HaberlerSiyasetDışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Güney Kafkasya'daki ateşkes herkesin yararınadır"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Güney Kafkasya'daki ateşkes herkesin yararınadır"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Güney Kafkasya'daki ateşkes herkesin yararınadır"

Ortak basın toplantısında Çavuşoğlu şu konulara değindi:

Astana formatında üçlü zirve Tahran'da olacak.  Zirvenin hazırlıklarını bugün başlatmış olduk.

Bugün kardeşim Cevad Zarif'le bölgesel konuları ve bu konulardaki iş birliğimiz değerlendirdik. Suriye'deki son durum ve genel durum ele alındı. Aynı şekilde Irak ve Körfez konularını ele aldık.

Güney Kafkasya'da bir ateşkes var ve hepimiz bunun kalıcı olmasını istiyoruz. Güney Kafkasya'daki ateşkes herkesin yararınadır ama en çok, Ermenistan ve Ermenistan halkı faydalanacaktır.

İran ABD ve Avrupa üçlüsüyle imzalanan nükleer anlaşmaya başından beri katkı sağladık. Maalesef Trump yönetimi bu anlaşmadan geri çekildi. Umarım Biden yönetimiyle anhlaşmaya geri dönerler. Kardeş İran'a yönelik yaptırımlar kalkmış olur. Türkiye olarak İran'a desteğimiz tam." ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise yaptığı  açıklamada;

İran ve Türkiye zor günlerde beraber olmuşlar, biz zor günlerde beraber olmanın kıymetini iyi biliyoruz. Umarım ABD'de terör devleti gittikten sonra İran, Türkiye ve bölge halkını daha güzel günler bekliyor olacaktır." dedi.

İLGİLİ HABERLER

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "provokasyon" tepkisiAK Parti Sözcüsü Çelik'ten CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "provokasyon" tepkisiMSB: Helikopter kazasında şehit sayımız 10’a yükseldiMSB: Helikopter kazasında şehit sayımız 10’a yükseldiCumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyetiyle CHP diye bir partiye yer yoCumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye’nin geleceğinde bu zihniyetiyle CHP diye bir partiye yer yoİYİ Parti Milletvekili Özdağ, partisinden istifa ettiİYİ Parti Milletvekili Özdağ, partisinden istifa ettiYeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan: "28 Şubat bitmedi devam ediyor" Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Erbakan: "28 Şubat bitmedi devam ediyor"
SIRADAKİ HABER