HaberlerSporBakan Kılıç: Yöneticilerce spor ahlakına uygun olmayan demeçler verildi

Bakan Kılıç: Yöneticilerce spor ahlakına uygun olmayan demeçler verildi

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Manisa'daki maçtan önce yöneticiler tarafından spor ahlakına uygun olmayan demeçler verildiğini söyledi. Bakan Kılıç, bunun da taraftara, sporcuya yansıdığını da belirterek, "Maçın öncesinde de, esnasında da, sonrasında da çok çirkin olaylar yaşandı." dedi.

Bakan Kılıç: Yöneticilerce spor ahlakına uygun olmayan demeçler verildi
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Manisa'daki maçtan önce yöneticiler tarafından spor ahlakına uygun olmayan demeçler verildiğini söyledi. Bakan Kılıç, bunun da taraftara, sporcuya yansıdığını da belirterek, "Maçın öncesinde de, esnasında da, sonrasında da çok çirkin olaylar yaşandı." dedi.

Türkiye'nin 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları adaylığı için şuan herhangi bir şey söylemenin doğru olmayacağını da belirten Bakan Kılıç, "Öncelikli amacımız 2016 ve 2020 olimpiyatlarına en üst düzeyde katılım sağlayıp, en başarılı sonuçlarla dönebilmek." diye konuştu.

Malazgirt Zaferi'nin 943. yıldönümü kapsamında geldiği Muş’un Malazgirt ilçesinde gazetecilere gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Süper Kupa finalinde yaşanan olaylara da tepki gösterdi.

Zafer Alanı'na kurulan ve Türkiye'yi temsil eden kıl çadırda basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Çağatay Kılıç, bu tür etkinliklerin, çözüm sürecine ve bölge halkına çok önemli katkılar sağladığını söyledi.

Malazgirt'te yapılan organizasyonun, ortak tarihin güzel bir yansıması olduğunu ifade eden Bakan Çağatay Kılıç, "Emin olun ki buradaki duygular müşterek. Şehit olan ecdadımızın bize bıraktığı bir miras var. Bu mirası sizlerle, gençlerimizle, çocuklarımızla birlikte çok daha güzel bir geleceğe taşıyacağız. Hep vurguladığım bir şey var; gençlerimiz sadece geleceğimizin değil, bugünlerimizin de sahibi. Bu ortak gelecek herkesin sorumluluğu." şeklinde konuştu.

"Sadece tesis altyapısı yatırımı yetmez, sporcu altyapısı için de çalışmalarımız sürecek." diyen Bakan Kılıç, Türkiye genelindeki sporcuların taranması noktasında adımlar atıldığının altını da çizerek, şöyle devam etti:

"Mesela Muş örneğinden yola çıkalım, Muş'taki gençlerimizin, çocuklarımızın hangi yönlerinin kuvvetli olduğunu bulmaya çalıştığımız bir tarama programımız var. Bunu Türkiye genelinde yapıyoruz. Bu taramaların sonuçlarına göre de adımlarımızı atacağız. Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı ile de bu konuyu sürekli görüşüyorum. Çocuklarımız sporda ilk başlarda çok başarılı oluyor ancak devamlılık konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bir yaşa gedikten sonra çocuklarımızı maalesef ya okul, ya spor ayrımında bırakıyoruz. Bunu aşmak adına şuan çalışmalarımız sürüyor.

Dünya Kupası'nda bir Almanya örneğini gördük hep birlikte. Biz sadece tesis yapalım kenara çekilelim diyemeyiz. Tesis yapmak tek başına yeterli değil. Aynı zamanda sporcu altyapımızı da en iyi şekilde oluşturmak üzere çalışıyoruz."

"ATLETİZM'DE ALINAN SONUÇLAR BENİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI"

Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye’nin yaşadığı olumsuzluklara ilişkin gazetecilerin sorduğu soruyu da cevaplayan Bakan Çağatay Kılıç, "Açıkçası beni hayal kırıklığına uğratan sonuçlar alındı. Bunun sebeplerine ilişkin çalışmamız olacak." diyerek, şöyle cevap verdi:

"Federasyonların görevi sportif başarıyı elde edebilecek çalışmaları oluşturmaktır. Biz, Bakanlık olarak üst çatı olarak varız. Federasyonlar sorumluklarını bilecekler. 'Başkan seçildim, iş bitti' diye bir anlayış söz konusu olamaz. Eğer federasyon o çalışmayı yapmazsa, başarı değil, başarısızlık gelir. Benim nezdimde federasyon başkanı olmak başarıyla doğru orantılıdır."

Bakan Çağatay Kılıç, Başbakan ve seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın spora ve sporcuya ilgisinin Çankaya'da da tüm hızıyla devam edeceğine inandığını söyledi. Bakan Kılıç, yeni genel başkan ve başbakan olarak aday gösterilen Ahmet Davutoğlu'nun da çok iyi bir oyuncu olduğunu sözlerine ekledi.

"MEDYA YETERİNCE HASSAS DAVRANMIYOR"

Bakan Çağatay Kılıç, son zamanlarda Türkiye'nin çok farklı alanlarda çok büyük başarılar kazandığına dikkati çekerek, medyanın bu konuda yeterince hassas davranmadığını vurguladı.
Son dönemlerde engelli sporcuların aldığı madalyaların çok önemli olduğuna değinen Bakan Çağatay Kılıç, şunları kaydetti:

"Peki, bunlar spor medyamızda ne kadar yer aldı? Çin'de devam eden 2. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'ndaki başarılara ne kadar yer verdiniz? Özellikle engelli sporcularımızın elde ettikleri başarıların halka taşınması noktasında sizlere de büyük sorumluluk düşüyor."

Süper Lig şampiyonu Fenerbahçe ile Türkiye Kupası sahibi Galatasaray arasında dün Manisa'da oynanan Süper Kupa karşılaşmasında yaşananların sorulması üzerine de Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:

"Geliri Soma'da yaşanan kazada şehit olan kardeşlerimizin ailelerine verilmesi doğrultusunda bir karar alınmıştı biliyorsunuz. Dünkü maçın böyle bir anlamı vardı. Süper Kupa olması, derbi olması değil, anlamı çok daha farklıydı. Yakınlarını kaybetmiş ailelere maddi destek ve moral için yapılan bir girişimdi.

Şimdi sezon yeni başlayacak. Maçtan önce yöneticiler tarafından spor ahlakına uygun olmayan demeçler verildi. Bu taraftara da yansıdı, sporcuya da. Maçın öncesinde de, esnasında da, sonrasında da çok çirkin olaylar yaşandı. Futbol veya başka bir spor dalında yaşanan şiddet olaylarının sahada yaşanan tribünde yaşanan hakaretin küfürün, sorumsuzca yapılan açıklamaların demeçlerin, kim söylerse söylesin sporda yeri yoktur.

Sahaya yabancı madde atıldı. Bunların içinde su şişelerinin dışında domates bile vardı. Tribünden sahaya domates atacak kadar ilginç bir yapı var. Bunlar seyirci değil başka bir şey. Geleceğimiz gençlerimiz. Bakın yanımda oturan kardeşlerim. Bunlarla mı büyüyecekler? Bu olmaz, buna izin vermeyiz. Bu konuda çözüme yönelik olarak e-bilet uygulaması konusunda adımlar attık. Bir kez daha söylüyorum; e-bilette bir geri adımımız olmayacak. Dün Manisa'da 106 sabit, 7 mobil kamera ile tüm tribünler tarandı. Oraya seyir için gelen kardeşlerimiz bu arkadaşlarımızı kendilerinden uzaklaştırsınlar. Bir şey yapmasınlar. Yanlarından çekilsinler ki asıl suçlular görünsünler.

Bu konularda popülist yaklaşımlara ihtiyacımız yok, kalıcı çözümler noktasında adım atacağız. Futbolumuzun bir marka değerinden bahsediyoruz ancak Manisa'da yaşanan olaylara bakılırsa herhangi bir marka değeri söz konusu olmaz. Bu konuda yasal altyapı var, gerekli adımları atacağız. Yakın gelecekte bu takım olayları artık yaşamayalım istiyoruz."

"ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ 2016 VE 2020 OLİMPİYATLARINDA BAŞARI"

Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye'nin 2024 yılında olimpiyat oyunlarına aday olup olmayacağına ilişkin soruyu da cevaplayarak konunun henüz netleşmediğini söyledi. Hedeflerinin ilk olarak 2016 ve 2020 Olimpiyatları'nda en üst noktada temsil edilmek olduğunun altını çizen Bakan Çağatay Kılıç, şöyle devam etti:

"Biz ilk olarak 2016 ve 2020 olimpiyatlarına en üst düzeyde sporcu sayısı ile katılıp, orada en güzel başarıları kazanmak hedefindeyiz. Önceliğimiz bunlar. Daha sonra 2024 adaylığını konuşuruz."

Bakan Kılıç ayrıca, yarın Arsenal ile Beşiktaş arasında oynanacak olan Şampiyonlar Ligi play off turu rövanş maçında da Beşiktaş'a başarılar dileyerek, "Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerine inancım tam. İnşallah güzel bir sonuçla yurda dönerler." dedi.

İLGİLİ HABERLER

SIRADAKİ HABER