HaberlerSiyasetSiyonist işgal rejimi el-Arakib köyünü 184'üncü kez yıktı

Siyonist işgal rejimi el-Arakib köyünü 184'üncü kez yıktı

İşgal polisi, ülkenin güneyinde yer alan Nakab Çölü'ndeki Filistinlilerin yaşadığı el-Arakib köyündeki çadır evleri 184’üncü kez yıktı.

Siyonist işgal rejimi el-Arakib köyünü 184'üncü kez yıktı

Fırtınalı ve yağmurlu havaya rağmen, yıkım ekipleri işgal polisi eşliğinde el-Arakib köyüne baskın düzenleyerek çadır evleri yıkıp onlarca kişiyi evsiz bıraktı.

Arakib'i Savunma Komitesi Başkanı Ahmed Halil Ebu Mudeyğem, yaptığı açıklamada, zorlu hava koşullarına rağmen işgalcilerin halatlarla çadırları arabalara bağlayıp sürükleyerek yıktığını belirtti.

Siyonist işgal rejiminin 2021 yılının başından bu yana el-Arakib köyünde 3. defa yıkım gerçekleştirirken korona salgınından soğuk havalardan korunmak için köylüler, işgalcilerin her yıkım işleminin ardından ahşap ve plastik malzemelerle evlerini yeniden kurarak direnişlerini sürdürüyor.

El-Arakib köyündeki çadır evler en son 17 Şubat 2021’de işgalciler tarafından yıktırılmıştı.

İşgal rejimi, köyün "yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini" iddia ediyor. Köy halkı ise bu toprakların, dedelerinden kendilerine miras kaldığını vurguluyor.

el-Arakib köyü, işgal rejiminin en-Nakab bölgesinde meşru yerleşim alanı kabul etmediği, mülkiyet hakkı vermediği, elektrik ve su gibi her türlü hizmetten mahrum bıraktığı 45 köyden biridir.

İşgal rejiminin ilk yıkımı 27 Temmuz 2010'da yaptığı Arakib köyünde, 100'den fazla Filistinli yaşıyor.

Filistin kaynaklarına göre, işgal rejimi, bugüne kadar 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Nakab Çölü'nün 11 milyon dönümüne el koydu. (İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisi
SIRADAKİ HABER