HaberlerSiyasetCumhurbaşkanı Erdoğan: Erken seçim söz konusu değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erken seçim söz konusu değildir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz muhalefetteki siyasi partiler gibi bir acelecilik içerisinde değiliz. Bizim şu andaki tablo, takvim Haziran 2023'tür. Bundan önce bir erken seçim falan söz konusu değildir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Erken seçim söz konusu değildir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerem Aydınlar Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecileri sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Coronavirus aşılarının 2'inci partisini ne zaman geleceği yönündeki bir soruya, "Aşı konusunda ikinci parti onayı Çin'de çıktı. İkinci parti aşılar bu hafta sonuna kadar gelebilir. Beklentimiz 10 milyon aşı gelecek." dedi.

Erdoğan, restoran işletmelerinin bir an önce sıkı şartlar altında olsa da açılmak istediklerinin hatırlatılması üzerine, "Restoran işletmelerini kabine toplantımızda ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var. Her ne kadar sıkı tutacağız diyorlarsa da daha önce bunlar söylendi; maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Bu başarılı süreci tekrar tersine çevirmek, böyle bir şeyin altına girmek istemiyoruz. Diyoruz ki bu süreci başarılı bir şekilde yönetelim ama elimize gelen verilere bakarız. O verilere göre de gerekirse bir esneme yapılabilir." yanıtını verdi.

Erken seçim tartışmaları

Milli Görüş'ün önemli isimlerinden Nedim Urhan'ı ziyareti ve erken seçim tartışmalarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

Bu konuyla ilgili daha önce de açıklamaları yaptım. Biz muhalefetteki siyasi partiler gibi bir acelecilik içerisinde değiliz. Bizim şu andaki tablo, takvim Haziran 2023'tür. Bundan önce bir erken seçim falan söz konusu değildir. Bir defa oturmuş demokrasilerde aklınıza estiği zaman bir erken seçime gidilmez. Bu erken seçim yaygaraları filan, bunlar tamamen oturmamış ama kendilerine acaba bir yerden ne elde edebiliriz gayreti içerisinde olanların hayalleridir. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Cumhur İttifakı olarak kesinleşmiş bir tarih vardır, bu tarih de Haziran 2023'tür.

Reform paketi

Erdoğan, "Reformları açıklayacağız demiştiniz, bir taslağın bir paketin hazırlandığı yönünde bilgiler var. Buna ilişkin bir takvim var mı? Ayrıca gelecek reform paketinde neler değişecek?" sorusuna şu yanıtı verdi:

Bu reform paketiyle ilgili kendi içimizde çalışmaları yaptık. Bu hafta içinde de özellikle insan hakları evrensel beyannamesi ile ilgili onu da baz alarak eylem planını aramızda konuştuk, değerlendirmelerimizi yaptık. Ve ekonomi ile ilgili çalışmalarımızı da yapıyoruz. Yani önümüzdeki haftalar içerisinde bu konuyla ilgili açıklamamızı tarihini de açıklamak suretiyle inşallah yaparız.

Sincar'a olası operasyon

Sincar'a yönelik ortak bir operasyon ihtimali yönündeki bir soruya da Erdoğan, "Ortak operasyonları her zaman zaten yapmaya hazırız ama bunları açıklamaz suretiyle bu operasyonlar yapılmaz. Benim, her zaman bir sözüm var: 'Bir gece ansızın gelebiliriz.' Olay budur." karşılığını verdi.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisi
SIRADAKİ HABER