HaberlerSiyasetKürtçe dersi TBMM gündemine taşındı

Kürtçe dersi TBMM gündemine taşındı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı’na “Kürtçe dersi vermek üzere toplam kaç öğretmen adayı gerekli kriterleri yerine getirmiş ve atanmayı beklemektedir? diye sordu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2012 yılında ‘Yaşayan Diller ve Lehçeler’ adıyla bir dersin programa alınmasını kabul etmesiyle birlikte okullarda Kürtçe dersi verecek öğretm

Kürtçe dersi TBMM gündemine taşındı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı’na “Kürtçe dersi vermek üzere toplam kaç öğretmen adayı gerekli kriterleri yerine getirmiş ve atanmayı beklemektedir? diye sordu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sunan Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2012 yılında ‘Yaşayan Diller ve Lehçeler’ adıyla bir dersin programa alınmasını kabul etmesiyle birlikte okullarda Kürtçe dersi verecek öğretmenlerin eğitiminin bazı üniversitelerde başladığına işaret etti.

CHP’li Tanrıkulu, “Öğretmen adaylarına eğitimlerini tamamladıktan sonra atanmaları yönünde sözler verilmesine rağmen bu söz yerine getirilmemiştir. Kürtçe, okullarda seçmeli ders olarak okutulduğu halde bu dersi vermek üzere yetiştirilmiş olan öğretmenlerin atamasının yapılmamasının gerekçesi kamuoyuyla da paylaşılmamaktadır. Bu belirsizlik de Kürtçe öğretmen adaylarının ciddi mağduriyetler yaşamasına sebep olmaktadır. Ayrıca Kürtçe eğitimi konusunda donanım kazanmış olan öğretmenlerin istihdam edilmemesi, öğrencilerin de kalitesiz eğitim almalarını beraberinde getirmektedir.” dedi.

Tanrıkulu bu bağlamda Bakan Nabi Avcı’ya şu soruları yöneltti:

"Kürtçe dersi vermek üzere toplam kaç öğretmen adayı gerekli kriterleri yerine getirmiş ve atanmayı beklemektedir?
Kürtçe dersi vermek üzere yetiştirilmiş olan öğretmenlerin atanmamasının sebebi nedir?
Öğretmenlere daha önce çeşitli vesilelerle atanacakları sözü verildiği halde, bu söz neden tutulmamıştır?
Önümüzdeki dönem için kaç Kürtçe öğretmeninin atanması planlanmaktadır?
Şu ana kadar kaç Kürtçe öğretmeni atanmıştır?
Okullardaki Kürtçe seçmeli dersini veren öğretmenlerin tümü bu alanda uzman mıdır, yoksa branşı farklı olduğu halde Kürtçe dersini ek ders olarak mı vermektedirler?
Şu anda üniversitelerde Kürtçe öğretmen adalarının yetiştirilmesi için eğitim verilmeye devam etmekte midir? Devam ediyorsa kaç öğretmen adayı daha yetiştirilmektedir?
Üniversitelerde Kürtçe öğretmen yetiştirilmeye devam edilmiyorsa bunun nedeni nedir?
Atanmayı bekleyen Kürtçe öğretmenlerinin süreç hakkında bilgilendirilmesi için kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılacak mıdır?"

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER