HaberlerSiyasetEkmeleddin İhsanoğlu basın emekçilerini kutladı

Ekmeleddin İhsanoğlu basın emekçilerini kutladı

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, basın emekçilerinin 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nü kutladı.

Ekmeleddin İhsanoğlu basın emekçilerini kutladı
Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, basın emekçilerinin 24 Temmuz Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nü kutladı.

    Ekmeleddin İhsanoğlu mesajında "Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik ihlallerin yaşanmadığı ve gazeteciliğin temel ilkelerinin korunduğu, gazetecilerin mesleklerini icra ederken güvenli şartlarda çalışabildiği, düşünce ifadesi nedeniyle yargılanmadığı, istifaya zorlanmadığı ya da işlerini kaybetmediği bir Türkiye’de” yaşamamız gerektiğini vurgulayarak “Siyasi ve ekonomik müdahalelere maruz bırakılan, sansür ve otosansür uygulanan bir basın özgür ve demokratik ülkelerde kabul edilemez." dedi.

    Basının toplumlarda halkın bilgi edinme ve haber almasının temel aracı olduğunun altını çizen İhsanoğlu, "Basın kamusal denetimin vazgeçilmez unsurudur. Bunu herkesin içine sindirmesi ve basının halk adına denetim görevini yerine getirmesi için yasal ve anayasal güvencelerin yerine getirilmesi gerekir. Bilgiye erişim hakkının aracısı ve takipçisi olan basın emekçilerinin Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü’nü kutlarım." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıTürkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağızCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağızAhmet Davutoğlu: "Hukuk mücadelemizi verir ve geri adım atmayız"Ahmet Davutoğlu: "Hukuk mücadelemizi verir ve geri adım atmayız"Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ silahlı saldırıya uğradıGelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ silahlı saldırıya uğradı
SIRADAKİ HABER