HaberlerSporEuroChallenge'in şampiyonu Trabzonspor'u 63 - 64 yenen Nanterre oldu

EuroChallenge'in şampiyonu Trabzonspor'u 63 - 64 yenen Nanterre oldu

Avrupa basketbolunun üç numaralı kupası olan FIBA EuroChallenge finalinde temsilcimiz Trabzonspor Medical Park ile Fransız ekibi JSF Nanterre arasında Hayri Gür Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmayı misafir takım son saniyede bulduğu basketle 64-63 kazandı ve kupanın sahibi oldu.

EuroChallenge'in şampiyonu Trabzonspor'u 63 - 64 yenen Nanterre oldu

Trabzonspor tarihinde ilk kez mücadele ettiği kupada müthiş bir taraftar desteği ile sahaya çıktı. 7 bin 500 kapasiteli salonu tamamen dolduran bordo mavili taraftarlar, tezahüratları ile salonu inletti. Az sayıdaki Nanttere taraftarı da takımlarını yalnız bırakmadı. Karşılaşmayı İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel, Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Trabzonspor Medical Park Kulübü Başkanı Abiş Hopikoğlu da izleyenler arasındaydı.

Salonu tamamen dolduran Trabzonsporlu taraftarların yoğun desteği ile başlayan müsabakada ilk sayıyı temsilcimiz Trabzonspor Medical Park buldu. Sonrasında karşılıklı sayılarla skor üstünlüğü sürekli el değiştirdi. Karşılıkla basketlerle geçilen ilk periyotta Trabzonspor, Bost, Stipanov, Marshall ve Velikovic ile sayılar buldu. Rakip Nanttere de ise Nzeulie, Campel ve Jaiteh pota altında etkili olan isimlerdi. İlk periyot Fransız ekibinin 19-17 üstünlüğü ile geçildi. İkinci periyotta da daha etkili olan misafir takım, Suhler ve Gomis’in basketleriyle 15. dakikayı 28-22 önde geçti. Etkili oyunun kalan dakikalarda da devam ettiren Fransa takımı Nanttere, ilk devreyi 9 sayı önde tamamladı: 37-28.

İkinci yarıda da etkili oyunun devam ettiren Nanterre takımı, Shuler ve Nzeuli ile bulduğu sayılarla 25. Dakikada farkı 12 sayıya çıkarttı: 36-48. Bu periyorun son bölümlerinde taraftarının da müthiş desteği ile pota altında etkili olan Trabzonspor, üçüncü çeyreğinin bitimine 2 dakikadan az süre kala farkı 5 sayıya kadar indirdi. Ataklarını devam ettiren temsilcimiz, sahanın etkili isimlerinden Bost ile bulduğu sayı ile farkı 3 sayıya indirdi. Temsilcimizin sayılarına Campell’in üçlüğü ile cevap veren Nanttere, üçüncü periyodu da 6 sayı önde tamamladı: 47-53.

Karşılaşmanın son çeyreği de müthiş bir mücadele sahne oldu. Temsilcimizin farkı kapatma çabalarına, misafir takım izin vermedi. Ancak Trabzonspor, Velikovic ve Ivanov ile üst üste bulduğu sayılarla 33. dakikada farkı 2 sayıya indirdi: 54-56. Bitime 5 dakika kala da skora denge geldi: 56-56. Temsilcimiz, Ivanov ile serbest vuruştan bulduğu bir sayı ile öne geçti ama üstünlüğünü koruyamadı. Son 2 dakikaya 59-59 berabere girildi. Fransız takımı üçlüklerine bir türlü engel olunamayan Weems ile bulduğu sayı ile bitime bir dakika kala farkı 3 sayıya çıkarttı: 59-62. Hardy’nin serbest atışlarıyla fark yeniden bir sayıya indi: 61-62. Trabzonspor, bitime 14 saniye kalan Hardy ile bulduğu sayıyla 63-62 öne geçti. Ancak Fransa temsilcisi son saniyede Campell ile bulduğu sayıyla maçı 64-63 kazandı ve kupanın sahibi oldu.

Bordo mavili basketciller, son saniyedeki basketle kaybedilen kupa sonrası büyük üzüntü yaşadı. Trabzonsporlu basketçileri, konuk takımın hocası ve oyuncuları teselli etti.

Daha sonra yapılan törenle tarihinde ilk kez katıldığı EuroChallenge Final Four’u ikinci tamamlayan Trabzonspor’a madalyaları verildi. Şampiyon takım Nanterre’nin madalyalarını İçişleri Bakanı Sabahatten Öztürk, kupasını ise FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel verdi. Turnuvanın en başarılı oyuncusu da Nanttere takımından Campell seçildi.

Salon: Hayri Gür
Hakemler: Neil Wilkinson (İngiltere), Manuel Mazzoni (İtalya), Milan Nedovic (Slovenya)
Trabzonspor Medical Park: Dermarguis Bost (9), Dwight Hardy (16), Yunus Akçay, Novica Velikovic (13), Andrija Stipanovic (10), Alper Saruhan, Can Altıntığ (3), Sean Marshall ((5), Kaloyan Ivanov (7)
JSF Nanterre: Jamal Shuler (10), Josep Gomis (7), Marc Judith (2), Jeremy Nzeulie (14), Mouhammadou Jatieh (6), Laurance Ekperigin, Kyle Weems (8), Johan Passave-Ducteil (2), Terrance Campell (15)
1. Periyot: 19-17
2. Periyot: 28-37
3. Periyot: 47-53
4. Periyot: 63-64
(cihan)

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER