HaberlerSporSüper Lig yeniliklerle başladı

Süper Lig yeniliklerle başladı

Türkiye Süper Lig'de 2014-15 sezonu 102 günlük aranın ardından başladı. Futbolseverler bu sezon birçok değişiklikle karşılaşacak. Bunların en dikkat çekenleri e-bilet ve tribün kapatma cezası...

Süper Lig yeniliklerle başladı

Yabancı sayısı: Süper Lig'de 2014-2015 sezonunda kulüpler, en fazla 8 yabancı futbolcuyu tescil ettirebilecek ve 18 kişilik isim listesine yazabilecek. Ancak bir müsabakada aynı anda en fazla 5 yabancı uyruklu futbolcu oynatabilecek.

Geçen sezon kulüpler kadrolarında en fazla 10 yabancı futbolcu bulundurup, ancak 6'sını 18 kişilik maç kadrosuna alabiliyor ve aynı anda sahaya sürebiliyordu.

Tribün kapatma cezası: Bu cezada, kulüplerin Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) bildirdikleri stadyum krokilerine göre belirlenen tribün veya tribünlere seyirci sokulmayacak ve bu ceza uygulanırken kale arkaları ve diğer karşılıklı iki tribün olmak üzere toplam 4 tribün dikkate alınacak. Bu ceza, çirkin ve kötü tezahürat eylemlerine verilecek para cezalarından sonra uygulanacak olup artık kadın ve çocuk taraftarların seyircisiz oynanan müsabakalara ücretsiz olarak girmesi uygulaması kaldırıldı.

Çirkin ve kötü tezahürat cezasında değişiklik: Çirkin ve kötü tezahürat eyleminin evsahibi takım, misafir takım ve Türkiye Kupası müsabakaları açısından ayrı ayrı cezalar öngörüldü. Bu cezaların uygulamasında kulüplerin evsahibi olarak oynadığı müsabakada aldığı cezalar sadece evsahibi olarak oynayacağı karşılaşmalarda ve misafir kulüp olarak oynadığı maçlarda aldığı ceza, misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilecek. Benzer şekilde, lig müsabakalarında alınan cezalar lig maçlarında ve kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa karşılaşmalarında infaz edilecek. Dördüncü ihlalde tribün kapatma, dokuzuncu ihlalde 1 maç seyircisiz, 13 ve sonraki ihlaller de ise iki maç seyircisiz ve para cezaları verilecek.

Kaybolan sprey boya: Süper Lig'de yeni sezonda kaybolan sprey boya uygulaması ilk kez yapılacak. FIFA'nın Türkiye'de düzenlenen 2013 FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda ilk kez denediği, bu yaz Brezilya'da gerçekleştirilen 2014 FIFA Dünya Kupası'nda da devam ettirdiği uygulamayla hakemler, baraj mesafelerini bellerinde taşıdıkları kaybolan sprey boyayla işaretleyerek ayarlayacak.

E-bilet dönemi: TFF, geçen sezon sonunda, 4 Nisan 2014 itibarıyla hayata geçirdiği elektronik bilet (e-bilet) uygulamasını bu sezon başından itibaren yaygın biçimde başlatacak.

DÖRDÜNCÜ YILDIZ YARIŞI

Süper Lig'in 57'nci sezonu şampiyonluk adaylarından Fenerbahçe ile Galatasaray için ayrı bir anlam taşıyacak. Her iki ekibin de 1959'da başlayan lig tarihinde 19'ar şampiyonluğu bulunuyor. TFF'nin her beş lig şampiyonluğuna bir yıldız uygulaması kapsamında bu iki takımdan birisi sezon sonunda şampiyonluğa ulaşırsa, dördüncü yıldızı takan ilk ekip olacak.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER