HaberlerSiyaset'Dink cinayeti organize ve siyasidir; Tayyip Erdoğan da aktörleri biliyor'

'Dink cinayeti organize ve siyasidir; Tayyip Erdoğan da aktörleri biliyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Dink davasının şahsi değil, organize ve siyasi bir cinayet olduğunu belirterek, "Tayyip Erdoğan da bu organizasyonda yer alan aktörleri bilmektedir." dedi.

'Dink cinayeti organize ve siyasidir; Tayyip Erdoğan da aktörleri biliyor'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Dink davasının şahsi değil, organize ve siyasi bir cinayet olduğunu belirterek, "Tayyip Erdoğan da bu organizasyonda yer alan aktörleri bilmektedir." dedi.

Yazılı açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu, Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır mitinginden sonra Hrant Dink cinayetiyle ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu cinayetin kişiselleştirilmiş bir dava olduğunu söylediğini aktardı. Cinayetin, Dink’in yazılarını, düşüncelerini kabullenmeyenler tarafından işlendiğini ileri sürmenin sorumluları korumak olduğunu vurgulayan Tanrıkulu, Hrant Dink cinayetinin tüm dünyada yankı bulmuş olan en sarsıcı siyasî cinayetlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Dink cinayetinde farklı kesimlerin parmağı olduğu, sorumluların ve ihmalkârların bizzat AK Parti iktidarı tarafından korunup ödüllendirildiğinin açık olduğunu savunan Tanrıkulu, şöyle devam etti: "Tayyip Erdoğan’ın Dink cinayetini kişisel husumete indirgeme çabası kasıtlıdır. Her ne kadar cinayetin bazı failleri yakalanıp yargılanmış olsa da Dink davasında esas aktörler başından itibaren yargıdan kaçırılmıştır. Esas aktörlerin yargıdan kaçırılması için uydurulan kılıf da cinayetin kişisel bir husumetle işlendiği iddiasıdır. Dink davası şahsi değil, organize ve siyasi bir cinayettir. Tayyip Erdoğan da bu organizasyonda yer alan aktörleri bilmektedir. Hatırlanacağı gibi Dink’in öldürülmesinden saatler sonra, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da benzer bir açıklamada bulunarak sorumluları gizlemeye çalışmıştı. Acaba o zaman Cerrah’ın çok tepki toplayan açıklamasının arkasında da Tayyip Erdoğan mı bulunmaktadır? Merak ediyoruz; Erdoğan’ın bazı emniyet mensuplarına yönelik operasyon sürecinde Dink davasıyla ilgili böyle bir açıklama yapmasının arkasında nasıl bir telaş yatmaktadır? Bu soruların yanıtları er veya geç ortaya çıkacağı gibi Dink davasında da esas sorumlular ve organizatörler ve onları koruyanlar mutlaka yargı önünde hesap verecektir."

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin MYK toplantısına katılacakCumhurbaşkanı Erdoğan partisinin MYK toplantısına katılacakTrafik kazalarında yüzde 80 azalma olduTrafik kazalarında yüzde 80 azalma olduBakan Karaismailoğlu kaçırılan gemi personeli Vedat Aksan’ın ailesiyle görüştüBakan Karaismailoğlu kaçırılan gemi personeli Vedat Aksan’ın ailesiyle görüştüAdıyaman Belediye Başkanı Kılınç tamamlanan köprülü kavşak için teşekkür ettiAdıyaman Belediye Başkanı Kılınç tamamlanan köprülü kavşak için teşekkür ettiAK Partili Çelik'ten CHP'ye "militanca siyaset" tepkisiAK Partili Çelik'ten CHP'ye "militanca siyaset" tepkisi
SIRADAKİ HABER