HaberlerSiyasetTrump'ın Meksika sınır duvarı için yaptığı 'Ulusal Acil Durum İlanı' sonlandırıldı

Trump'ın Meksika sınır duvarı için yaptığı 'Ulusal Acil Durum İlanı' sonlandırıldı

ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump'ın Meksika sınırına örülen duvar için federal bütçeden fon sağlanmasının önünü açan 'Ulusal Acil Durum İlanı'nı sonlandırdı.

Trump'ın Meksika sınır duvarı için yaptığı 'Ulusal Acil Durum İlanı' sonlandırıldı

Biden, Temsilciler Meclisi ve Senato'ya konuyla ilgili gönderdiği mektubunda, "Kongre'ye, 13 Şubat 2020'de yenilenen ve 15 Ocak'ta devam eden 9844 No'lu Ulusal Acil Durum İlanının artık kaldırıldığını ve güney sınırında duvar inşası için verilen tüm yetkilerin geri alındığını bildiriyorum." ifadelerini kullandı.

Pentagon Sözcüsü John Kirby de günlük basın toplantısında, Biden'ın attığı bu adımla birlikte sınırdaki askerlerin çekilip çekilmeyeceğine ilişkin soruya "Oradaki askerler için yıl sonuna kadar fon ayrılmış durumda. Bu nedenle şu anda o askerlerle ilgili yeni bir duyurum yok" yanıtını verdi. 

Ulusal acil durum ilanları, federal bütçeden eyaletlerdeki bazı işler için fon sağlanmasına izin veriyor.

Eski Başkan Trump, ABD'ye Meksika sınırından izinsiz girenleri engellemek için Arizona, Texas ve California eyaletinin sınırlarının bir kısmını kapsayan çelik bir duvar inşasına karar vermişti.

İLGİLİ HABERLER

Siyasetçi ve hukukçular yeni anayasanın tüm kesimleri kapsaması gerektiğini belirttiSiyasetçi ve hukukçular yeni anayasanın tüm kesimleri kapsaması gerektiğini belirttiAK Parti Diyarbakır 7'nci Olağan İl Kongresi yapıldıAK Parti Diyarbakır 7'nci Olağan İl Kongresi yapıldıFatih Erbakan: Türkiye'de en önemli birinci madde işsizlik maddesidirFatih Erbakan: Türkiye'de en önemli birinci madde işsizlik maddesidirErdoğan: Ülke enerjisini tüketen sorunlar kalktıkça hedeflerimize daha hızlı yol alacağızErdoğan: Ülke enerjisini tüketen sorunlar kalktıkça hedeflerimize daha hızlı yol alacağızCumhurbaşkanı Erdoğan: Gara katliamı turnusol olmuşturCumhurbaşkanı Erdoğan: Gara katliamı turnusol olmuştur
SIRADAKİ HABER