HaberlerSiyasetYeniden Refah Partisi Batman İl Başkanlığından üniversite alımlarına tepki

Yeniden Refah Partisi Batman İl Başkanlığından üniversite alımlarına tepki

Yeniden Refah Partisi Batman İl Başkanı Ziya Ülhak Yamaç, yaptığı yazılı açıklamada, Batman Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş döneminde üniversitede yapılan son alımların adalet, liyakat ve hakikatten uzak olduğunu belirtti.

Yeniden Refah Partisi Batman İl Başkanlığından üniversite alımlarına tepki

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Yamaç, alımların yeni yönetim döneminde iptal edilerek tekrar alımların alınması çağrısında bulundu.

Yamaç, Ales puanı, lisans ortalaması ve yabancı dil puanı gibi değerlendirmeler sonucu torpilin fazla etki edemediği ön değerlendirme sonuçlarında ilk sıralarda yer alan adayların, torpilin devreye girdiği sınav ve değerlendirme aşamasında geri sıralara düştüğünü ileri sürdü.

Yamaç, geri sıralarda yer alan adayların ise yüksek puanlarla ilk sıraya yerleştirilerek kazandırıldıklarını öne sürdü.

Yamaç, "Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne alınacak araştırma görevlisi seçiminde birinci sırada olan ve yüksek lisans ve doktorası beden eğitimi bölümünde olan aday yerine 7’nci sırada olan Selçuk Üniversitesi mezunu, yüksek lisans ve doktorası antrenörlük olan adayın alınmasında BESYO Müdürünün Konyalı ve Selçuk Üniversitesi mezunu olması ne ölçüde etkili olmuştur. Müdürü Elazığlı olan Teknik Bilimler MYO Kuyumculuk ve takı tasarımı bölümüne yine Selçuk Üniversitesi mezunu aday gerilerden gelerek diğer adayların 8, 15, 21, 23, 30, 37 aldığı sınavda 90 puan alarak birinci sıraya yerleşmiştir.” dedi.

Açıklamasının devamında Yamaç, “Beşiri MYO’ya alınan 2 ayrı öğretim görevlisi alımında da yine ilk sıradaki adaylar elenmiş Fırat Üniversitesi mezunu adaylar sınavdan yüksek puan verilerek kazanan ilan edilmiştir. Müdürü Elazığlı olan Teknik Bilimler MYO Motorlu Araçlar Bölümü için sınava giren 8 kişiden 7’nci sırada olan Fırat Üniversitesi mezunu aday sınavda verilen yüksek puan ile kıl payı birinci olarak kazanmıştır. Hemşirelik bölümü öğretim görevlisinin kazananı da yine geriden gelip sınavda yüksek puan alarak kıl payı birinci olan Fırat Üniversitesi mezunu aday olmuştur. Bilgisayar mühendisliği bölümüne de alınacak 2 kişi için 3 kişinin sınava girmesi uygun görülmüş. Birinci sıradaki aday kazanamamış 3’üncü sıradaki Fırat Üniversitesi mezunu aday sınav sonrası değerlendirme ile kıl payı ile kazanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, rektörlük merkezi laboratuvar bünyesine alınacak öğretim görevlisi için kişiye özel verilen ilana 2 başvuru yapıldığını, bir başvurunun reddedildiğini, başvurusu kabul edilen tek adayın ise kazandığını iddia eden Yamaç şöyle devam etti:

“Genel itibari ile bakıldığında Fırat Üniversitesi ile ilişkili olan adayların çoğunun kazandığı ya da kazandırıldığı görülmektedir. Selçuk Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi ile ilişkili adayların da en son sıralardan gelip komisyonun değerlendirmesi sonrasında birinci olduğu da görülmektedir. Torpilsiz sıralamada birinci sırada olan adaylardan komisyon değerlendirmeleri sonrasında sadece 2-3 aday birinciliğini koruyabilmiştir. Geriye kalan tüm seçimlerde sonraki sıralarda yer alan adaylar ön sıralara geçmiştir. Belirlenen komisyonların kazanan adaylarla ve adayların mezun olduğu üniversiteleri ile ilişkileri, komisyonların göstermelik olduğu son sözü rektöre yakın 3-4 kişinin söylediği iddiaları, değerlendirme yapan komisyonların alınacak alanla ilgisiz olmaları ve ön değerlendirme ile son sonuçların arasında komisyon değerlendirmesi sonrasında çok büyük farklar oluşması alımların güvenilirliğini kaybetmesine neden olmaktadır.”

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisi
SIRADAKİ HABER