HaberlerSiyasetİşler: Filistin"e yardımları Birleşmiş Milletler üzerinden gönderiyoruz

İşler: Filistin"e yardımları Birleşmiş Milletler üzerinden gönderiyoruz

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Filistin’e yapılan insani yardımların devam ettiğini ve Gazze’nin abluka altında olması nedeniyle halkın ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını kaydetti. İşler, "Abluka olduğu için dışarından yardım gönderemiyoruz. Birleşmiş Milletler aracılığı ile bu yardımlar gidiyor. BM üzerinden gelen yardımları TİKA’nın koordinasyonuyla ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Sadece açlık değil, ilaç konusunda ciddi sıkıntılar var. Bunun için de gerekli yarımları yapıyoruz."

İşler: Filistin"e yardımları Birleşmiş Milletler üzerinden gönderiyoruz
Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Filistin’e yapılan insani yardımların devam ettiğini ve Gazze’nin abluka altında olması nedeniyle halkın ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını kaydetti. İşler, "Abluka olduğu için dışarından yardım gönderemiyoruz. Birleşmiş Milletler aracılığı ile bu yardımlar gidiyor. BM üzerinden gelen yardımları TİKA’nın koordinasyonuyla ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Sadece açlık değil, ilaç konusunda ciddi sıkıntılar var. Bunun için de gerekli yarımları yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ankara Ticaret Odası’nın Irak Türkmenlerine göndereceği biner kolilik gıda yüklü üç yardım TIR’ı, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in katılımıyla düzenlen törenle yola çıktı. İnsani yardım olarak gerek Suriye’deki Türkmenlere gerekse Irak’ta Türkmenlere her zaman yardım elimi uzattıklarını ifade eden Başbakan Yardımcısı İşler, “Sadece Türkmen kardeşlerimizi değil Kürt, Arap kardeşlerimize yakın coğrafyadaki tüm akraba topluluklara elimizi eşit mesafede uzatıyoruz. Elbette Türkmen kardeşlerimizin ayrı yeri var. Şuana kadar 71 tane TIR, Dohuk, Telafer, Sincan’daki vatandaşlara ulaştırıldı." dedi.

Suriye’de yaşanan dramın yanı sıra İsrail’in Filisti’ne karşı sürdürdüğü ve 700’ün üzerinde vatandaşın hayatını kaybettiği saldırılar konusunda da değerlendirmelerde bulunan İşler şöyle dedi: "İçimiz kan ağlıyordu, Gazze’deki olaylar işin tuzu biberi oldu. İsrail 17 gündür saldırıyor. Yasaklı silahlar kullanıyor. Acımasız bir şekilde bebekleri, çocukları, masun sivilleri evlerinde, sahur sofralarında atmış olduğu bombalarla öldürüyor. Evlerini başlarına yıkıyor. Bu konuda en gür seda Türkiye’den çıkıyor. BM ve BM Güvenlik Konseyi bu olaya kör, sağır ve dilsiz kaldı. Diğer Batı ülkeleri kör ve sağır kaldılar. Hepsinden acı vereni ise İslam ülkelerindeki bu sessizlik hepimizi üzmüş durumda."

Gazze’ye insani yardımların ulaştırılması konusunda sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden İşler, Türkiye’nin her zaman Filistin halkının yanında olacağına değindi. İşler, "Abluka olduğu için dışarından yardım gönderemiyoruz. BM aracılığı ile bu yardımlar gidiyor. BM üzerinden gelen yardımları TİKA’nın koordinasyonuyla ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Sadece açlık değil, ilaç konusunda ciddi sıkıntılar var. Bunun için de gerekli yarımları yapıyoruz. Türkiye’den bir konserve kutusu yardım girmedi diye açıklamalar yapılıyor. Yaşananlardan habersiz olarak açıklamalar yapanlar var. Ben bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bundan sonra da yardımları yapmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Reform sürecine hep birlikte sahip çıkacağızCumhurbaşkanı Erdoğan: Reform sürecine hep birlikte sahip çıkacağızYeniden Refah Partisi 3'üncü ittifak için görüşmeler yapıyorYeniden Refah Partisi 3'üncü ittifak için görüşmeler yapıyor​Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül Mardin’de konuştu​Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül Mardin’de konuştuSaadet Partisi Malatya İl Başkanlığından HÜDA-PAR İl Başkanlığına ziyaretSaadet Partisi Malatya İl Başkanlığından HÜDA-PAR İl Başkanlığına ziyaret‘Sırası gelmeyen çok sayıda kişiye aşı uygulandı’ iddiası‘Sırası gelmeyen çok sayıda kişiye aşı uygulandı’ iddiası
SIRADAKİ HABER