HaberlerSporOlimpiyat Şampiyonu Melisa Çakmaklı yurda döndü

Olimpiyat Şampiyonu Melisa Çakmaklı yurda döndü

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından Çin’in Nanjing kentinde düzenlenen 2. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'nda, Türkiye'ye ilk ve tek altın madalyayı kazandırarak büyük bir gurur yaşatan, Osmangazi Belediyespor Judo Takımı sporcusu Melisa Çakmaklı Türkiye'ye döndü.

Olimpiyat Şampiyonu Melisa Çakmaklı yurda döndü
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından Çin’in Nanjing kentinde düzenlenen 2. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'nda, Türkiye'ye ilk ve tek altın madalyayı kazandırarak büyük bir gurur yaşatan, Osmangazi Belediyespor Judo Takımı sporcusu Melisa Çakmaklı Türkiye'ye döndü.

Yaz Gençlik Olimpiyatları'nda Judoda ülkemizi 44 kiloda temsil eden ve altın madalya kazanan Melisa Çakmaklı’yı, yurda dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda başta ailesi olmak üzere takım arkadaşları, kulüp hocası, Osmangazi Belediyespor Kulübü yöneticileri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar, İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç ile diğer yetkililer karşıladı.

“HAVAALANINDA KARŞILANIR MIYIM’ HAYALİ”

Anne babasına sarılarak gözyaşı döken Çakmaklı, “Yaşadığım mutluluk tarif edilmez bir duygu. En büyük hayalim judoda ülkeme altın madalyalar kazandırmaktı. Daha önce Balkan ve Avrupa şampiyonalarında bir çok derece yapıp madalya kazanmıştım. Ancak, olimpiyat şampiyonu olup ülkeme altın madalyayla dönmek, tarifi imkansız bir mutluluk." diyerek, şöyle devam etti:

"Hayallerimden birisi de, ‘Bir gün şampiyon olursam, acaba beni havaalanında karşılamaya gelecekler mi? diyordum. Bu gün o hayalimi de gerçekleştirmiş oldum. Çok güzel bir duygu bu. Olimpiyatlarda İstiklal Marşımız'ı okutmak, bayrağımızı en yükseğe çıkartmak, bir de Türkiye’nin olimpiyatlardaki tek altın madalyasını kazanan sporcu olmak, inanın çok çok gurur verici gerçekten, çok mutluyum."

Kızları Melisa Çakmaklı'yı karşılayanlar arasında bulunan annesi Hatice Çakmaklı ve babası Nail Çakmaklı da sevinç ve mutluluk gözyaşları döktü. Anne Hatice Çakmaklı, "Kızımın başarısı bize büyük bir mutluluk yaşattı. Kendisiyle gurur duyuyorum. Melisa, inanarak, isteyerek bu sporu yaptı. Onun judoya olan sevgisini görünce bizler de destek olduk. Osmangazi Belediyespor yöneticileri ve Başkan Mustafa Dündar’ın da destekleriyle, kızımız bu gün yalnızca bizim değil, Türkiye’nin gururu oldu. Sevincimi, mutluluğumu tarif edecek kelime bulamıyorum. Kızımın başarılarında emeği olan herkese buradan teşekkür etmek istiyorum." dedi.

Melisa Çakmaklı’nın Milli Takım Antrenörü Hülya Şenyurt da, Melisa’nın olimpiyatlarda çok akıllı maçlar çıkarttığını belirtti. Şenyurt, şampiyonluğa giden yolu ise şöyle anlattı:

"Melisa, çeyrek finalde Ekvadorlu Pamela Quizhpi, yarı finalde dünya şampiyonu Japon Honoka Yamauchi'yi mağlup ederek finale kaldı. Finalde 2014 Avrupa şampiyonu Azeri Rakibi Leyla Aliyeva’yı ‘Altın’ skorla yenerek altın madalya kazandı. Melisa'nın aldığı madalya gençlik olimpiyatlarının ilk altın madalyası. Aynı zamanda hem judo tarihimizin, hem de Türkiye'deki tüm branşların tek altın madalyası. Tek altın madalya ile döndük Türkiye'ye, o da judonun. Kulübünü ve ailesini tebrik ediyorum."

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER