HaberlerSporMersin Arena, Akdeniz Oyunları"na Hazır

Mersin Arena, Akdeniz Oyunları"na Hazır

Mersin’de yapılacak 17. Akdeniz Oyunları’na geri sayım sürerken, açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı Mersin Arena Stadyu'mu da tamamlandı.

Mersin Arena, Akdeniz Oyunları"na Hazır
Mersin’de yapılacak 17. Akdeniz Oyunları’na geri sayım sürerken, açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı Mersin Arena Stadyu'mu da tamamlandı.

Akdeniz Oyunları Genel Koordinatör Yardımcısı İbrahim İlhami Koç, iki devir öncesinde yüzde 20’lik kısmı bitmiş stadyumun, 4,5 ayda tamamlandığını belirterek, “Stadyumu dün teslim aldık. Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi bile hızımız karşısında hayretlerini saklayamıyor” dedi.

Akdeniz Oyunları Genel Koordinatör Yardımcısı ve Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Koç, Mersin’de 20-30 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılacak 17. Akdeniz Oyunları’na kısa bir süre kala tesislerin son durumu ve organizasyonun diğer ayaklarıyla ilgili İHA’ya açıklama yaptı. Tesisler yönünden bir sorunlarının kalmadığını ifade eden Koç, başlangıçtan itibaren sürecin kısa olması nedeniyle tesislerin yetişip yetişmeyeceği konusunda sıkıntılar bulunduğunu anımsattı. Ancak Gençlik ve Spor Bakanlığı ile inşaat sektörünün çok büyük gayretlerinin bugünkü sonucu getirdiğini vurgulayan Koç, bunun en büyük örneğinin de Kocavilayet Mahallesi’nde yapılan 25 bin kişilik Mersin Stadyumu olduğunu söyledi.

Stadyumun yapım aşamasında iki devir yaptığına işaret eden Koç, “Bu iki devirin öncesinde yüzde 20’lik bir kısmı bitmiş stadyum 4,5 aylık bir süre içerisinde bitirildi. Normalde 800 iş günü olan bir inşaat süresinin 4,5 aylık sürede bitirilmesi bizim hızımızın göstergesi ve örneğidir” diye konuştu.

Stadyumun şu anda tam anlamıyla hazır olduğunu bildiren Koç, “Biz dün stadyumun teslimini aldık. Yani a’dan z’ye ses sisteminden oturacağı koltuğa, orada çalışacak elektrik santrallerine, iklimlendirmelere kadar her haliyle hazır. Çevre düzenlemesini yapan belediye de bu konuda hızlı çalışıyor. Stadın çevresinde asfaltlama bittiği anda bizim hiçbir sorunumuz yok. İçinde yapılmayan hiçbir şey kalmadı” ifadelerini kullandı.

Mersin Stadyumu’nda sadece açılış-kapanış törenlerinin yapılacağını dile getiren Koç, açılışa hazırlık döneminin ekibin en az 5-6 gününü aldığını, kapanış töreni hazırlıklarının da yine 5 gün sürdüğünü vurgulayarak, bu nedenle stadyumun sadece açılış ve kapanış törenlerinde kullanılacağı bilgisini verdi.

“TÜM TESİSLERİMİZ HAZIR”

Oyunlara katılacak sporcu ve teknik ekibin konaklayacağı Olimpiyat Köyü’nün de yüzde 99’luk kısmının tamamlandığını bildiren Koç, burada da bir sorunları olmadığının altını çizdi. Oyunlar kapsamında diğer tesislerin de hazır olduğunu kaydeden Koç, şöyle devam etti:

“Tesislerin yüzde 99’u kesinlikle hazır. Yüzde 1’lik kısımlarımız ise teknik anlamda, skorlama, kablo döşeme gibi. O yüzde 1’lik kısım için de bizim inanılmaz bir zamanımız var. Yani o kalan 20 gün bize 1 yıl gibi gelebiliyor ama açılıştan itibaren başlayacak 10 gün de bir 10 yıl gibi gelebilecek bize.”

Sportif müsabakalara geçişler, gelen sporcuların ağırlanması konularında da Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörlüğü’nün ekip olarak hazır olduğunu söyleyen Koç, bu kapsamda yabancı bir delegenin Adana’dan Mersin’e getirilişini bile test ettiklerini anlattı. Oyunlara kaç kişinin geleceği, sirkülasyonun nasıl olacağı konularına da yoğunlaştıklarını belirten Koç, sürecin kısa olması nedeniyle ufak tefek bazı aksaklıklar yaşanabileceğini, ancak bunların telafi edilecek şeyler olduğunu ifade etti.

Tanıtımla ilgili çalışmalara son 1 ayda başladıklarını dile getiren Koç, “Biliyorsunuz, bu organizasyonun en büyük zaafı seyircinin az olması. Bu bir kültürlenme olayıdır, bunun çalışmalarını yaptık. Ekip şu anda hazır, inşallah başlangıcı yapacağız. Herkes 19 gün var diyor ama bitiş süresini de eklersek aslında 29-30 günümüz var. Önemli olan o bölümün sağlıklı geçebilmesidir. İnşallah Mersin halkı buna çok büyük desteğini gösterecek. Bu spor alt kültürü olan kent bunun yükünü çok fazlasıyla taşıyacak. Buna gönülden inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“YAKLAŞIK 4 BİN SPORCU KATILACAK”

Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi ve delegasyonun tesislerin bu kadar kısa sürede tamamlanmasından çok memnun olduklarını da vurgulayan Koç, şunları kaydetti:

“Delegeler gelip farkı gördüklerinde fazlasıyla memnun olduklarını dile getiriyorlar. Hatta hepsi hayretlerini saklayamıyor. Komite Başkanı Amar Addadi de çok memnun. Bunlar bizim motivasyonumuzu da fazlasıyla artırıyor.”

Oyunlara katılacak sporcu ve teknik ekip konusunda da bilgi veren Koç, Mersin’e gelecek kişi sayısının 6 binin altına düşmeyeceğini, bunun içindeki sporcu sayısının 4 bin civarında olacağını söyledi. Ekonomik kriz nedeniyle özellikle Müslüman ülkelerin sıkıntı yaşadıklarına dikkat çeken Koç, bu çerçevede çektikleri kuradan eksilen takım bile olduğunu, ancak gelecek kişi sayısının asla İtalya’nın Pescara veya İspanya’nın Almeria kentlerindeki oyunlara katılanların altında olmayacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Haziran 2013 tarihinde Mersin’e gelerek tesislerin açılışını toplu olarak yapacağını da belirten Koç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Başbakanımızı bekliyoruz. Bizim baş tacımız, misafirimiz olacak. Hem ekibimiz hem şehir hazırlıklarını yapıyor. Başbakanımızı ağırlamaya hazırız.”

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER