HaberlerSiyasetDemirtaş: Satılmış olan ben isem paralar niye sende?

Demirtaş: Satılmış olan ben isem paralar niye sende?

Cumhurbaşkanı adayı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde kendisine yönelik 'satılmış' suçlamalarına "Ona şunu sormak istiyorum; satılmış olan bensem paralar niye sende?” diye sordu.

Demirtaş: Satılmış olan ben isem paralar niye sende?
Cumhurbaşkanı adayı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde kendisine yönelik 'satılmış' suçlamalarına "Ona şunu sormak istiyorum; satılmış olan bensem paralar niye sende?” diye sordu.

Demirtaş, İzmir Tarihi Havagazı’nda düzenlenen iftar programına katıldı. İlk defa halkın cumhurbaşkanı seçme fırsatı yakaladığını ifade eden Demirtaş, ancak adaylar arasındaki yarışın demokratik ve adil olmadığını söyledi. Bunu sürekli dile getirdiğini ifade eden Demirtaş, “Zaten çok fazla aday da yok. Üç adayız ama AKP’nin adayının imkanları, devletin olanakları, devletin elindeki neredeyse bütün valisinden kaymakamından THY’sinden TRT’sine, RTÜK’ten YSK’ya kadar bütün kurumları şu anda seçim çalışması yürütüyor. AKP’nin adayının başarısına, tanıtımına yoğunlaşmış durumdalar. 12 yıldır bu ülkede başbakanlık yapıyor kendisi. 12 yıldır kendini bu halka tanıtamadıysan, anlatamadıysan 30 günde nasıl tanıtacaksın? Zaten bu halk senin 12 yıldır ne olduğunu iyi anladı merak etme. O yüzden panik yapmana gerek yok. Herkes seni tanıyor. Ne olduğunu ne yapacağını iyi biliyor. Senin tanıtılmaya ihtiyacın yok. Sen asıl televizyonu kullanacaksan hesap vermek için kullan. Sen asıl medyayı kullanacaksan, TRT’yi emrine hizmetine sokacaksan halktan özür dilemek için kullan. Bu yaptığın yanlışları düzeltmek için bir fırsattır.” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın seçim kampanyasını devletin imkanlarıyla yürüttüğünü dile getiren Demirtaş, şunları kaydetti: “Yasalar karşısında üçümüz de aynı haklar sahip olacağız. Ama sen devletin özel uçaklarıyla, devletin helikopterleriyle hazineden sana verilen paralarla TRT’yi de emrine alarak valilerle kaymaklarla birlikte zorunlu bağış kampanyaları düzenleyerek bir çalışma yürütüyorsan bu her şeyden önce senin demokrasi anlayışını gösterir. Demek ki senin eşitlik ve adalete dair en küçük bir inancın yok. Demokrasiye en küçük bir inancın yok. Ayrıca korktuğunu paniklediğini gösterir. Korkmuyorsan buyur eşit şartlarda bir seçim yarışını götürelim. Halk kimi seçerse hepimiz saygı duyalım. Buyurun TV’de aynı anda canlı yayında konuşalım. Gazeteciler bize soru sorsun halk bizi iyi tanısın. Biz şimdi koskoca halk başkanını seçiyoruz. Ama adaylardan birinin ne kadar parası var bilmiyoruz. Servetini bilmiyoruz. Açıklamıyor. Eşinin çocuğunun damadının yeğenin dayısının üstünde kendisine ait gayrimenkul ne var bilmiyoruz. Halktan saklıyor. Kampanyada kendisine ne kadar bağış yapılmış açıkla diyoruz. Açıklamıyor. Şeffaflık adına halka saygı adına hiçbir şey yok. Kullandığı dil hakaret ve tehdit dili. Kendisi dışında herkese öfkesi var. Her gün hakaret her gün tehdit peki nasıl halkın başkanı olacak.”

‘BEN SATILMIŞSAN PARALAR NİYE SENDE’

Demirtaş, Erdoğan’ın, Diyarbakır mitinginde kendisine yönelik ‘satılmış’ suçlamasına da cevap verdi: “Bugün AKP’nin adayı Diyarbakır’da bana ‘satılmış’ diyor. Halk neyin ne olduğunu biliyor seçimde cevabını verir inşallah. Ama ona şunu sormak istiyorum; satılmış olan bensem paralar niye sende?”

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısına katılacakCumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısına katılacakHollanda'da Covid-19 ile etkin mücadele için bir dizi yeni tedbir kararı alındıHollanda'da Covid-19 ile etkin mücadele için bir dizi yeni tedbir kararı alındıCumhurbaşkanı Erdoğan partisinin kongrelerine katılmaya devam edecekCumhurbaşkanı Erdoğan partisinin kongrelerine katılmaya devam edecekABD’ye “göç politikasını değiştir” çağrısıABD’ye “göç politikasını değiştir” çağrısıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan "ekonomi ve hukukta reform" açıklamasıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan "ekonomi ve hukukta reform" açıklaması
SIRADAKİ HABER