HaberlerSiyasetİçişleri Bakanı'na, IŞİD'in kaymakamları tahdit iddiası soruldu

İçişleri Bakanı'na, IŞİD'in kaymakamları tahdit iddiası soruldu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, son günlerde, finansal kaynakları ve bu kaynakları nereden elde ettiği bir soru işaretine dönen Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), kaçakçılık yolu ile gelir sağladığı iddialarını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.

İçişleri Bakanı'na, IŞİD'in kaymakamları tahdit iddiası soruldu
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, son günlerde, finansal kaynakları ve bu kaynakları nereden elde ettiği bir soru işaretine dönen Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD), kaçakçılık yolu ile gelir sağladığı iddialarını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya sordu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Mahmut Tanal, söz konusu iddiaların; IŞİD ve El Nusra Cephesi’nin Suriye’de ilkel yöntemlerle rafine ettiği petrolü sınıra döşenen boru hatları, Asi Nehri üzerinden sallar, eşek sırtında bidonlar ya da araçlara büyük yakıt deposu ekleme gibi yöntemlerle Türkiye’ye soktuğu yönünde olduğunu, yine IŞİD’in Türkiye’ye kaçak mazot ve benzeri eşyalar sokarak, 10-15 milyon dolar para kazandığı ve Türkiye’ye günde 4 bin ton kaçak mazot soktuğu, sınır ilçelerindeki kaymakamları, kaçakçılığa göz yummaları için tehdit ettiklerinin de iddialar arasında olduğunu belirtti.

IŞİD VE EL NUSRA EN BÜYÜK GELİRİ MAZOT KAÇAKÇILIĞINDAN ELDE EDİYOR İDDİASI

“Bununla da yetinmeyen IŞİD terör örgütü mensuplarının, Türk ortakları aracılığı ile İstanbul, Hatay, Gaziantep ve Kilis illerinde daire satın alarak yuvalandıklarını, bu evleri birer merkez haline getirdiklerini de bu iddialara eklemek lazım.” diyen CHP’li Tanal, güçlenen bu iddialara yanıt aramak üzere Efkan Ala’ya şu soruları yöneltti:

"Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Nusra’nın, en büyük gelirini mazot kaçakçılığından elde ettiği iddiaları doğru mudur? IŞİD ve El Kaide Bağlantılı Nusra Cephesi’nin, Suriye’de ilkel yöntemlerle rafine ettiği petrolü sınıra döşenen boru hatları, Asi Nehri üzerinden sallar, eşek sırtında bidonlar ya da araçlara büyük yakıt deposu ekleme gibi çeşitli yöntemlerle Türkiye’ye soktuğu iddiaları doğru mudur? Bunun yanı sıra Suriye sınırındaki köylerin temel geçim kaynağı haline gelen kaçakçılık maddelerinin de IŞİD’in kontrolünde Türkiye’ye girdiği iddiaları doğru mudur? Kaçakçılar aracılığı ile Suriye’den Türkiye’ye günde 4 bin ton kaçak mazot geçirildiği iddiaları doğru mudur? IŞİD, bu kaçak mazottan 10-15 milyon dolar para kazandığı iddiaları doğru mudur? Bu kaçakçılığa aracılık eden Suriyelilerin Türk ortakları aracılığı ile İstanbul, Hatay, Gaziantep ve Kilis illerinden daire satın aldıkları iddiaları doğru mudur? IŞİD’in sınırdaki ilçelerimizin kaymakamlarını kaçakçılığa göz yummaları için tehdit ettikleri iddiaları doğru mudur? Hangi ilçelerimizin kaymakamları tehdit edilmiştir? Bu tehditlere karşı Bakanlığınızca nasıl bir önlem alınmıştır? Önlem alınmadı ise gerekçeleri nelerdir? IŞİD’in kontrolündeki mazot ve diğer kaçak maddelerin Türkiye sınırından içeri girebilmesi nasıl mümkün olmaktadır? Bu geçişlere nasıl izin verilmektedir? IŞİD terör örgütünün bu geçişler ile kendisine finansal kaynak sağlamasına karşı herhangi bir önlem alınmakta mıdır? Herhangi bir önlem alınması planlanmakta mıdır? IŞİD ve El Nusra’nın lojistik anlamda desteklerini kesecek tedbirler alınmış mıdır? Tedbir alınması planlanmakta mıdır? Tedbir alınmadı ise gerekçeleri nelerdir? Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin, üye ülkelerden IŞİD’e karşı tedbir alınması, örgüte yabancı militan akışının engellenmesi ve finansal kaynaklarının önlenmesi, aksi takdirde yaptırım uygulanacağı açıklaması çerçevesinde Bakanlığınızın aldığı önlem ve tedbirler nelerdir? Herhangi bir önlem veya tedbir alınmadı ise gerekçeleri nelerdir?"

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER