HaberlerSiyasetTSK'nın duyurduğu, PKK'nın kabul ettiği saldırıyı Başbakan reddetti

TSK'nın duyurduğu, PKK'nın kabul ettiği saldırıyı Başbakan reddetti

TSK'nın duyurduğu, PKK'nın kabul ettiği terör saldırısını Başbakan reddetti

TSK'nın duyurduğu, PKK'nın kabul ettiği saldırıyı Başbakan reddetti
TSK'nın duyurduğu, PKK'nın kabul ettiği terör saldırısını Başbakan reddetti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde geçtiğimiz hafta sınırda şehit düşen 3 Mehmetçik'e saldırıyı terör örgütü PKK'nın değil PYD'nin yaptığını belirtti. Ancak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 22 Temmuz gecesi saat 02.45'te şehit düşen askerlerimize saldırıyı terör örgütü PKK’nın yaptığını resmi olarak duyurdu, olaydan 4 gün sonra da terör örgütü PKK saldırıyı üstlendi.
Erdoğan, bayram namazının ardından gazetecilere yaptığı açıklamda askerlerimize saldırı yapanların PKK değil PYD olduğunu şöyle savundu: “Orada bir yanlışınız var. Benim bildiğim PYD diye açıklandı. Bu mücadele içerisinde Türkiye'ye sızma gayreti içerisinde olanların askerlerimize karşı saldırısı oldu, bizden 3 şehit olurken karşı taraftan da 6 tane teröristi etkisiz hale getirildi." dedi. 3 şehidimizin daha kanı yerdeyken saldırının hemen sonrasında Şanlıurfa Valiliği de olayı basit bir kaçakçılık hadisesi olarak sunmaya çalıştı. Üstelik bazı medya organları olayı terör örgütü IŞİD’in sorumlu olduğu tezini işledi.
Fakat TSK, saldırı sabahı internet sitesinde yayınladığı detaylı açıklamada olayı PKK’nın yaptığını ifade etmişti. Çatışmanın 3'üncü Hudut Alayı 1'inci Hudut Taburu 1'inci Hudut Bölük Komutanlığı Karadağ Hudut Karakolu sorumluluğunda bulunan 7 Numaralı Çelik Kule bölgesindeki olduğunu vurgulayan TSK, olayı şöyle duyurmuştu: “Nöbetçiler tarafından, sınırın Suriye tarafından Türkiye istikametine yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 10-15 kişilik gruba ‘Dur’ ikazında bulunuldu. Saat 21.20 sıralarında, ikaza uymayan şahıslar tarafından, nöbetçilere ateş açıldı. Saldırı olayını müteakip; olay yerine, Karadağ ve Aksoy Hudut Karakollarından süratle birer Ani Müdahale Mangası sevk edilmiş olup, açılan ateşe ateşle karşılık verilmiştir. Çatışmada, en az altı PYD/PKK mensubu teröristin öldüğü değerlendirilmektedir. Silahlı grup tarafından açılan ateş sonucu; Piyade Erler Adem Dövüşgen ve Berat Sağırkaya ile Sıhhiye Onbaşı Yiğit Şağan ağır yaralandı. Yaralılardan Piyade Er Adem Dövüşgen Ceylanpınar Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 22.10'da şehit oldu. Piyade Er Berat Sağırkaya ise Gaziantep Üniversite Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, 22 Temmuz gecesi saat 2.45'te şehit oldu. Sıhhiye Onbaşı Yiğit Şahan'ın tedavisine, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde devam edildiği bildirildi.” Daha sonra hastanedeki ağır yaralı askerlerimiz şehit düştü.
Konunun üzerinde 4 gün geçmişti ki yeni bir açıklama terör örgütü PKK'dan geldi. Açıklamada sınır kulelerine düzenlenen saldırıyı PKK üstlenmiş, hatta çatışmanın Suriye topraklarında gerçekleştiğini iddia etmişti. PKK, örgüt militanlarının geçişi sırasında Mehmetçik tarafından pusuya düşürüldüğünü söyleyerek şu açıklama yapmıştı: "Merkez Karargah Komutanlığımızın 24 Temmuz tarihli Ceylanpınar (Serêkaniyê) da yaşanan çatışmayla ilgili yaptığı açıklama basın-yayın organlarının yanlış yorumlamasıyla 'sınırda kurulan pusu' biçiminde verilmiştir. Oysa Türk devlet güçleri görevde bulunan gerilla birimimize sınırda değil, sınırın bir kaç kilometre gerisinde pusu kurmuştur. Çatışma sınırın arka kesimlerinde başlamış, güçlerimiz manevra yaparken sınır askerleriyle de çatışmak zorunda kalmışlardır. Kamuoyunun bilgisine sunulur. Mardin Eyalet Komutanlığımız tarafından bir çalışma için görevlendirilmiş bulunulan bir gerilla birimimiz 21 Temmuz günü akşam saatlerinde Ceylanpınar 'Serêkaniyê' alanında hareket halindeyken Türk güvenlik kuvvetlerinin pususuna düşmüştür. Çıkan çatışmada manevra halinde olan bu birimimiz, sınır askerlerinin de müdahalesi sonucu onlarla da çatışmak durumunda kalmıştır. Çıkan bu çatışmalarda 2 gerillamız gruptan kopmuş, diğer arkadaşlarımız ise sağlam bir biçimde üslerine ulaşmışlardır."
İLGİLİ HABERLER

Türkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıTürkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağızCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağızAhmet Davutoğlu: "Hukuk mücadelemizi verir ve geri adım atmayız"Ahmet Davutoğlu: "Hukuk mücadelemizi verir ve geri adım atmayız"Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ silahlı saldırıya uğradıGelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ silahlı saldırıya uğradı
SIRADAKİ HABER