HaberlerYaşamBiriken elektrik borcu bin 250 haneli köyü susuz bıraktı

Biriken elektrik borcu bin 250 haneli köyü susuz bıraktı

​Şırnak'ın İdil İlçesine bağlı bin 250 nüfuslu Sulak köyünün su kuyularındaki pompaların elektriğinin biriken borçlar gerekçesiyle kesildiği belirtildi. Köylüler, su ihtiyacını karşılayamadıklarını söyleyerek sorunun çözülmesini talep ediyor.

Biriken elektrik borcu bin 250 haneli köyü susuz bıraktı

140 haneli ve 1250 nüfuslu Sulak (Bafe) Köyünün su pompasının elektriğinin biriken borçlar gerekçesiyle 20 gün önce DEDAŞ tarafından kesildiği belirtildi.

En temel ihtiyaç olan su ihtiyacını köyün tek çeşmesinden matara ve traktör ile gideren köy halkı, DEDAŞ’ın bir milyon 200 bin TL borç çıkardığını söyledi.

Halk, borcu ödeyecek durumlarının olmadığını belirterek yetkililerden çözüm talep etti.

BEŞİR DOĞAN

Borcun yaklaşık 20 yıllık borç olduğunu ve ödeme durumlarının olmadığını ifade eden Beşir Doğan, "DEDAŞ 20 gün önce sondajımızın elektriğini kesti. 'Bir milyon 200 bin TL elektrik borcunuz var' dediler. 20 yıldır bu sondajı kullanıyoruz, borcumuzun olduğunu bilmiyorduk. 20 yıllık elektrik borcudur. Şimdi köyün yarısı İdil merkezine taşınmış. Köylüler olarak bu borcu ödeyemeyiz." diye konuştu.

"Borcu ödeyecek gücümüz yoktur"

Borcu hane başına aylık cüz'i miktarda faturaya yansıtma şekliyle ancak ödeyebileceklerini dile getiren Doğan, yetkililerden sorunun çözülmesini istedi.

MEHMET DOĞAN

Köy halkının matara ve çantalarla tek çeşmeden su ihtiyacını gidermeye çalıştığını söyleyen Mehmet Doğan, "Köyde 4-5 bin hayvan var, su ihtiyacını karşılamıyoruz. Bu mağduriyetin giderilmesini istiyoruz." dedi.

Hüseyin Varçin de borcu ödeme imkanlarının olmadığını, el arabasına yükledikleri matara ile su taşıdıklarını söyledi.

Kumriye Narçin ise, "Bu yaşıma rağmen gelip su taşıyorum. 1-2 değil, koca köy susuz. Borcu ödeyemeyiz. Elektriğin bağlanmasını ve suyumuzun akmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Konu ile görüşülen DEDAŞ'ın, konuya ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadığı aktarıldı.

İLGİLİ HABERLER

Avrupa Yetim Eli Bingöl'de birçok aileye gıda yardımı ulaştırdıAvrupa Yetim Eli Bingöl'de birçok aileye gıda yardımı ulaştırdıUmut Kervanı Siirt'te Ramazan ayı öncesi yüzlerce aileye yardım ulaştırdıUmut Kervanı Siirt'te Ramazan ayı öncesi yüzlerce aileye yardım ulaştırdıMalatya Umut Kervanı'ndan hayırseverlere "Ramazan" çağrısıMalatya Umut Kervanı'ndan hayırseverlere "Ramazan" çağrısıDiyarbakır'da Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temeli atıldıDiyarbakır'da Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin temeli atıldıViranşehir Umut Kervanı Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine umut olduViranşehir Umut Kervanı Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerine umut oldu
SIRADAKİ HABER