HaberlerSiyasetSusam: Türkiye'de yargı bağımsız olmaktan, adil olmaktan uzaklaştı

Susam: Türkiye'de yargı bağımsız olmaktan, adil olmaktan uzaklaştı

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Türkiye’de uzun zamandır yargının bağımsız, tarafsız ve adil olmaktan uzaklaştığını söyledi. Hizmet Hareketi’ni bitirme planı ve bu planın bir savcı tarafından hayata geçirilmesi iddiasını değerlendiren Susam, “Aslında yargı, en önemli kurumlarımızın başında gelir. Yargı adalet dağıtan, insanların bir haksızlığa uğradığı zaman acil çözüm aradığı en önemli yerdir. Bu anlamıyla hem tarihimizde hem bugünümüzde adalet, insanların ekmek su kadar ihtiyaç duyduğ

Susam: Türkiye'de yargı bağımsız olmaktan, adil olmaktan uzaklaştı
CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Türkiye’de uzun zamandır yargının bağımsız, tarafsız ve adil olmaktan uzaklaştığını söyledi. Hizmet Hareketi’ni bitirme planı ve bu planın bir savcı tarafından hayata geçirilmesi iddiasını değerlendiren Susam, “Aslında yargı, en önemli kurumlarımızın başında gelir. Yargı adalet dağıtan, insanların bir haksızlığa uğradığı zaman acil çözüm aradığı en önemli yerdir. Bu anlamıyla hem tarihimizde hem bugünümüzde adalet, insanların ekmek su kadar ihtiyaç duyduğu bir nokta olmuştur. Hem dinimizde hem cumhuriyetimizde adalet kavramı, en üst kavram olarak kendini hissettirmiştir. Hz. Ömer’in adaleti, İslam coğrafyası ve dünyada bilinen en önemli özelliklerden bir tanesidir. Aynı zamanda, ‘Adalet mülkün temelidir.’ diyerek cumhuriyetin kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği nokta; mülkten kasıt mal, apartman, tarla, şirket değil, mülkten kasıt devlettir. Devletin temeli, adalet üzerinde kurulmalıdır. Bu anlamıyla yargı ve adaleti sağlayan yargı sistemi tarafsız, bağımsız ve adil yargılama yapabilmeli, herkes tarafından kabul edilebilir noktaya gelmelidir.” dedi.

Bugün bu noktadan uzaklaşılması ve siyaset kurumunun, yargıyı kullanarak kendisinin ülke içerisindeki önündeki engelleri ortadan kaldırmaya yönelik çaba içerisine girmesinin asla kabul edilemeyeceğini belirten Milletvekili Susam, “Bunu kime yaparsa, kiminle yaparsa, yargıyı kullanarak baskı oluşturup birilerini susturmak, birilerini devredışı bırakmak ve kendisini bu anlamıyla güvencede hissetmek hiçbir zaman doğru değildir. Bu anlamıyla son dönemde yapılanları yargının bağımsızlığı anlamında, yargının üzerinde oluşturulan baskı anlamında çok sakıncalı buluyorum. Türkiye’nin adil bir yargıya ihtiyacı var ve bu hemen sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Hizmet Hareketi'ne terör örgütü yakıştırması yapanlara da tepki gösteren Susam, “Bu yakıştırmayı yapanlar, kendi içerisinde büyük bir çelişki içinde. Düne kadar her türlü övgüyle bahsettiğiniz insanları bugün farklı noktalara koyup her türlü karalamayı, her türlü eleştiriyi yapmak, izah edilmesi mümkün olmayan bir durumdur. Ben bunların toplum tarafından kabul görmeyeceğini ve çok dikkatli bir şekilde izlendiğini biliyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER