HaberlerYaşam9 çocuğunu üniversiteden mezun eden yaşlı kadının okuma yazma azmi imrendiriyor

9 çocuğunu üniversiteden mezun eden yaşlı kadının okuma yazma azmi imrendiriyor

Van’ın Edremit ilçesine bağlı Kıyıcak Mahallesi’nde ikamet eden 60 yaşındaki Aslı İmre, 3’ü doktor, 4’ü öğretmen, biri mühendis, biri hemşire ve biri de lise öğrencisi olan 10 çocuğundan sonra torunu Zeynep'ten okuma yazma öğreniyor.

9 çocuğunu üniversiteden mezun eden yaşlı kadının okuma yazma azmi imrendiriyor

Annesinin fotoğrafını Twitter hesabından paylaşan Kardiyoloji Uzmanı Doktor Gürkan İmre, kısa süre sonra büyük bir etkileşim olduğunu ve yüzbinlerce kişinin fotoğrafı beğendiğini ve paylaştığını belirtti.

Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yaptığını belirten Kardiyoloji Uzmanı Doktor Gürkan İmre, yaptığı paylaşıma binlerce olumlu yorum yapıldığını belirterek, yapılan güzel yorumlarda bulunan herkese teşekkür etti.  

Anne ve babasının Edremit ilçesine bağlı bir köyde oturduğunu ve haftanın birkaç günü kendilerini ziyaret ettiklerini söyleyen Gürkan İmre, “Dün de yemek için eve geldim baktım annem elinde kâğıt kalem, harfleri yazmaya çalışıyor. Ne yaptığını sordum, bana 'Ben de okuma yazma öğreneceğim' dedi. Bu durum benim çok hoşuma gitti ve annemin bir fotoğrafını çekip Twitter ‘da paylaştım. Benim 130 takipçim falan vardı. Sağ olsunlar doktor arkadaşlarımız ve diğer takipçilerimiz bu Twitteri yaydılar. Bir iki saat içerisinde 50 bin kişi tarafından beğenildi. Sabah baktığımda 150 bin kişi tarafından beğenildiğini gördüm. 9 çocuğuna üniversiteyi bitirten bir annenin büyük bir azimle 60 yaşından sonra okuma yazmayı öğrenmeye başlaması, toplumumuzda çok beğenilip takdir görmüştür.” dedi.

İmre, "Tabii annemizin çok erken yaşlarda okuma yazmayı öğrenmesini isterdik. Üniversite okumasını isterdik ama nasip değilmiş. Ayrıca annem “okumanın yaşı yok” cümlesinin canlı bir örneğidir. Bu yüzden onu tebrik ediyoruz ve onunla gurur duyuyoruz." ifadelerine yer verdi. 

“Çocuklarımızı çok zor şartlarda okuttuk”

Çocuklarını çok zor şartlarda okuttuğunu ama hepsinin meslek sahibi olduğu belirten Aslı İmre (60), bütün çocukları ile gurur duyduğunu belirtti.

Hastaneye veya herhangi bir yere gittiğinde derdini rahatça anlatabilmek için okuma yazmayı öğrenmeye karar verdiğini söyleyen anne İmre, “İnsanın cahil kalmaması çok güzel, ne kadar bilirse iyidir, ama geç kaldığımı düşünüyorum. Keşke daha önce bu okuma heyecanı bende olsaydı. O zaman mutlaka üniversiteyi de kazanırdım ama maalesef geç kaldım. İmkanların olmamasından dolayı ve çocuklarımla uğraştığım için okuyamadım. Hayvanlar falan vardı, onların bakımı vardı. İmkanlarımız yoktu ve maddi durumumuz çok kötüydü. Sadece çocuklarımı okutabildim. Ama olsun, onlar ekmeklerini kazansınlar, ben de okumayı sökeyim yeter” ifadelerini kullandı.  

“Anne babalar çocuklarını başıboş bırakmasınlar”

Çocuklarını okuturken çok zorluk çektiklerini, 3-4 çocuğun aynı anda üniversite okuduğunu ifade eden İmre, onlara ev parası, okul ve kitap parası bulmada çok zorlandıklarını dile getirerek, “Herkese tavsiyem çocuklarını başıboş bırakmasınlar. Çocuklarına göz kulak olsunlar. Kiminle arkadaşlık ettiklerine, kiminle oturup kalktıklarına dikkat etsinler. Çünkü çocuk, dünyanın nasıl olduğunu bilemez. Babası çalışır o yer ve hayatın hep böyle devam edeceğini zanneder. Ama hayat öyle değil o çocuk büyüdükten sonra aile ve çocuk sahibi olacak." dedi

“Çocuklarımla gurur duyuyorum”

Bütün çocukları ile gurur duyduğunu beliren anne İmre, “Benim çocuklarım okuldan geldikleri gibi kitaplarını defterlerini açıp ders çalışmaya başlarlardı. Onların bir yere gitmesine izin vermezdim. Çocuklarım okula gittiğinde hepsine öğütler veriyordum. Sadece derslerine çalışmalarını söylüyordum, başka şeylerle ilgilenmelerini istemiyordum. Kızlarıma da ‘eğer size söylediğim şeylere uyarsanız sizi okula gönderirim, ama eğer uymazsanız sizi okula göndermem’ dedim.  Çok şükür onlar da okulu sevdiler çalıştılar. Hepsi ile de gurur duyuyorum. Hem oğullarımla hem de kızlarımla gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımız her zaman yanımızda”

Çocuklarını inşaatlarda çalışarak okuttuklarını ve zorluklar çektiğini ifade eden baba Celal İmre (62) ise şunları söyledi: “Bunları okutana kadar çok zorluk ve yoksulluk çektik. Bazen üniversiteye gidecek yol paralarını dahi veremiyorduk. Bir yerlerden borç alıp getirip onlara veriyorduk ve çalıştıktan sonra borcumuzu ödeyebiliyorduk. Çok şükür şimdi hepsi bizlere sahip çıkıyorlar, gelip gidiyorlar. 3 tane oğlum doktordur. Diğeri kardiyoloji doktoru. Diğeri de doktordur. Bir tane oğlum mühendis, 4 tane kızım öğretmen bir tane kızın da hemşire, en küçükleri de liseye gidiyor. Ben çocuklarımla gurur duyuyorum.

Herkese tavsiyem çocuklarını okusunlar ve sahip çıksınlar. Çok kötü bir dönemde yaşıyoruz. Çocuklarına sahip çıksınlar, okullarını takip etsinler.”

“Nenemle gurur duyuyorum”

Nenesine okuma yazma öğreten 4’üncü sınıf öğrencisi Zeynep Erva İmre, nenesi ile gurur duyduğunu söyleyerek, “Ninem benden kitap istedi ve okumak istediğini söyledi. Ben de tamam dedim ve ona öğretmeye başladım. Kısa sürede okumayı ve yazmayı çözdü. Nenem ile gurur duyuyorum ve onu çok seviyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Ben de öğrenci olduğum için derslerim oluyor, genelde kitapları neneme veriyorum o kendisi çalışıyor. Zaman buldukça beraber çalışıyoruz” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER