HaberlerSiyasetMHP'li Çetin: PKK için hazırlanan çerçeve yasa Türkiye"yi bölecek bir adım

MHP'li Çetin: PKK için hazırlanan çerçeve yasa Türkiye"yi bölecek bir adım

MHP Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, terör örgütü PKK için hazırlanan çerçeve yasanın Türkiye’yi bölecek bir adım olduğunu söyledi.

MHP'li Çetin: PKK için hazırlanan çerçeve yasa Türkiye"yi bölecek bir adım
MHP Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, terör örgütü PKK için hazırlanan çerçeve yasanın Türkiye’yi bölecek bir adım olduğunu söyledi.

Şefkat Çetin, yazılı değerlendirmesinde, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın koordinatörlüğünü yaptığı çözüm süreci ile ilgili yasal düzenleme hazırlığını bitirdikleri yönündeki açıklamayı endişe verici bulduklarını belirterek, “Irak ve Suriye’nin Kürdistan olarak adlandırılan bölgelerinde yaşanan gelişmelerle eş zamanlı bir şekilde, AKP hükümetinin terör örgütü PKK’ya haklar tanıyacak bir yasa hazırlığına girişmesi, Türkiye’yi bölünme sürecine götürecek bir şuursuzluk örneğidir.” dedi.

“AKP hükümeti, çözüm süreci adı altında terör örgütünü resmen muhatap almakla, ABD’nin Barzani’ye devlet kurması için Kuzey Irak’ı vermesine benzer bir şekilde güneydoğuyu PKK’ya teslim etmektedir.” diye devam eden MHP’li Çetin, Oslo’da ortaya çıkan PKK ile AK Parti pazarlığının, daha sonraları açıkça yapılır hale geldiğini ve nihayetinde üç AK Partili bakanın HDP’lilerle siyasi müzakereleri yürütmeye başladığını, Beşir Atalay’ın yaptığı son açıklamaya bakılırsa, çözüm süreci için çerçeve yasa hazırlığının tamamlandığını ve Meclis’e getirileceğinin anlaşıldığını dile getirdi.

“SEÇİM ÖNCESİ BÖLÜCÜ ÇEVRELERDEN OY DEVŞİRMEYİ AMAÇLAYAN YASAL DÜZENLEME“

Çetin, "Yasal düzenlemenin PKK’yı caniler çetesi olmaktan çıkararak bir siyasi parti ve bebek katili Apo’yu da siyasi lider haline getireceği unutulmamalıdır. Mehmetçiğin kanı damlayan silahlarını dahi bırakmamış terör örgütünü yasal çerçeveye oturtmanın, Türkiye’yi bölmeye çalışanlara bir bölgemizi teslim etmekten başka bir anlamı yoktur. PKK, sadece Türk devletinin değil, aynı zamanda uluslararası hukukun da resmi muhatabı haline gelecek bir yasal dayanağa kavuşacak ve Türkiye’nin bölünmesi yolunda en önemli adım atılmış olacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi bölücü çevrelerden oy devşirmeyi amaçlayan bu yasal düzenleme Türkiye’nin batısını Tayyip Erdoğan’ın, Güneydoğusunu ise teröristbaşının yönetmesi için hazırlanmış bir planın parçasıdır.” ifadesini kullandı.

“‘ONE MİNUTE’ GİBİ KURGULARLA İSRAİL DÜŞMANLIĞI ALDATMACASI”

Neredeyse her hafta İmralı ile görüşen ve aldığı talimatları terör örgütüne ileten Sırrı Süreyya Önder’in, Diyarbakır meydanında gelecek yıl Apo’nun hitap edeceğini söylemesine rağmen, AK Parti hükümetinden herhangi bir tepki gelmediğine dikkat çeken Şefkat Çetin, şöyle devam etti: “Anlaşılan Diyarbakır’da yapılan duyuru, bir yerlerde alınmış kararın ilanından ibarettir. Barzani’nin Kerkük ve Erbil’den sesi yükselirken, burada Apo’nun bir mahkûm gibi değil de Türkiye’nin bir bölgesinin yöneticisi gibi hareket etmesini sağlayan AKP hükümeti, Kürt devletinin kuruluşuna yaptığı büyük katkılarla tarihe geçmektedir.

Kuzey Irak bölgesel Kürt yönetimine devlet olma gücünü verecek olan petrol zenginliğinin, Türkiye üzerinden pazarlanmasına destek veren AKP hükümeti, bir kere daha Kürt devletinin kurucuları arasına adını yazdırmayı hak etmektedir. Üstelik daha düne kadar Mavi Marmara ve ‘one minute’ gibi kurgularla İsrail düşmanlığı aldatmacası yaparak seçmen kitlesinin gözünü boyayan AKP döneminde Kürt petrolü İsrail’e satılmaktadır. Hem İsrail’le düşman gözüküp hem de ticaret yapabilmek için nasıl bir ticari ahlak ve zekâya sahip olmak gerektiği, Kürt petrolünü Ceyhan’a getirmekte ısrar eden AKP’liler sayesinde gayet iyi anlaşılmaktadır. Kürdistan’ın finansmanını da siyasi desteğini de hangi devletlerin ve hangi siyasilerin sağladığı ayan beyan ortadadır.”

“AK PARTİ, TÜRKMEN KATLİAMINA GİRİŞMİŞ IŞİD’E YÖNELİK BİR UYARI DAHİ YAPMADI”

Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, bağımsız Kürt devletini ilan edeceğini açıklayan Barzani’yi, Türkmenlere hami yapacak kadar milli politikadan uzaklaşan AK Parti’nin, Türkmen katliamına girişmiş IŞİD’e yönelik bir uyarı dahi yapmadığını belirtti. Çetin, “Bölgede tam anlamıyla bir etnik temizlik yapılarak, Türkmen nüfus ortadan kaldırılmakta ve ABD’nin 1991’de sınırlarını çizdiği Kürt devleti gerekli nüfus yoğunluğu sağlanarak Kerkük’e kadar genişletilmektedir. IŞİD sayesinde, Şiiler’den arındırılan Kerkük’ü de sessizce teslim alan Barzani’nin ‘Kürt halkı için kendi geleceğini belirleme vakti geldi’ sözlerinin uyandıracağı milli duyarlılığa sahip bir Türk devlet yetkilisi yok mudur?
Barzani’ye devlet kurma cüretini veren Kerkük petrolünün karşılığında oluk oluk Türkmen kanı akarken, AKP hükümetinin Ceyhan limanından İsrail’e gidecek varil başına 1 dolar kazanç için politika belirliyor olması utanç vericidir. Barzani’nin petrolüne bekçilik yapan AKP hükümeti, Türkün hayat hakkını korumak için milletimizin kendisine verdiği vazifeyi yerine getirmediği için tarih önünde hesap vermekten kurtulamayacaktır.” görüşünü aktardı.

“ÇÖZÜM ÜRETEMEYEN AKP HÜKÜMETİ ACZİYET İÇERİSİNDEDİR”

Musul’daki konsolosluk personeliyle birlikte 80 vatandaşın, terör örgütü IŞİD’in elinde esir tutulmasının üzerinden iki hafta geçmesine rağmen netice almaya yönelik herhangi bir girişim yapılamamasının aynı zihniyetin eseri olduğunu vurgulayan Çetin, sözlerine, “Sınırlarımızın hemen ötesinde yaşanan ve bölgedeki Türk varlığını doğrudan tehdit eden gelişmeler karşısında çözüm üretemeyen AKP hükümeti acziyet içerisindedir.

Konsolosluk görevlilerimizin Ankara’dan giden talimatla teslim oluşundan başlayarak cevapsız pek çok soruyla dolu bu hadise, terör örgütleriyle pazarlığa alışmış AKP hükümetinin yine bir pazarlık içerisinde olduğu ihtimalini akıllara getirmektedir. Türkiye’yi bir devlet yerine adeta şirket gibi yöneten AKP’ye göre IŞİD’in elindeki Türkler rehin midir, esir midir? PKK ile yürüttüğü pazarlıklarda verdiği tavizlerine şahit olduğumuz AKP hükümetinin niyeti, cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi kamuoyunda olumsuz bir hava oluşmaması için rehineleri unutturmaya çalışmak, fırsatını bulduğunda ise bir kahramanlık hikâyesiyle seçimleri etkilemektir.” diye devam etti.

MHP’li Şefkat Çetin, Kuzey Irak’ta bütün namluların çevrildiği tek grubun Türkmenler olduğunu belirterek, “Suriye’nin ve Irak’ın mazlumları Türkmenler, Türkiye’nin gözü önünde katledilerek yerlerinden yurtlarından çıkarılmaktadır. AKP hükümeti ve dışişleri tarafından defalarca misafir edilmiş Barzani’nin, Salih Müslim’in ve hatta IŞİD yöneticilerinin baskılarına maruz kalan Türkmenlerin, yanı başlarında Türkiye gibi bir devlet varken sığınacak yerden mahrum olmaları çok acıdır.” dedi.

“PATAGONYA’YA KADAR HER YER İÇİN YARDIM ÇAĞRISI YAPANLAR…”

Sınırların hemen ötesinde iki ateş arasında can veren Türkmen olunca, Türkiye’de kamuoyunda gerekli hassasiyetin uyandırılmamasının ise ayrıca düşündürücü olduğunu belirten Çetin, “Patagonya’ya kadar her yer için yardım çağrısı yapanlar söz konusu Türkmenler olunca neden sessiz kalmaktadır? Türkmen’in dökülen kanı kan, canı can değil midir? MHP’nin Türkmen kardeşlerimiz için yaptığı çağrıyı duymazdan gelerek desteklemeyen çevreler, nasıl olur da insanlıktan ve Müslümanlıktan bahsetmeye devam edebilirler! Ezilen, hakkı yenen, yurdundan olan ve katledilen Türkmen olduğunda sessiz kalmanın adı ırkçılık değil de nedir?” diye sordu.

Çetin, şöyle dedi: “Yardım eli arayan Türkmen olduğunda Türkiye’de kamuoyunun milli hassasiyetlerinin uyandırılması endişesiyle sus talimatı vermenin, oradaki insanlık suçuna ortak olmaktan ve katillerle suç ortaklığı yapmaktan bir farkı yoktur. Can pazarına düşmüş Türkmen kardeşinin sesini duymayanların dört parmakla işaret ettikleri Mısır ve Gazze sevdaları insanlıktan nasibini almamış marazi bir sevgidir. Irak’ın toprak bütünlüğü Türkiye üzerinden satılacak petrol sayesinde kalkındırılacak Kürt devleti vasıtasıyla bozulmamalı, milyonlarca masum Müslüman’ın kanının dökülmesine müsaade edilmemelidir.”

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER