HaberlerSiyasetVural: Hükümet "ağaçlara dokunmayın" diyenlere gaz sıkıyor

Vural: Hükümet "ağaçlara dokunmayın" diyenlere gaz sıkıyor

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, "Bu ülkenin askerini, polisini öldürenler karşısında gözlerini bağlayan hükümet, bugün gezi parkında 'ağaçlara dokunmayın' diyenlere biber gazı sıkıyor, çadırları yakıyor. Böyle bir zorbalık olur mu?" dedi.

Vural: Hükümet "ağaçlara dokunmayın" diyenlere gaz sıkıyor
MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, "Bu ülkenin askerini, polisini öldürenler karşısında gözlerini bağlayan hükümet, bugün gezi parkında 'ağaçlara dokunmayın' diyenlere biber gazı sıkıyor, çadırları yakıyor. Böyle bir zorbalık olur mu?" dedi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Vural, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın açıklamalarıyla ilgili soru üzerine, bugün vicdanları yoranın yürütme olduğunu savundu. Yürütmenin, sadece insanların değil, uygulamalarıyla hukukun da vicdanını yorduğunu öne süren Vural, "Vicdanı yorulmayan hiçbir yer kalmadığını" ifade etti. "Anayasa Mahkemesi Başkanı bile vicdanların yorulduğundan bahsediyorsa, bu, gerçekten önemli bir dönemeçte olduğumuzu gösteriyor" diyen Vural, "Demokrasimizin geleceği tehlikede." ifadesini kullandı.

GEZİ PARKI EYLEMLERİ

Taksim Gezi Parkı'ndaki eylemlerle ilgili bir soru üzerine Vural, şunları kaydetti:
"Başbakan, İstanbul'un fethinin yıl dönümünde Fatih'ten bahsediyor, ama Fatih 'bir dal koparanın başını koparırım' diyor. Bu, rantçı bir anlayışın tipik bir tezahürü. Her şeyi maddeci bir zihniyetle değerlendiren, muhafazakar değerlerden uzak, para ve madde ilişkisiyle meselelere bakan bir zihniyetin geldiği nokta. Niye İstanbullulara sorulmuyor? 'Ben yaptım oldu' anlayışı. Bu ülkenin askerini, polisini öldürenler karşısında gözlerini bağlayan hükümet, bugün Gezi Parkı'nda 'ağaçlara dokunmayın' diyenlere biber gazı sıkıyor, çadırları yakıyor. Böyle bir zorbalık olur mu? Çadır yakmak olur mu? Hükümet, elinde silah olanın yanında boynu büküktür, ama mazlumların yanında zalim olmaktadır. Gidin, Şırnak-Hakkari kara yolu üzerinde çadır var. Çadırda PKK ve KCK paçavraları var. Niye onları indirmiyorsunuz? Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın dediği zihniyet, Gezi Parkı'nda da uygulamadadır. Üstelik bu talimatın Başbakan tarafından verilmiş olduğu görülmektedir. Despot bir yönetim anlayışının tipik bir örneğidir Gezi Parkı'nda yaşananlar. Allah insanları biber gazından korusun."

Vural, bir gazetecinin, 'Haşim Kılıç'ın açıklaması alkol yasasıyla ilişkilendirildi. Siz de bu yasaya destek verdiniz. Pişmanlık duyuyor musunuz?' sorusuna, "Hayır. Biz, gençlerin her türlü bağımlılıktan uzaklaştırılmasını doğru buluyoruz, ama bunu bir dini tartışma, yaşam tarzı tartışması yerine gençleri korumak için, objektif bilimsel esaslara dayalı olmasını istiyoruz." karşılığını verdi.

“BAŞBAKAN FETVA VERİYOR”

2001'de koalisyon hükümeti döneminde bu konularla ilgili tedbirler aldıklarını, ancak bunları hiç kimsenin 'hayat tarzına müdahale' olarak algılamadığını ifade eden Vural, "Başbakan'ın kimseyi azarlamaya hakkı yoktur. 'İçeceksen git evinde iç.' Sigara ile ilgili 'zehir odaları koysunlar orada içsinler...' Bu tür meselelerde Başbakan'ın ortaya koyduğu tavır, yok edici, yok sayıcı, dışlayıcı tavırdır. Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın değerlendirmesi siyasal düşünce olarak doğru." dedi. Başbakan'ın fetva verdiğini öne süren Vural, "Başbakanlık fetva makamı değil. Hukuk devletinde yaşıyoruz." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

ABD’ye “göç politikasını değiştir” çağrısıABD’ye “göç politikasını değiştir” çağrısıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan "ekonomi ve hukukta reform" açıklamasıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan "ekonomi ve hukukta reform" açıklamasıCumhurbaşkanı Erdoğan partisinin kongrelerine katılacakCumhurbaşkanı Erdoğan partisinin kongrelerine katılacakBakan Akar Türkiye ve Irak arasındaki iş birliğinin önemine dikkat çektiBakan Akar Türkiye ve Irak arasındaki iş birliğinin önemine dikkat çektiAK Parti Mardin 7. Olağan İl Kongresi yapıldıAK Parti Mardin 7. Olağan İl Kongresi yapıldı
SIRADAKİ HABER