HaberlerSiyasetDEVA Partisi Genel Başkanı Babacan’dan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ziyaret

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan’dan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ziyaret

​​DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ortak basın açıklaması düzenledi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan’dan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na ziyaret

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Merkezi’nde ziyaret etti. İki genel başkan, bir buçuk saat süren görüşmenin ardından basının karşısına geçti.

Görüşmede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Genel Başkan Yardımcıları Oğuz Kaan Salıcı, Muharrem Erkek, Faik Öztürk ve Genel Sekreter Selin Böke eşlik etti.

Ali Babacan’a ise DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem Oktar ve Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin eşlik etti.  

Ziyaretin ardından iki lider, kameraların karşısına geçerek ortak basın açıklaması düzenledi.

Ziyaretten, Türkiye'nin sorunlarını konuştuklarını aktaran Kılıçdaroğlu, "Ekonomi, hukuk reformu, dış politika ve güçlendirilmiş parlamenter sisteminden konuştuk. İstişarelerde bulunduk. Kamuoyu yoklamalarına göre toplumun yüzde 58’i var olan sistemden memnun değildir. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi istiyor. Dolayısıyla toplumun önüne bir tablo ana ilkeleri koymak çok önemli. Bunu partiler olarak bir araya gelip, oturup konuşmak, ana ilkeleri belirlemek ve dolayısıyla belli bir uzlaşma kültürünü güçlendirerek toplumun önüne koymak son derece değerli. Kısır çekişmeler değil, uzlaşma ile ülkenin içinde bulunduğu bu açmazları aşmak, Türkiye’yi kendi bölgesinden dünyada öneli bir konuma getirmek, demokrasiyi güçlendirmek, demokrasi konusunda pek çok ülkeye örnek bir ülke olmak konumuna gelmek için çalışmalara ihtiyaç var. Dolayısıyla sayın Genel Başkanımın ve arkadaşlarının bu konudaki önerileri de bizim açımızdan da son derece önemli." dedi.

Kendilerine ağırlayan Kılıçdaroğlu'na teşekkür eden Babacan ise Türkiye’nin hukuk, ekonomi ve dış politika alanında ciddi sorunları olduğunu söyledi.

Babacan, "Bizim ve pek çok siyasi partinin güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili hazırlıkları var. Kendi hazırlığımızı kamuoyuyla paylaşmadan önce toplumsal mutabakat zemini oluşturmayı önemsiyoruz. Böyle bir sürecin başlatılmasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. CHP’nin de önemli hazırlıkları var. Bundan sonraki süreçte ikili bazda heyetlerimizin güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili diyalog ve istişare süreci başlatmasının iyi olacağı kararına vardık. Ülkemizde ciddi bir sitem sorunu var. Sistem sorunu kadar yönetim zihniyeti sorunu var. Sistem değiştirmekle ilgili hazırlıklar son derece önemli. Bunun ilkelerinin temel esaslarının beklentisi önemlidir. Demokrasimiz için hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından genel başkanlar basının sorularını yanıtladı.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisi
SIRADAKİ HABER