HaberlerSiyasetErdoğan yemin ederek görevine başladı

Erdoğan yemin ederek görevine başladı

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda, mazbatasını aldıktan sonra ant içerek görevine başladı. Anıtkabir'e giden ve özel defterini imzalayan Erdoğan, 'Bugün Türkiye'nin küllerinden doğduğu gündür' diye yazdı.

Erdoğan yemin ederek görevine başladı

Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı görevini devralmadan önce saat 14.00'te Meclis'e geldi. Erdoğan'ı Meclis'e gelişinde "En yaşlı başkanvekili"nin karşılaması gerekiyor. Meclis Başkanlığı'ndan edinilen bilgiye göre bu sıfatı taşıyan Meclis Başkanvekili CHP Ankara Milletvekili Güldal Mumcu hakkından feragat etti. Mumcu'nun yerine Erdoğan'ı Meclis'te ikinci en yaşlı başkanvekili olan AK Parti Milletvekili Ayşenur Bahçekapılı karşıladı.

USUL GERGİNLİĞİ YAŞANDI

Erdoğan, genel kurula girmeden önce CHP' lilerle Meclis Başkanı arasında usul tartışması yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay söz almak istediğini söyledi ve usul tartışması açılmasını istedi. Meclis Başkanı “Bu bir tören, Meclis oturumu değil, size söz veremem. Bu usulü uygulamayacağım.” deyince Altay elindeki Meclis İçtüzüğü"nü Çiçek"e fırlattı. Bunun ardından CHP"liler ayağa kalktı, itiraz sesleri arasında salonu terk etti.

MHP ALKIŞLAMADI

Erdoğan'a mazbatası Meclis Başkanı Cemil Çiçek tarafından verildi. Erdoğan yemin ederek 12. Cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan"ın yeminini töreni katılan tüm milletvekileri ayakta dinledi. AK Parti yemin sonrası uzun süre Erdoğan"ı alkışladı. İstiklal Marşı"nın okunmasının ardından da MHP ve HDP milletvekilleri salondan ayrıldı.

AİLESİ GENEL KURUL'DAYDI

Erdoğan'ın yemin töreni için eşi, oğlu ve kızı da locada yerini aldı. Erdoğan'ın frak yerine takım elbiseyi tercih ettiği görüldü. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının çaldığı İstiklal Marşı'nın ardından Erdoğan, AK Partililerin alkşıları arasında genel kuruldan ayrıldı. Meclis oturumu da kapandı. Genel Kurul salonundaki bu tören sırasında dışarıda Meclis özel gönderine Cumhurbaşkanlığı Forsu çekildi. Erdoğan'ın kullanacağı makam aracındaki fors da açıldı. Ankara'da ve ordu merkezlerinde 101 pare top atışı yapıldı.

MECLİS'TEN SONRAKİ DURAĞI ANITKABİR OLDU

Erdoğan Anıtkabir'de saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın ardından özel deftere, '10 Kasım 1938'de vefatınızın ardından millet ile cumhurbaşkalığı arasındaki mesafe açılmıştır. BUgün Türkiyenin küllerinden doğduğu gündür. Türkiye bugün özüyle ve ruhuyla buluşmuştur' diye yazdı. Erdoğan, Anıtkabir'den ayrılıp resmi konuta geçerken yol boyunca Ankaralılar kendisine Türk bayraklarıyla sevgi gösterisinde bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER