HaberlerSiyasetel-Hayye: "Kahire görüşmelerinin sonuçları üzerinde uzlaşma sağlandı"

el-Hayye: "Kahire görüşmelerinin sonuçları üzerinde uzlaşma sağlandı"

HAMAS Siyasi Büro üyesi Halil el-Hayye, Filistinli grupların ve güçlerin, milletvekili, devlet başkanlığı ve Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin icra edileceği mekanizmalar üzerinde ittifak ettiğini bildirdi.

el-Hayye: "Kahire görüşmelerinin sonuçları üzerinde uzlaşma sağlandı"

HAMAS Siyasi Büro üyesi Halil el-Hayye, Filistinli grupların oy birliğiyle seçim sürecini mercek altına alan ve hukuki boyutundan sorumlu olan bir seçim mahkemesinin kurulması, bunun dışındaki yargı organlarının seçimlere müdahalede bulunmaması ve kısıtlamaların kaldırılıp özgürlük alanlarının genişletilmesi konularında anlaşmaya varıldığını kaydetti.

El-Hayye, Filistin seçimlerinin hangi siyasi zeminde yapılacağı konusunda da mutabık kalındığını belirtti.

El-Hayye yaptığı açıklamada, “Ulusal Konsey Başkanlığı ve Merkez Seçim Komitesi'nin huzurunda yeni Ulusal Konsey'in oluşumunun tamamlanacağı temeller ve mekanizmaların belirlenmesi için mart ayında Kahire’de yeni bir toplantı tertip edilecektir.” ifadelerine yer verdi.

Önümüzdeki aylarda yapılması kararlaştırılan Filistin yerel seçimleriyle ilgili yargısal ve hukuki konuları ele almak üzere Mısır’ın başkenti Kahire'de toplanan Filistinli gruplar, iki gün süren ulusal uzlaşı diyalog görüşmelerinin ardından seçimlerle ilgili üzerinde anlaşmaya varılan maddeleri içeren kapanış bildirisini yayımladı.

Kapanış bildirisinde, işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria’nın yanı sıra ambargo altındaki Gazze Şeridi'nden yargıçların mutabakatıyla seçim mahkemesi oluşturulacağı ve bu mahkemenin sadece seçimlerle ilgili konulara bakacağı maddesi öne çıkıyor.

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl sonra ilk kez 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos'ta Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.

İLGİLİ HABERLER

MSB: Helikopter kazasında şehit sayımız 10’a yükseldiMSB: Helikopter kazasında şehit sayımız 10’a yükseldiCumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyetiyle CHP diye bir partiye yer yoCumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyetiyle CHP diye bir partiye yer yoİYİ Parti Milletvekili Özdağ, partisinden istifa ettiİYİ Parti Milletvekili Özdağ, partisinden istifa ettiYeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan: "28 Şubat bitmedi devam ediyor" Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan: "28 Şubat bitmedi devam ediyor"Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu gündemi değerlendirdiSaadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu gündemi değerlendirdi
SIRADAKİ HABER