HaberlerYaşam7'den 70'e herkesin öğrenebileceği yakın savunma teknikleri: Ju Jitsu

7'den 70'e herkesin öğrenebileceği yakın savunma teknikleri: Ju Jitsu

​Ulusal Ju Jitsu Federasyonu Yakın Savunma Teknik Kurul üyesi Mücahit Yılmaz, yakın savunma tekniği Ju Jitsu'yu kursiyerlerin 3 aylık süre zarfında örenebileceğini ifade etti.

7'den 70'e herkesin öğrenebileceği yakın savunma teknikleri: Ju Jitsu

Diyarbakır'da açtığı spor salonunda ve özel kurum kuruluşlarında Ju Jitsu eğitimi veren Yılmaz, düzenledikleri yakın savunma programlarında pars, kapap ve kramerga eğitimlerini verdiğini belirtti.

Düzenlediği sporun içeriğini anlatan Yılmaz, "ju Jitsu sporun asıl amacı uzun yılar gerektirmeden kısa zaman içerisinde kendimizi ve sevdiklerimizi bilinçli bir şekilde korumaya yönelik tasarlanmış programlardır. Bu amaçla eğitimlerimizi yapmaktayız." şeklinde konuştu.

Yakın savunma tekniğini herkesin zorlanmadan uygulayacağını dile getiren Yılmaz, "Herkesin yapacağı bir şekilde tasarlanmış teknik, donanımıyla düzenlendiğimiz programları rahatlıkla ve zorlanmadan yapabilirler. İnsanların doğasında var olan bir programdır. Biz, çalışmalarımızı farkındalık oluşturabilecek şekilde öğrencilerimize ve kursiyerlerimize aktarıyoruz. Programlarımızda sınırlama yoktur. Her bireyin yapabileceği bir spor dalıdır." ifadelerini kulandı.

7'den 70'e herkesin öğrenebileceği yakın savunma teknikleri: Ju Jitsu

Kısa zaman zarfında Türkiye'nin birçok ilerinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Yılmaz, "Yakın, savunma teknikleri sadece Diyarbakır'da değil, Türkiye'nin birçok ilerinde kamu kuruluşlarıyla iş birliği seminerler ve eğitimler gerçekleştirdik. Ayrıca özel birimlere yönelikte çalışmalar düzenledik. Düzenlediğimiz program kısa zamanda öğrenildiği için insanlar, yaptığımız programlara yönelmek istiyor." dedi.

Sokakta karşılaşabilecek olayları göz önünde bulundurarak öğrencilerini sokağa hazırladıklarını söyleyen Yılmaz, "Yakın savunma programının içerisinde düşme, mesafe kontrolü, odaklanma, silah, bıçak ve jop temel tutuş hareketleri ile birden fazla kişiye karşı tasarlanmış bir programdır. Sokakta başımıza gelebilecek olayları burada canlandırarak kursiyerlerimizi hazırlıyoruz. Sokakta, olası bir kriz çıktığında bilinçli bir şekilde hem kendimizi, sevdiklerimizi ve saldırganları kontrol altına almayı öğretiyor." şeklinde konuştu.

7'den 70'e herkesin öğrenebileceği yakın savunma teknikleri: Ju Jitsu

Çocuklara yönelikte yakın savunma programının olduğunu belirten Yılmaz, "Çocuklarda ise müsabaka sistemi olan programlarda beli bir format vardır. Bu format tekvando veya diğer branşlarda sistem belidir. Hareketler ya sağdan ya da soldan gelir. Veyahut ta önden tekmeler gelir. Beli bir ölçüsü bulunmaktadır. Bizim yaptığımız savunma programlarında ise ölçüsü yoktur. Dışarda dövüştüğünüz herhangi birine bana arkadan sarılmayın, bana bıçak çekmeyin, bana silah doğrulmayın, gözüme parmak batırmayın, hayalarıma dokunmayın diyemezsiniz. Bu program onlara göre tasarlanmıştır ve diğer tüm sistemlerin ana temasından oluşan bir programdır. Ayrıca yetişkinler de ve çocuklarda zihinsel ve fiziksel gelişimi desteklemektedir." ifadelerini kullandı.

7'den 70'e herkesin öğrenebileceği yakın savunma teknikleri: Ju Jitsu

Düzenledikleri programa tüm vatandaşları davet eden Yılmaz, "Öğrettiğimiz sporun, manevi boyutuna gelirsek. Bedenimiz bizlere emanet olarak verildi. Bedenimizi güçlendirmenin yolu da yaptığımız antrenman sitilinden geçmektedir. Kursiyerlerimize olası bir dövüşte sakin ve kontrolü bir şekilde onları etkisiz hale getireceklerini öğretiyoruz. Ya da hırsızlık veya taciz-tecavüz girişiminde kursiyerlerimiz bu programı rahatlıkla uygulayabiliyor ve orada kendilerini zorlanmadan koruyabiliyor. 7'den 70'e tüm vatandaşlarımızı programımıza davet ediyoruz. " dedi.

Açılışını yaptıkları yeni yerlerinde kursiyerlerine eğitim vermeye başladıkları bilgisini veren Yılmaz, son olarak şunları söyledi:

"Açtığımız yeni yerimizde eğitimler vermeye başladık. Şimdilik 5 özel kursiyerimiz ders almaktadır. Eğitim alan kursiyerlerimiz haftanın 2 günü bir buçuk saat aralıklarla eğitimlerine katılarak 3 ayda temel savunma tekniklerini öğrenmiş oluyor."  

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER