HaberlerSporKutlu: Ders niteliğinde bir galibiyet aldık

Kutlu: Ders niteliğinde bir galibiyet aldık

PTT 1. Lig'in 14. haftasında oynanan maçta Samsunpor karşısında ilk yarıda 3-0 geriye düştüğü maçı 5-4 kazanan Mersin İdmanyurdu'nda büyük sevinç yaşanıyor. Teknik Direktör Hakan Kutlu, galibiyetlerinin ders niteliğinde olduğunu söyledi. Kutlu oyuncularının üst düzey takımların bile gösteremeyeceği bir inanmışlık ruhu göstererek maçı kazandıklarını kaydetti.

Kutlu: Ders niteliğinde bir galibiyet aldık
PTT 1. Lig'in 14. haftasında oynanan maçta Samsunpor karşısında ilk yarıda 3-0 geriye düştüğü maçı 5-4 kazanan Mersin İdmanyurdu'nda büyük sevinç yaşanıyor. Teknik Direktör Hakan Kutlu, galibiyetlerinin ders niteliğinde olduğunu söyledi. Kutlu oyuncularının üst düzey takımların bile gösteremeyeceği bir inanmışlık ruhu göstererek maçı kazandıklarını kaydetti.

Kutlu maç sonrası yaptığı açıklamada 3-0 geriden 3-2'yi yakalayıp sonra tekrar 4-2 geriye düşüp 5-4'lük skoru yakalamanın çok önemli bir galibiyet ve çok önemli bir skor olduğuna dikkat çekti. Futbolcularına göstermiş oldukları birliktelik, inanç ve özveri için teşekkür eden Kutlu, şöyle konuştu:

"Ben Mersinli değilim ama kulubün profesyonel çalışanıyım, elimizden geldiği kadar görevimizi bir çok şeyi doğru bir şekilde yapmaya çalışır. Yanlış yaparsakta cezasını biz çekeriz. İçimizde değerlendiririz. Ben ve takımım burada bir Mersinli'den daha çok fazla sıkıntıya göğüs geriyoruz. Dışarıya yansıttıklarımız hariç yansıtmadığımız daha bir çok şey var. Süreçte bilmiyorum ortaya çıkar mı çıkmaz mı? İnşaallah çıkmaz. Ama bir Mersinliden daha öte takımımla canla başla bir mücadele içine girmiş, doğru bildiğimiz yol üzerinde ilerliyoruz."

3-0 geriye düştükleri ilk yarıda da oyun anlamında iyi olanın kendileri olduğunu iddia eden Kutlu, "Tamam ikinci yarı gollerinde vermiş olduğu bir performans artışı oldu. Ama oyun anlamında zaten iyi olan bizdik. 3-0 geride iken bile. 3 tane pozisyona girdi rakibimiz. Bizim kişisel hatalarımızdan kaynaklanan pozisyonlar. Hatalarımız olur biz onları görürüz gerekeni yaparız. Oyun olarak aslında çok fazla bir şey değişmedi. Ama ikinci yarı gollerin de verdiği coşku futbolcularımın biraz daha üzerlerine koymalarını sağladı." diye konuştu.

3-0 geride iken şehrin taraftarlarımızın takımlarına olan inançlarını kaybetmemeleri gerektiğini vurgulayan Kutlu, "Biz kaybetmedik devre arasında bunu konuştuk zaten. Sonunda da gördünüz. 3-0 geriye düşmüş iki oyuncu değişiklik hakkını kullanmak zorunda kalan bir takım olarak kalecimizi de ne yazık ki oynayamayacak durumda soyunma odasına yolladık. Mahmut'u performansından dolayı değil, devre arası ruh halinden dolayı çıkartmak zorunda kaldım." diyerek şöyle devam etti:

"Devre arasında 45 dakikada 3 oyuncu değişikliği yapmış bir takım olarak sahaya çıkmak zorunda kaldık. Rica ediyorum oyuncularımıza destek olsunlar. Bizler gelici geçiciyiz burada. Ama bu takım bu sene şampiyonluğu yakalarsa bu şehrin namına nam, değerine değer katar. Biz bugün bu maçı kaybedebilirdikte, kaybettiğimiz zaman ligi bitirmiş mi oluyoruz. Şampiyonluğa havlu mu atmış oluyorduk. Asla değil, önümüzde daha bir çok maç var. 20'nin üzerinde maç var. Ama şehirde sanki öyle bir atmosfer var ki sanki biz bu maçı kaybettiğimiz zaman tamamen havluyu atmış çok kötü duruma düşmüş bir takım olacağız.

Biz bugün 3-0 kaybetseydikte önümüzde bir çok maç var. Bu takım bir çok takımı yener. Kaybedebilir ama 7 maç 8 maç üst üste kazanılabilecek performansa, yeteneğe sahip bir takım. Destek olsunlar. Biz 3-0 ne idiysek 5-4 kazandığımız zamanda aynı durumda idik. Takımla birlikte kader birliği yapmıştık aynı şeyi konuştuk soyunma odasında. Ama taraftarımızda bizim gösterdiğimiz davaya inansınlar. Bizimle beraber olsunlar. 3-0 ne ise 5-4 galipkende ben aynı tavrımı koruyorum. Onlarda 3-0 geride iken de 5-4 galip iken de aynı tavrı korusunlar. Onlara rica ediyorum."

KALPAR: BİRİLERİ ÜSLENMESİ GEREKİRSE SUÇU BEN ÜSTLENİYORUM

Samsunspor Teknik Direktörü Hüseyin Kalpar ise böyle bir skordan sonra konuşmanın kolay olmadığını söyledi. Karşılaşmayı istisnai bir maç olarak nitelendiren Kalpar, "Oyuncularımızla içerdeki ve dışarıdaki maçlarında 3 puan olduğunu paylaşmıştım." diyerek, şöyle devam etti:

"İlk yarıda mükemmel goller bularak iyi de oynayarak ve nette posizyon bularak 3-0 galip olarak devreye girdik. Bu bizim için müthiş ve önemli bir avantajdı. Her takıma nasip olmayan bir skorla içeriye giriyorsun ama ikinci yarıya çok daha canlı, akıllı, şuurlu sabırlı oynamamız gerekir düşüncesini ortaya koyduk. Bol pas yapmamız gereken bir anlayışı sergiledik. Maalesef bunda başarılı olamadık. Yemiş olduğumuz erken bir gol ve hemen arkasında yemiş olduğumuz ikinci gol bunlar hep karambolden geldi. Uzun toplarda Mehmet Yıldız ikinci yarı etkili oldu kabul etmek gerekir. Almamız gerekin tedbirleri saha içinde yeteri kadar alamadığımız için sıkıntı yaşadık."

Pozisyon vermelerine rağmen 4-2'lik skoruda yakaladıklarını ifade eden Kalpar, "Bu da müthiş bir avantaj. Bundan sonra ne pahasına olursa olsun bu maç böyle bitmeliydi. Daha akıllı daha şuurlu olmamız gerekirken yine telaş başladı. Sakin olamadık yine karambol toplarından sıkıntı yaşadık. Orta göbekten de rakip daha iyi gelmeye çalıştı. Sol kanatları iyi kullanmaya çalıştı. Biz de burayı kapatmak için oyuncu değişikliği yaptık. Maalesef bunda da yeteri kadar başarılı olamadık. Her şartta artık 4-4 bitecek dediğimiz maçta 5-4 mağlup olduk." diye konuştu.

Bazı posizyonların kafasına takıldığını anlatan Kalpar, "Bu mağlubiyetin arkasına sığınmak kolay değil. hele hele 3-0'lık üstünlüğü yakaladıktan sonra bahane etmenin hiç anlamı yok. Yine 4-4 iken Adiloviç'in ofsayt nedeniyle kesilen bir posizyonu var. Ondan önce penaltı dediğimiz bir posizyon var. Dolayısıyla bunlar bizim lehimize olması gerekirdi olmadı." diyerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Penaltı dediğimiz bir posizyon var. Nduka'nın sarı kartlık bir posizyonu vardı. Hakemler es geçti. 4-3 iken Doğan'la kaçırdığımız bir pozisyonumuz var. Eğer olsa idi yine galip gelebilirdik. Bunları söylerken 5-4'lük mağlubiyetin arkasına sığınan bir anlayışta değilim. Gerçeği söylemeye çalışıyorum. Biz bugün bu kadar gol yiyen bir takım değiliz. Az gol yiyen takımız ama bugün çok fazla gol yedik. Bunu bizim yanlışımız hatamız olarak kabul etmemiz lazım.

Bu tür maçlarda önemli ders çıkarmak lazım. Eğer burada hata varsa yanlış varsa eğer bu suç ise birileri de bu suçu üstlenmesi gerekirse benim üstlenmem gerekir. Ben de bunu seve seve üstleniyorum. Çünkü 3-0 galip iken 5-4 mağlup olacak bir pozisyon olmamalı. Nerede nasıl yanlış yaptığımızı daha sonra değerlendireceğiz."

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER