HaberlerSiyaset'IŞİD"in Türkiye örgütlenmesinin arkasında Yasin El Kadı mı var?'

'IŞİD"in Türkiye örgütlenmesinin arkasında Yasin El Kadı mı var?'

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, IŞİD’e yakın olduğu iddia edilen bir grubun İstanbul Ömerli’de cihad çağrısı yaptığı iddiasını Meclis'e taşıdı. Milletvekili Aksünger yaptığı açıklamada, “50 gündür Musul başkonsolosumuz dâhil 49 Türk vatandaşını rehin tutan bu terör örgütünün, İstanbul’un göbeğinde toplanarak cihad çağrısı yapacak cesareti nereden aldığını sorgulamak gerekir. IŞİD bu gücü nereden almaktadır? Adamlar Türkiye'de çok rahat bir şekilde örgütleniyor, militan topluyor, haber sit

'IŞİD"in Türkiye örgütlenmesinin arkasında Yasin El Kadı mı var?'
CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, IŞİD’e yakın olduğu iddia edilen bir grubun İstanbul Ömerli’de cihad çağrısı yaptığı iddiasını Meclis'e taşıdı. Milletvekili Aksünger yaptığı açıklamada, “50 gündür Musul başkonsolosumuz dâhil 49 Türk vatandaşını rehin tutan bu terör örgütünün, İstanbul’un göbeğinde toplanarak cihad çağrısı yapacak cesareti nereden aldığını sorgulamak gerekir. IŞİD bu gücü nereden almaktadır? Adamlar Türkiye'de çok rahat bir şekilde örgütleniyor, militan topluyor, haber siteleri kuruyor ve devlet izliyor. Reyhanlı’da olduğu gibi oraya buraya bomba koyup, onlarca insanımızı katlettikten sonra mı devlet bir şeyler yapacak?” diye sordu.

Aksünger, IŞİD içinde, 3000’e yakın T.C. uyruklu militan olduğu bilgisinin basında dile getirildiğini belirterek, “Ama ne bu iddiaya ne de örgütün Mardin Kızıltepe ilçesinde kamp kurduğu ve burada militanlarına askeri eğitim verdiği iddialarına tatmin edici yanıtlar verilmedi. Ayrıca, IŞİD’in en büyük finansörlerinden birinin Suudi kökenli Yasin el-Kadı olduğu ve ideolojik olarak IŞİD’in bölgesel etkisini güçlendirme adına, Türkiye’de de çok sayıda STK kurup, bunları finanse ettiği söyleniyor. Daha vahimi Yasin el Kadı’nın bunları yaparken Başbakanla olan ilişkisini kullandığı belirtiliyor. Türkiye küresel terörist faaliyetlerin merkezi olma yolunda. Maalesef, bizler Ortadoğu bataklığına girmeyelim dedikçe, Başbakan bataklığı üzerimize çekiyor.” dedi.

Televizyon ve havuz medyasını da eleştiren Erdal Aksünger, “Nedense hiç IŞİD’in yaptığı katliamların haberleri verilmiyor. Sınırlarımızın dibinde tarihin en psikopat terör örgütü fink atıp, iki ayda yaklaşık 6000 kişiyi katlederken, yandaş medya suspus. Sükut ikrardan gelir diye bir atasözümüz var. AKP’nin 'yardım TIRlarının' IŞİD’e silah ve askeri malzeme taşıdığını herkes biliyor. BM Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu 'IŞİD, BM'nin savaş suçları listesine eklenebilir' diye bir açıklama yaptı. Böyle bir karar alındığı takdirde IŞİD’e destek verenlerin başı ciddi anlamda derde girecektir. AKP iktidarı da bu sorumluluktan kaçamaz. Şuan uygulanan terör destekli, mezhepçi dış politika anlayışı, Türkiye’yi savaş suçu işleyen bir ülke konumuna getirebilir” dedi.

Milletvekili Erdal Aksünger, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yazılı cevaplaması istemiyle verdiği önergede şu soruları sordu:

"Adını vahşi katliamlarla duyuran ve 9 Haziran’dan bu yana Irak’ta geniş bir alanı ele geçiren İŞİD’in Türkiye tarafından desteklendiği ve güçlenmesine ön ayak olunduğu yönünde Türk ve Dünya kamuoyuna yansıyan ciddi iddialar mevcuttur. Buna göre;

1. IŞİD terör örgütünün Türkiye’de örgütlendiği yönündeki bilgiler doğrumudur?

2. Söz konusu örgütün 'İstanbullu Müslümanlar' adı altında İstanbul Ömerli'deki bir piknik alanında buluştuğu ve cihad çağrıları yapıldığına yönelik iddialarla ilgili yasal bir soruşturma başlatılmış mıdır?

3. Söz konusu piknikle ilgili herhangi bir resmi kurumdan izin alınmış mıdır? Bu organizasyonu maddi olarak destekleyen resmi bir kurum (Belediye, Kaymakamlık, Valilik vb.) var mıdır?

4. IŞİD’in Türkiye’ye intihar eylemcisi gönderdiği iddiaları doğru mudur?

5. IŞİD terör örgütünün Mardin’in Kızıltepe ilçesine bağlı Akziyaret köyünde kamp kurduğu ve burada militanlarına askeri eğitim verdiği iddialı doğru mudur?

6. IŞİD terör örgütü mensubu olmak, örgüt adına eylemelere katılmak, örgüte yardım ve yataklık yapmak suçlarından açılan kaç dava vardır? Bu davalarda kaç kişi yargılanmaktadır? Örgütle bağlantılı olarak tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır?

7. Haklarında dava açılmış, tutuklu ve hüküm giymiş kişiler arasında yabacı uyruklular var mıdır? Varsa hangi ülke vatandaşları ve kaç kişidir?

8. IŞİD içinde, 3000’e yakın T.C. uyruklu militanın olduğu bilgisi doğru mudur? Resmi olarak tespit edilen T.C. uyruklu militan sayısı kaçtır?

9. IŞİD’e militan sağlayan, örgütün propagandasını yapan ve lojistik destek verdiği söylenen, basın-yayın organları, internet siteleri, vakıf ve dernekler hangileridir? Bunlar arasında haklarında yasal işlem başlatılmış olanlar var mıdır?

10. Yasin el Kadı’nın IŞİD’in Türkiye’de ki faaliyetlerine maddi destek verdiği ve bunun için Başbakanla olan yakın ilişkisini kullandığı yönündeki iddialar doğru mudur?"

İLGİLİ HABERLER

Türkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıTürkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağızCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağızAhmet Davutoğlu: "Hukuk mücadelemizi verir ve geri adım atmayız"Ahmet Davutoğlu: "Hukuk mücadelemizi verir ve geri adım atmayız"Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ silahlı saldırıya uğradıGelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ silahlı saldırıya uğradı
SIRADAKİ HABER