HaberlerSiyasetCHP, seçmen kütükleriyle ilgili Meclis'e kanun teklifi sundu

CHP, seçmen kütükleriyle ilgili Meclis'e kanun teklifi sundu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanununda Değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi.

CHP, seçmen kütükleriyle ilgili Meclis'e kanun teklifi sundu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanununda Değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi verdi.

Kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunan Sezgin Tanrıkulu, genel gerekçe olarak, seçmenin nabzını yoklamak için araştırma şirketleri tarafından yapılan kamuoyu araştırmalarının son yıllarda güvenilirliğini yitirdiğinden söz etti.
10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen önce -açıklanması yasak olmasına rağmen- kamuoyu araştırmaları basınla paylaşılmış ve kamuoyu manipüle edildiğini söyleyen CHP’li Tanrıkulu, şöyle devam etti:

“Halk nezdinde sonucun belli olduğu hissiyatının oluşmasına neden olan bu durum seçime olan katılımı düşürdüğü gibi adayların eşit şartlarda yarışma ihtimalini de ortadan kaldırmıştır. Son 12 yılda yapılan bütün seçimlerde manipülasyon iddiaları gündemi meşgul etmiştir. Seçmenin sandığa gitmemesine ya da başka partilere oy vermesine neden olan bu durumun kasıtlı olarak yapıldığına dair ciddi emareler bulunmaktadır. 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları ile birlikte basına yansıyan ses kayıtlarına göre Türkiye’nin önde gelen televizyon kanallarından birinin seçim sonuçlarını manipüle etmek için anket sonuçlarında değişiklik yaptığı görülmüştür. Seçim yasaklarına aldırış etmeden AKP hükümeti lehine yapılan manipülasyon çalışmaları araştırma şirketlerinin açıkladıkları sonuçların meşruiyetine gölge düşürmektedir.”

PUAN FARKLARI

Tanrıkulu, son olarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde araştırma şirketlerinin tahmin ettikleri oranlarla seçimin sonuçlanmasıyla ortaya çıkan oranlar arasındaki farkın 5-6 puan civarında olduğunu belirterek, “Ülkenin geleceğini belirleyecek olan bu seçimlerdeki 5-6 puanlık yanılma kabul edilebilir değildir. Kamuoyu araştırmalarında yüzde 2’lik hata payı makuldür. Bu oranın üzerinde ya da altında gösterilen sonuçlar, bunun kasıtlı olduğunu ve bir algı operasyonu yapıldığını göstermektedir. Ayrıca 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, seçim yasaklarının başlaması ile anketlerin yayımlanmasını kesin bir dille yasaklamıştır. Yüksek Seçim Kurulu, her seçimden önce bu yasağı bir genelgeyle hatırlatmaktadır. Ancak araştırma şirketleri ve medya bu yasağa uymamaktadır. Son seçimlerde yasal uyarılara rağmen buna uyulmadığı, birçok kez görülmüştür. Bu nedenle bu gibi davranışlarda bulunanlar için caydırıcı cezalar uygulanmalıdır.” görüşünü aktardı.

TANRIKULU’NUN MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Bu madde ile kamuoyu araştırma şirketlerinin kamuoyunu yanıltmasının önüne geçilmesi ve taraflı anketler yayınlayanlar için caydırıcı müeyyideler uygulanarak, seçmen iradesinin gerçek dışı anket sonuçlarıyla yönlendirilmesinin engellenmesi amaçlanmıştır.
MADDE 2- Yürürlük maddesidir.
MADDE 3- Yürütme maddesidir.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER