HaberlerSiyasetKışanak: Paketin çözüm sürecindeki tıkanlığı aşma kapasitesi yok

Kışanak: Paketin çözüm sürecindeki tıkanlığı aşma kapasitesi yok

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, 'Demokratikleşme Paketi'nin sorunları çözme kapasitesi ve çözüm sürecindeki tıkanlığı aşma kapasitesi bulunmadığını söyledi.

Kışanak: Paketin çözüm sürecindeki tıkanlığı aşma kapasitesi yok
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, 'Demokratikleşme Paketi'nin sorunları çözme kapasitesi ve çözüm sürecindeki tıkanlığı aşma kapasitesi bulunmadığını söyledi.

    Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketini BDP Genel Merkezi'nde değerlendiren Kışanak, "Bu kadar beklemeye değer bir paket miydi; tüm Türkiye bunu gördü." dedi. Bu paketi Türkiye'de tekçi devlet zihniyetinde muzdarip olan, hakları gaspedilen, yönetme hakkı bulunmayan, kendi özgürlüğünü yaşamaya fırsatı bulmayan herkesin bir demokratikleşme özlemi içinde beklediğini anlatan Kışanak, Kürtlerin Kürt sorununu, Alevilerin Alevi sorununun çözülme fırsatını yakalamayı arzu ettiğini ifade etti. Yıllarca bunun mücadelesini verdiklerini dile getiren Kışanak, "Bu beklentilerin hiçbirine yanıt vermediğini açıkça ifade ediyorum." diye konuştu.

    "Demokratikleşme ihtiyacına yanıt veren bir paket değildir. Hak ve özgürlükleri genişleten, sorun çözen, yurttaşı olduğu gibi kabul eden, hakları veren bir paket değildir." diyen Kışanak, "Aleviyi Alevi olarak kabul edeceksin haklarını iade edeceksin. Gasp edilen haklarını iade edeceksin." şeklinde konuştu.

    Paket konusunda "İlanı malumu birkez daha ilan etmiş oldular." diyen Gültan Kışanak, "Paketin sorunları çözme kapasitesi yoktur. Çözüm sürecindeki tıkanlığı aşma kapasitesi yoktur. Eşit yurttaşlık yaklaşımı ve zihniyeti yoktur. Düşünce, örgütlenme özgürlük önündeki bütün engeller duruyor." dedi.

    Cezaevlerindeki binlerce politik tutuklu bulunduğunu belirten Kışanak, "Halkın ihtiyaçları için değil AKP'nin ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlanmış. Demokratikleşme paketi değil seçim paketidir." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER