HaberlerSporSovyet futbolcuların Türkiye’de sıcak karşılanması FIFA’yı kızdırmış

Sovyet futbolcuların Türkiye’de sıcak karşılanması FIFA’yı kızdırmış

Türkiye’nin 1925 yılında Sovyet futbolcularını sıcak şekilde ve dostane bir atmosferde karşılamasının dönemim FIFA yönetimini kızdırdığı ortaya çıktı. FIFA, sosyalist bir devletin spor takımının İstanbul’da sıcak bir şekilde...

Sovyet futbolcuların Türkiye’de sıcak karşılanması FIFA’yı kızdırmış
Türkiye’nin 1925 yılında Sovyet futbolcularını sıcak şekilde ve dostane bir atmosferde karşılamasının dönemim FIFA yönetimini kızdırdığı ortaya çıktı. FIFA, sosyalist bir devletin spor takımının İstanbul’da sıcak bir şekilde karşılanması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu’na sert uyarıda bulunmuş.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği (SSCB) Milli Futbol Takımı ilk uluslararası karşılaşmasını Türkiye Milli Futbol Takımı ile 16 Kasım 1924’te Moskova’da yapıyor. Soğuk ve ağır hava koşulları altında geçen ve karlı kaplı sahada oynanan karşılaşmayı SSCB 3-0 kazanıyor. Kısa bir süre sonra SSCB rövanş karşılaşması için Türkiye’den davet alıyor. Davete olumlu yanıt veren SSCB yetkilileri 1925 yılında İstanbul’un yolunu tutuyor. Misafir futbolculara sıcak bir karşılaşma yapan Türkiye'nin bu davranışının, FIFA’nın tepkisine neden olduğu ortaya çıktı. FIFA'nın tepkisine rağmen Ankara’da 15 Mayıs’ta oynanan karşılaşmayı ise Türkiye bu defa da 2-1 kaybediyor.

Spor muhabiri Leonid Goryanov 1978’te kaleme aldığı 'Vatanın Bayrağı Altında' isimli kitabında Türkiye-SSCB futbol karşılaşmasına yer veriyor. Goryanov kitabında Sovyet takımı 8 Mayıs 1925’te 'Vittorio' gemisiyle İstanbul’a geldiğini aktarıyor. Her tarafta Rusça yazılı pankartların asıldığını yazan Goryanov, "İstanbul kıyılarında Sovyet konukları muhteşem tören bekliyordu. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Ziya Bey (Yusuf Ziya Öniş), Türk hükümet ve spor kurum temsilcileri sloganlar yazılı pankartlarla binlerce kalabalığın arasında idi. Bir İstanbul gazetesi şöyle yazıyordu: Sovyet futbolcularıyla buluşma iki halk arasındaki dostluğun artırılmasına katkı sağlayan gösteriye dönüştü. Sovyet takımımız böylece büyük misyona imza atıyordu. Onlar köprüler kurarak Sovyet halkının iyi yürekli, çalışkan, güçlü ve cesur olduğuna ilişkin gerçekleri komşu ülkeye taşıyordu." değerlendirmelerine yer veriyor.

Kitapta yer alan bilgilere göre Türkiye, misafir futbolcuları dostane bir şekilde ağırlarken Fransız, Alman, Avusturya ve diğer batılı gazeteler, "Sovyet komandosu Boğaz’da", "Ruslara İstanbul’da muhteşem ağırlama" gibi başlıklarla duyurmuştu. Moskova’da Lenin Kütüphanesi’nde arşivlerde araştırma yapan Goryanov, Avrupa basınının Sovyet takımının Türkiye’de sıcak karşılanmasından FIFA’nın rahatsız olduğunu belirtiyor. Yazarın aktardığı bilgilere göre bu gelişmelerin üzerine Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yusuf Ziya Öniş, FIFA’nın Zürih’teki merkezine çağrıldı ve Sovyet takımını sıcak bir şekilde karşılamaları ve ağırlamalarından dolayı sert dille uyarıldı.

Öte yandan, Moskova’da 16 Kasım 1924 yılında oynanan karşılaşmanın arşiv görüntülerinde vatandaşların maça yoğun ilgi gösterdiği gözleniyor. Tahta tribünler tıklım tıklım dolarken yer bulamayanlar etraftaki ağaçlara tırmanıyor. Türk futbolcuların sırtındaki ay-yıldızlı beyaz forma ise dikkat çekerken, oyuncuların karla kaplı zemin ve soğuk hava nedeniyle üşüdükleri hallerinden belli oluyor.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER