HaberlerSiyasetYeni kabine üyeleri ilk açıklamalarını yaptı

Yeni kabine üyeleri ilk açıklamalarını yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 62. Hükümeti kurma görevini verdiği AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kabineyi açıklanmasının ardından bakanlarıyla birlikte Cuma Namazı’nı Kocatepe Camii’sinde kıldı. Cuma namazı sonrası da yeni kabine üyeleri açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ali Babacan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni kabinenin ülkeye hayırlı olmasını diledi.

Yeni kabine üyeleri ilk açıklamalarını yaptı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 62. Hükümeti kurma görevini verdiği AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kabineyi açıklanmasının ardından bakanlarıyla birlikte Cuma Namazı’nı Kocatepe Camii’sinde kıldı. Cuma namazı sonrası da yeni kabine üyeleri açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Ali Babacan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni kabinenin ülkeye hayırlı olmasını diledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevinden sonra Başbakan Yardımcılığı’na atanan Numan Kurtulmuş, tüm güçleriyle ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti. Kurtulmuş, “Bizler inanmış insanlarız. Kaderin bize vermiş olduğu kader içerisinde üzerimize düşen planları yaparız. 62. Hükümetin çok şerefli bir görevi şahsıma tevdi edildi. Bu süreçte elimizden geleni yerine getirmeye gayret edeceğiz. Vatanımıza hizmet etmek için bütün gücümüzle kollarımızı sıvayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bütün bakan arkadaşlarımıza Allah’ın yüz aklığı vermesini temenni ediyorum. Makamların hepsi gelip geçicidir. Hiçbir makam kadıya mülk değildir. Biz de bu makamlarda bir müddet bulanacağız ve burada verdiğimiz hizmetlerle anılacağız. Allah yaptığımız hizmetlerde geriye baktığımızda güzel işler yapmayı nasip etsin.” diye konuştu.

“’KABİNE DIŞI’ ELEŞTİRİLERİNİ YADIRGADIM”

Basın mensuplarının ‘Dışarıdan atama’ konusunda bazı itirazların olacağına yönelik sorusu üzerine Kurtulmuş, “Kusura bakmayın, bu tür şeyler kulislerde olur. Her kabine açıklanmasından önce hem isimler üzerinde hem de bir takım bu şekilde kulisler olur. Bize yansıyan bir tepki ya da hoşnutsuzluk söz konusu değildir. Nihayetinde hepimiz aynı kadronun insanlarıyız. Dışarıdan lafını da yadırgadım. Numan Kurtulmuş dışarından bir isim değildir. Burada milletin yaklaşık yüzde 50’sinin oyunu alan bir parti vardır. O görev olur, bu görev olur. Ne benim içi bu bir şey ifade eder ne de arkadaşlarım için. Mühim olan aynı doğrultuda yeni Türkiye’ye omuz vermektir. Makamların hiçbir önemi yoktur.” açıklamalarında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da cami girişinde basın mensuplarının yeni kabine değerlendirmelerine 'Hayırlı olsun' diyerek karşılık verdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da, "Fevkalede iyi bir kadro. Ülkemize hayırlı olsun." açıklamalarında bulundu.

“DIŞ POLİTİKA İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIZ”

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci görevinden Dışişleri Bakanlığı’na atanan Mevlüt Çavuşoğlu, önemli ve şerefli bir göreve gelmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Bugüne kadar nasıl tüm görevlerimizde ülkemiz için elimizden geleni yaptıysak, gece gündüz çalışarak hem bize güvenenleri mahcup etmeyeceğiz hem de dış politika için çalışacağız.” dedi.

Ahmet Davutoğlu ile halef selef olduklarının hatırlatılması üzerine Davutoğlu, “Bizim 300 yıla yakın ata dostluğumuz var. Kaderde bu da kısmetmiş . Halef - selef oluyoruz. Bu da bizim için bir onurdur. Volkan Bozkır da benim New York’tan tanıdığım ve ağabey dediğim büyüğümüz. Avrupa ile ilişkileri en iyi bilen ve bu sürece inanan bir arkadaşımız. Hem sevdiğimiz hem de işin ehli bir arkadaşımıza görevi devretmek oldukça memnuniyet verici.” ifadelerini kullandı.

“DAHA İYİ HİZMETLER SUNACAĞIZ”

Enerji Bakanı Taner Yıldız ise yeni kabine ile yenilenerek yollarına devam edeceklerini söyledi. Yıldız şöyle devam etti: “Şu ana kadar 12 yıldır yapmış olduğumuz hizmetler artarak devam edecektir. Önemli olan halkımızın refah seviyesini yükseltmektir. Hepimiz yenileneceğiz. Her birimize bu manada yeni hizmet alanları oluşacak. Önemli olan ak yüzle gelip ak yüzle beraber bu görevlerden ayrılmak. Bunlar şerefli ve onurlu görevlerdir. Cumhurbaşkanımızın halkımızın oylarıyla seçildiği seçim süresince 14 parti birleşerek bir sinerji oluşturmaya çalıştılar. Sonuç ortada. Bir partinin bölünmeye çalışılmasından yararlanmaya çalışarak böyle bir çalışma içerisindeler. Bir işin nasıl olmayacağını değil nasıl olacağını tarif etsin muhalefet. Biz bir önceki hizmetlerden daha iyi hizmetler sunarak Türkiye’nin gelişmesini hep beraber sağlayacağız.”

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın kabine dışı kalması konusunda değerlendirmelerde bulunan Yıldız, “Bu konuda Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın bir arada olarak verdikleri karardır. Bütün kararlar hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER