HaberlerTeknoloji4G'de ihale tarihi belli oldu.

4G'de ihale tarihi belli oldu.

4G ihalesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 26 Mayıs Salı günü Ankara'da yapılacak.

4G'de ihale tarihi belli oldu.
Telefon teknolojisi 3G ve 2G standartlarının devamı olan dördüncü nesil kablosuz teknoloji 4G ihalesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 26 Mayıs Salı günü Ankara'da yapılacak.

İHALE TARİHİ AÇIKLANDI

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan konuya ilişkin ilana göre, ihale sonucunda verilecek olan yetkilendirmenin konusu, IMT hizmet ve altyapılarına ilişkin mobil elektronik haberleşme şebekesinin kurulması, geliştirilmesi, işletilmesi ve şebekenin yetkilendirme süresi sonunda BTK veya BTK'nın göstereceği kuruluşa çalışır vaziyette ve bedelsiz olarak devredilmesinden oluşuyor.

İHALE BEDELİ

İhalede, 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekansları için, toplam 20 ayrı bant genişliğinde satış yapılacak. Toplam bant genişliği 390,4 MHz olacak. İhalenin toplam asgari bedeli ise 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 avro olarak belirlendi.

4G SİSTEMİ NEDİR VE ÖZELLİKLERİ

Telekomünikasyon'da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamıdır.

Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, ses, veriler ve akan çoklu kitle iletişimin kullanıcılara hizmet verebileceği, uçtan uca IP çözümü sağlar.

- 4G ile kapsama alanı sorunu başta olmak üzere pek çok sorunu çözüme kavuşturulacak.
- 4G, tüm il ve ilçe merkezleri dahil olmak üzere, otoyollar, karayolları ve hızlı tren hatlarını kapsayacak.
- 4G teknolojisi kusursuz bağlantısı ile "yüksek hızda haberleşme” kavramını ‘anında haberleşme’ kavramıyla değiştirmesi hedefleniyor.
- 4G’nin yüksek hızlı ve kusursuz bağlantı kalitesi sayesinde Mobil Sağlık, Akıllı Ev, Akıllı Kent ve M2M uygulamalarının kullanımı da kolaylaşacak.
- Hızlanan veri trafiği ve kusursuz bağlantı olanağı sağlayan 4G ile başta mobil uygulamalar olmak üzere e-devlet gibi kamu hizmetlerinin kullanımı kolaylaşacak.
- 4G, 2014 yılında bir öncesi yıla göre yüzde 123’den fazla artan mobil internet kullanımı ile beraber ortaya çıkan yüksek veri talebine doğrudan çözüm üretecek.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER