HaberlerYaşamGaziantep Hayvanat Bahçesi’nin yeni sakinleri tanıtıldı

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin yeni sakinleri tanıtıldı

Kaçak yollarla Türkiye’ye getirilen çok sayıda papağan, yılan, flamingo, tavus kuşu, sülün, ördek ve sürüngenler düzenlenen törenle tanıtıldı.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin yeni sakinleri tanıtıldı

İstanbul Milli Parklar 1’inci Bölge Müdürlüğü ekiplerince yakalanarak Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne transfer edilen bahçenin yeni sakinlerinin tanıtımı için tören düzenlendi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde “4 Nisan Sokak Hayvanları Koruma Günü” dolayısıyla düzenlenen törende tanıtılan bahçenin yeni sakinleri, törenin ardından kendileri için ayrılan bölümlere konuldu.

Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, insan sevgisinin doğayı ve hayvanları sevmekle başladığını söyledi.

Sokak hayvanlarının kendileri için çok kıymetli olduğunu ifade eden Şahin, “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ile bir protokol yapıldı ve tedavide bizim ekibimizi aşan operasyonlarda ameliyatlar için destek almaya başladık. Bir kedimiz akciğerindeki problemden dolayı nefes alıp vermekte zorluk yaşıyordu. Kendi olanaklarımızla hayvanı iyileştirmemiz mümkün değildi, hemen hızlı bir şekilde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin veteriner hekimlerine ulaştırdık. Kedimiz orada büyük bir operasyon geçirdi. Şu anda gayet sağlıklı. Tedavisinin tam karşılığını aldı. Nefes alıp vermekte sıkıntı yaşamıyor. Bu kedinin örneklerini hayata geçirdiğimiz protokol doğrultusunda çoğaltacağız. Dolayısıyla her can bize emanet. Bütün gücümüzle sokak hayvanlarının yanındayız. Onlar huzurlu ve sağlıklıysa bizde huzurlu ve sağlıklıyız.” diye konuştu.

Türkiye’ye yasal olmayan yollarla sokulup ardından yakalanarak Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne getirilen yeni üyeleri tanıtan Şahin, “Doğada büyük bir ekosistem ve sevgi var. İnsan sevgisi doğayı ve hayvanı sevmekle başlıyor. Buranın adı doğal hayattır. Bizim hayvanat bahçemizde büyük bir ekosistem var. Her hayvana uygun yaşama koşullarını yerine getirerek hayvan türlerimizin barınmasını sağlıyoruz. Tür ve sayı bakımından dünyada 4’üncü Avrupa’da 3’üncüyüz. Burada milyonlarca aileye ev sahipliği yapıyoruz. Her 23 Nisan’da başka bir çalışma yapıyoruz. Bugün de bahar aylarına göz kırptığımız bu zamanda size yeni gelen türlerimizi tanıtıyoruz. Kaçak olarak yakalanıp evlerde beslenmemesi gereken hayvanlar var. Buradaki hayvan türlerinde bunu görüyoruz. Bu hayvanları elimizden geldiğince uygun ortamlarda yaşam sürmelerini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanı Celal Özsöyler ise nefes almakta zorlandığı için tedavi edilen kedinin operasyon sonrasındaki sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Kedinin sağlık durumunu tehdit eden akciğer tedavisini tamamladıklarını ifade eden Özsöyler, “Hayvanımızın genel durumu şu anda iyi. Gerekli bakımları ve pansumanı bittikten sonra da kedimizi sahiplendireceğiz.” dedi.

Türkiye’ye yasal olmayan yollarla sokulmak istenen hayvan türlerine ev sahipliği yaptıklarını bildiren Özsöyler, “10 adet Ara papağan, 38 adet yılan, 10 adet flamingo, 40 adet tavus kuşu, 28 adet sülün, 15 adet sürüngen, 2 adet iguana ve 15 adet ördekler yakalandı. Biz de Gaziantep Hayvanat Bahçesi ailesi olarak bu hayvanları şehrimize getirdik. Bu hayvanların mutlaka ya doğal ortamında ya da hayvanat bahçelerinde barınmaları gerekiyor. Hayvanat bahçemiz doğum oranı en yüksek olan Türkiye’de birinci sıradaki hayvanat bahçesi sıfatını taşıyor. Bu da hayvanların ne kadar doğal ortamda olduklarını bizlere kanıtlıyor.” diye konuştu.

Bir aylık olan "Boncuk" isimli yavru ayıya biberonla süt veren Şahin, daha sonra bahçenin içindeki hayvan barınağını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. 

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER