HaberlerSiyasetCHP: Erdoğan"ın uçağı ve sarayları "Yeni Türkiye"nin otorite sembolleri

CHP: Erdoğan"ın uçağı ve sarayları "Yeni Türkiye"nin otorite sembolleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağı ve saraylarının ‘Yeni Türkiye’nin otorite sembolleri olduğunu söyledi.

CHP: Erdoğan"ın uçağı ve sarayları "Yeni Türkiye"nin otorite sembolleri
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uçağı ve saraylarının ‘Yeni Türkiye’nin otorite sembolleri olduğunu söyledi.

Aytun Çıray, Cumhurbaşkanlığına seçilen Erdoğan’ın yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde kullanmak için 'ultra lüks' bir uçak aldırdığının basına yansıması üzerine açıklama yaptı. Çıray, 2012 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bu konuyla ilgili olarak iki kez soru önergesi verdiğini hatırlatarak, “O zaman bana verilen cevaplarda böyle bir uçak alımı olmadığı yazılı olarak iletildi. Ama şimdi gazetelerde yer alan haberlere bakınca görüyoruz ki, bu uçağın alındığını kamuoyundan ve bizden gizlemişler.” dedi.

“HALKA ‘TASARRUF YAP’ DİYOR, KENDİSİ SALTANAT SÜRÜYOR”

CHP’li Çıray, yazılı bir açıklama yaparak, Recep Tayyip Erdoğan’a tahsis edilmek için alınan Airbus A330 tipli uçakla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan’ın iki yıl önce halkı tasarrufa çağırmak için “Porshe’ye binmeyin Fiat’a binin, alkolü azaltın, sigarayı bırakın” dediğini hatırlatan Çıray şöyle devam etti:

“O zaman bunları söylediğinde, ben 26 Ocak 2012’de Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması için bir soru önergesi verdim. Başbakan Erdoğan için Alman-Fransız yapımı özel bir VİP uçak alınacağı duyumunu almıştım. Araştırdım ve bu uçağın Airbus A330 tipli ultra lüks bir uçak olduğunu öğrendim. 15 Mart 2012 tarihinde yazılı olarak gelen cevapta, Başbakanlık demirbaşına kayıtlı beş uçak bulunduğu ve benim sorduğum tipte bir uçak bulunmadığı belirtiliyordu. Ancak bir hata yapmışlardı. Ben önergemde A330 tipi uçak demiştim, Onlar ise ‘A330-200 tipi uçak kayıtlarımızda yok’ demişlerdi. Şimdi çıkan haberlere bakıyorum da, bu uçak alımı milletten gizlenmiş.”

Gelen cevabı tatmin edici bulmadığı için 22 Mart 2012 tarihinde Başbakan’ın yanıtlaması için yeniden soru önergesi verdiğine dikkat çeken Çıray, 18 Nisan 2012’de kendisine yeniden yanıt verildiğini bildirdi. Çıray, yanıtın çok kısa ve bir öncekinden farklı olmadığını belirterek, şu görüşleri ifade etti:

"YENİ TÜRKİYE’ ATATÜRK TÜRKİYESİ’NİN KARŞITIDIR”

Görünen o ki, Erdoğan, Atatürk Türkiyesi’nin karşıtı olan 'Yeni Türkiye'nin kurucu başkanı olmak istiyor. Erdoğan’ın uçağı ve sarayları 'Yeni Türkiye'nin otorite sembolleridir. Erdoğan, 200 milyon dolar civarında (Yaklaşık 436 milyon TL) bir rakama mal olduğu iddia edilen bu uçağa binip saltanat sürerken, fakir fukara aç yatıyor.”

Çıray, Erdoğan’a verdiği soru önergeleri ile cevaplarını da hatırlatarak, “Bu belgeleri kamuoyu ve medya ile paylaşarak Erdoğan’ın bu konuda dürüst olmadığını ifşa etmek istiyorum” görüşünü savundu.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER