HaberlerYaşam5 asırlık dinozor görünümlü çınar ağacı ilgi görüyor

5 asırlık dinozor görünümlü çınar ağacı ilgi görüyor

Siirt'in Tillo İlçesi Meydandere Köyünde Şeyh Ali Türbesi'nde bulunan 5 asırlık dinozor görünümlü çınar ağacı, yoğun ilgiyle karşılaşıyor.

5 asırlık dinozor görünümlü çınar ağacı ilgi görüyor

Yaklaşık 200 yıldır Siirt'in Tillo ilçesine bağlı Meydandere köyünde Rumi takvimine göre Eylül ayının ilk Perşembe'sinde Türkiye'nin birçok yerinden gelen ziyaretçiler, köylüler tarafından düzenlenen ziyafet etkinliğine katılıyor.

Özellikle köyde bulunana Şeyh Ali türbesi ve türbenin içinde bulunan 5 asırlık dinozor görünümlü çınar ağacı, yoğun ilgi görüyor.

Birçok ziyaretçi, Allah-u Teala'nın veli kullarından olduğuna inanılan Şeyh Ali türbesinde dua ederken dinozor görünümlü çınar ağacıyla da fotoğraf çektirmeyi ihmal etmiyor.

NECMETTİN BAYKARA

Meydandere köyünün yaklaşık 3 asır önce dedeleri tarafından kurulduğunu ifade eden köy muhtarı Necmettin Baykara, köy kurulmadan öncede Şeyh Ali'nin mezarının burada bulunduğunu ancak buraya geliş tarihi ve hayatı ile ilgili bir kaynak bulunmadığını kaydetti.

"Şeyh Ali türbesindeki dinozor görünümlü ağaç, yaklaşık 500 yıllık"

Şeyh Ali Türbesinde bulunan Dinozor görünümlü ağacın insanlar tarafından büyük bir ilgi gördüğünü belirten Baykara, "Dedelerimiz, bize buranın tarihi ile ilgili herhangi bir bilgi aktarmadı. Ama çok eski bir tarihe dayandığı kesindir. Şeyh Ali'nin türbesinde bulunana dinozor görünümlü ağaç ise yaklaşık 500 yılık olduğu ile ilgili bilgimiz var. Ağaç, gördüğünüz gibi dinozor görünümlü olduğu için herkes tarafından ilgi görüyor. Birçok insan gelip bu ağacın altında fotoğraf çektiriyor." dedi.

"Her yıl Eylül ayının ilk Perşembe'si ziyafet etkinliği düzenlenir"

Baykara, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Birçok insan, bir gelenek haline gelmiş Şeyh Ali ziyafet etkinliğine katılmak için köye geliyorlar. O gün insanlar bu türbenin yanında bulunan meydanda toplanıp aile fertleri veya gelen misafirlere yetecek şekilde adaklar kesilir.

Bu etkinlikte Allah'ın dostu, veli bir kulu olan Şeyh Ali'nin hatırına insanlara ziyafet verilir. Dedelerimiz de bu şekilde insanlara ziyafet veriyordu, bizler de veriyoruz. Ziyafetten sonra herkes dua eder ve evlerine dağılır.

Köy sakinlerinden Yunus Eşin, Meydandere köyünün adını, Şeyh Ali Türbesi'nin yanında bulunan geniş meydan ve altından akan dereden aldığını söyledi.

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER