HaberlerSiyasetİzmir'in Yeni Valisi Mustafa Toprak:

İzmir'in Yeni Valisi Mustafa Toprak:

Diyarbakır'dan İzmir'e vali olarak atanan Mustafa Toprak, görevine başladı. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İzmir Valiliği'ne gelen Mustafa Toprak, İzmir ve sorunları hakkında detaylı bir araştırma yaptığını ortaya koydu.

İzmir'in Yeni Valisi Mustafa Toprak:
Diyarbakır'dan İzmir'e vali olarak atanan Mustafa Toprak, görevine başladı. İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na indikten sonra İzmir Valiliği'ne gelen Mustafa Toprak, İzmir ve sorunları hakkında detaylı bir araştırma yaptığını ortaya koydu.

İnsan odaklı bir çalışma anlayışına sahip olacaklarını belirten İzmir Valisi Mustafa Toprak, başta EXPO olmak üzere kentin ana gündem maddelerinin çoğu hakkında açıklamalarda bulundu. İzmir Valisi Toprak, İzmir'le ilgili ayrıntılı bir çalışma yaptığını belirterek şunları söyledi: "İzmir'in gündem maddesi nedir? Her bir ilin gündem maddeleri olabiliyor. Hazırlıklıym. İzmir'e atandıktan sonra İzmir'in tüm yatırım çalışmalarını, sorunlarını, çözüm önerileri hakkında araştırma ve inceleme yaptım."

İzmir'de olmaktan, İzmir'e hizmet edecek olmaktan dolayı büyük bir bahtiyarlık hissettiğini anlatan Toprak, şöyle konuştu: "Bakışımızın insan odaklı olacağını, insanlara bu hizmetlerin hissedilmesi için alanda daha fazla olacağımızı ifade etmek istiyorum"

Bugün atanmış olduğu İzmir'e gelerek fiilen işe başladıklarını anlatan Toprak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben hem İzmirimize hem İzmirli vatandaşlarımıza, hem İzmir'in tüm dinamiklerine hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim. Koordinasyon ve uyum içerisinde çalışmanın altyapısını daha da gelişir. İzmir'e Ankara'nın tüm kaynakları geliyor başta ulaşım olmak üzere. Bize düşen yükümlülük ve sorumluluklarımızı ortak anlayış içerisinde yerine getireceğimizden her bir vatandaşımızın emin olmasını istiyorum. Vatandaş odaklı bir bakış arzını daha da hissedilir hale getireceğimizi ifade etmek istiyorum"

İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın ilk değindiği konu EXPO 2020 hazırlık süreci hakkında oldu. Vali Toprak, EXPO 2020 üzerinde de ziyadesiyle geçmişe dönük ve hedef noktasında neler yapıldığı ve yapılacakla ilgili bakış attıklarını belirterek "İzmirimiz inşallah Kasım 2013'te Paris'te yapılacak oylamada EXPO 2020'ye sahip olacak" dedi.

EXPO 2020'yi İzmir'e kazandırmak için planlı ve programlı çalışmanın önemine dikkat çeken Vali Mustafa Toprak, Diyarbakır'a atanan İzmir Valisi Cahit Kıraç ve ekibine bugüne değin yaptığı çalışmalar için teşekkür etti.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, devraldıkları bayrağı daha ileri bir noktaya taşıma sözü vererek, EXPO 2020 süreci için bugüne kadar yapılanlara hakimiyetini yaptığı açıklamalarla dile getirdi. Şüphesiz planlı, programlı çalışmak gerektiğini belirten Toprak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Lobi faaliyetlerini iyi yürütmek gerekiyor. EXPO genel sekreterliği ve yürütme kurulu aralıksız çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlarımızla görüştüm. Bazılarının yurtdışı gezileri olacak. 25 işadamı ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan ekibin beş grup halinde EXPO da oy kullanacak delegelerin ülkelerine, yaşadığı şehirlere ziyaretler gerçekleştirildi ve gerçekleştiriliyor. Sayın bakanlarımızın önümüzdeki günlerde yeni ziyaretleri olacak. Cumhurbaşkanımız, başbakanımız ve bakanlarımız EXPO'yu üzere ana gündem maddesi olarak sunuyorlar. En son aldığımız bilgide 45 ülkenin ziyaret edildiği, 123 ülke delegesine ulaşılmış olduğunu öğrendim. Önümüzdeki günlerdeki çalışmalarla inanıyorum bu noktada 163 oy kullanacak ülkenin her birine ziyaret, her bir oy kullanacak delegelere ziyaretleri olacak. Bir şeye inanmak birşeyin temelidir. Ben bu işin inandığımız ölçüler içerisinde gerçekleşeceğine inanıyorum, durmak yok, çalışmamız gerekiyor. İzmir bu konudaki sahip olduğu değerleri neden EXPO'nun İzmir'de yapılması gerektiğini ortaya koymak gerekiyor. EXPO 2020'nin İzmir'e alındığı takdirde, hem EXPO BİE teşekkürünün değer kazanacağını hem dünya ülkelerinin önemli bir değere sahip olacağına inanıyorum. Burada yapılacak sabit kalıcı yatırımlarla birlikte EXPO sonrasında da hem İzmir hem dünya ülkeleri kazanacak. Herkes kazanacaktır diye düşünüyorum. EXPO birinci derecede kısa zaman kalması nedeniyle öncelikli gündem maddesidir. Ama şehrimizin önemli altyapı yatırımlarının sıkıntılarının giderilmesi için de çalışacağız."

ANKARA'DAN ALACAĞIMIZ KAYNAKLARI DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ

Sık sık uyum ve koordinasyon içerisinde çalışacaklarını vurgulayan Mustafa Toprak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Böylesi bir ilde valilik yapmaktan onur ve gurur duyuyorum. Bize yükümlülük ve sorumluluklar getiriyor. Tüm sorunların ortaya çıkarılması, dinamiklerle birlikte ana hedefe güzelliklere gitme noktasında bize önemli sorumluluk ve yükümlülükler getiriyor. İzmir'deki tüm dinamiklerle uyum ve koordinasyon içinde hep birlikte sorunların çözümü için bir araya geleceğiz. Bundan önceki gibi sonra da heyecanımızı ve alınterimizi ortaya koyarak koşacağız. Evet, İzmir'in bugün çok önemli yatırım çalışmaları var, bunlar devam ediyor. Benden önceki sayın valimiz ve ekibine teşekkür ediyorum. Biz de bayrağı aldığımız noktadan daha ileri noktaya, heyecanımızı, gücümüzü ve Ankara'dan aldığımız kaynakları alarak, daha iyi noktaya götüreceğiz."

RUHSATSIZ KİMLİKSİZ BİNA GÖRMEK İSTEMİYORUM

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir'in Konak'tan bakıldığında görünen yüzü hakkında da değerlendirmede bulundu. Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vereceklerini vurgulayan Vali Toprak, şunları söyledi: "Konak'tan baktığımızda ruhsatsız, kimliksiz binalar görmek istemiyorum. Önümüzdeki günlerde ve süreçte kentsel yenileme ve insanlarımızın onurlu bir yaşam sürmesi için uygun mekanların oluşturulması konusunda da bir uyum ve koordinasyon içinde çalışacağımızı ifade etmek istiyorum"

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir'in tarım, ticaret, sanayi, liman, sağlık ve turizm kenti özelliklerine de sık sık atıfta bulunarak, İzmirle ilgili hükümetin başlattığı projelerin takipçisi olacaklarını kaydetti.

Vali Toprak, İzmir İstanbul, İzmir Ankara otoyollarından Sabuncubeli ve Konak tünellerine; Çandarlı Limanı'ndan sağlık kampüslerine; Alsancak Limanı'nın genişletilmesinden Ege Uygarlıklar ve Medeniyetler Müzesi'nin kurulması çalışmalarına kadar İzmir'de yapımı başlayan, süren ve planlanan yatırımlar hakkında da ayrıntılı çalışma ve gayret içerisinde olacakları sözünü de verdi.

İZMİR'DE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN SU MİKTARININ ARTIRILMASI ÖNEMLİ

İzmir'in önemli şehirlerden biri olduğunu anlatan Toprak, sözlerrini şöyle sürdürdü: "Gerek Ege bölgesi gerek ülkemizin incisi olarak çok önemli bir yere sahip. İzmir ticaret, sanayi şehri, bir taraftan limanlar şehri ve o limanların eskiye dayanan agoralarıyla birlikte antik dönemden gelen kazanımlarımız var. Kültür sanat sağlık şehri. EXPO 2020 hedefinin ana temasına uygun önemli bir sağlık kenti. Barış ve hoşgörünün şehri, tarıma dayalı sanayi şehri İzmir"

İzmir Valisi Mustafa Toprak, yatırımlarla ilgili yapacakları hakkında şu bilgileri verdi: "İzmir İstanbul Otoyolu çalışmalarının bir an önce bitirilmesi için gayret sarfedeceğiz. Hızlı tren meselesi var, onun gerçekleşmesi için takipçisi olacağız. İzmir demiryolları bakımından çok önemli ağlara sahip. Ben şüphesiz İzmir ilimizin günlük yaşayan nüfusunun ulaşımda rahatlaması için banliyo sisteminin bir an önce sonuçlanması konusunda hedeften daha önce bitmesi için çaba sarf edeceğiz. Sabuncubeli, Konak tünelinin bitirilmesi, otoyol bağlantılarının kurulması, İzmir Aydın Çevre Yolu ve İzmir Çeşme otobanlarının altyapı ve köprü sistemlerinin bir an önce bitmesi için de çaba göstereceğiz."

İzmir Ankara Otoyolu planlama ve projelendirme çalışmalarını da takip edeceklerini anlatan Toprak, şunları söyledi: "Çandarlı Limanı dünyanın sayılı limanları arasında olacak. Mendirek ve rıhtımın yapılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor, bu manada İzmir ve ülkemize önemli bir değer katacak. Alsancak Limanı'nın içerisindeki yolcu ve yük taşımacılığının birbirinden ayrılması ve yatırımların bir an önce bitmesi de takip etmemiz gereken işlerden. Turizm de vazgeçilmez. Victor Hugo 'İzmir benim prensesim' diyor. Ünlü tarihçi Heredot da 'Dünyanın en güzel iklimi ve yerleşim yeri İzmir' diyor. Turizm değerlerinin tüm alt bileşenleriyle birlikte ayağa kaldırılması gerekiyor. Kruvaziyer için Alsancak limanının kapasitesinin artırılması gerekiyor bir an önce. Sağlık ve eğitim alanında önemli çalışmalar sürüyor. Bunların daha da ileriye götürülmesi gerekiyor. İzmir, kalifiye insani gücü ve altyapısıyla çok önemli bir değere sahip. Sağlık konusunda Çiğli'deki hastanenin bitmesi, Yenişehir ve Bayraklı sağlık kampüslerinin bir an önce bitmesi konusunda heyecanımızı ve gayretlerimizi göstereceğiz. Bin 700 dersliğin yapım çalışmaları sürüyor. İzmir ilinde insan başına düşen su miktarının artırılması önemli. Bu konuda da önemli hedeflerimiz var. Şu an baktığımızda DSİ'nin çalışmaları var. Ege Uygarlıklar ve Medeniyetler Müzesi'nin eski Sümerbank alanına yapılması önemli. Uygun görülürse kongre merkezlerinin oraya yapılması için çaba göstereceğiz."

İLGİLİ HABERLER

Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç tamamlanan köprülü kavşak için teşekkür ettiAdıyaman Belediye Başkanı Kılınç tamamlanan köprülü kavşak için teşekkür ettiAK Partili Çelik'ten CHP'ye "militanca siyaset" tepkisiAK Partili Çelik'ten CHP'ye "militanca siyaset" tepkisiTürkiye kendi savaş gemisini tasarlayan 10 ülke içinde yer alıyorTürkiye kendi savaş gemisini tasarlayan 10 ülke içinde yer alıyorCHP Batman Merkez İlçe Başkanı Ekin istifa ettiCHP Batman Merkez İlçe Başkanı Ekin istifa ettiCumhurbaşkanı Erdoğan: Erken seçim söz konusu değildirCumhurbaşkanı Erdoğan: Erken seçim söz konusu değildir
SIRADAKİ HABER