HaberlerSiyasetTacikistan virüs vakalarının görülmemesini sokağa çıkma yasağının uygulanmamasına bağladı

Tacikistan virüs vakalarının görülmemesini sokağa çıkma yasağının uygulanmamasına bağladı

Tacikistan Sağlık Bakanı Cemaleddin Abdullazade, ülkede son bir aydır Covid-19 vakası saptanmamasının en önemli etkeninin sokağa çıkma yasağının uygulanmaması olduğunu savundu.

Tacikistan virüs vakalarının görülmemesini sokağa çıkma yasağının uygulanmamasına bağladı

Abdullazade "Ülkede Covid-19 salgınına karşı mücadelenin başarılı olmasında en büyük etkenlerden biri sokağa çıkma yasağının uygulanmaması oldu. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde tüm insanlar uzun süre eve kapatıldı ve yasak kaldırıldığında hastalar dışarı çıkarak daha fazla insana hastalık bulaştırdı" dedi.

Ülkede son bir aydır yeni vaka tespit edilmediğini kaydeden Abdullazade, halihazırda virüs tedavisi gören kimsenin de kalmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, salgının ilk defa Nisan 2020'de görüldüğü Tacikistan'da en son 10 Ocak'ta 3 vaka saptanmış, bu tarihten itibaren yeni vaka kaydedilmedi.

Salgının başından beri 13 bin 308 kişide virüsün tespit edildiği ülkede şimdiye kadar 13 bin 218 kişinin iyileştiği, 90 kişinin de virüs nedeni ile  hayatını kaybettiği belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisi
SIRADAKİ HABER