HaberlerSiyasetCemil Çiçek: Gazze'de yaşananlar tarihe utanç vesikası olarak kaydolacak

Cemil Çiçek: Gazze'de yaşananlar tarihe utanç vesikası olarak kaydolacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, özellikle Ortadoğu ve Afrika'da meydana gelen olaylara, başta batılı ülkeler olmak üzere, uluslararası kuruluşların duyarsız, tepkisiz ve sağır kalmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, "Etrafımızı ateşten bir çembere çeviren bu gelişmelere, bizlerin duyarsız kalması beklenmemelidir. Gazze'de ise İsrail devletinin terörizm boyutlarına varan saldırıları nedeniyle yüzbinlerce Filistinli evsiz, barksız ve yurtsuz bırakılmıştır. Çocuk, kad

Cemil Çiçek: Gazze'de yaşananlar tarihe utanç vesikası olarak kaydolacak
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, özellikle Ortadoğu ve Afrika'da meydana gelen olaylara, başta batılı ülkeler olmak üzere, uluslararası kuruluşların duyarsız, tepkisiz ve sağır kalmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, "Etrafımızı ateşten bir çembere çeviren bu gelişmelere, bizlerin duyarsız kalması beklenmemelidir. Gazze'de ise İsrail devletinin terörizm boyutlarına varan saldırıları nedeniyle yüzbinlerce Filistinli evsiz, barksız ve yurtsuz bırakılmıştır. Çocuk, kadın demeden masum insanların acımasızca katledildiği Gazze'de yaşananlar, tarihe utanç vesikası olarak kaydolacaktır." dedi.

Ramazan Bayramı sebebiyle bir mesaj yayımlayan Çiçek, bayramların coşku ve neşeyle kutlanılan en anlamlı günlerden biri olduğunu ifade etti. Türk milletinin ve bütün İslam dünyasının Ramazan Bayramı'nı kutlayan Çiçek, mutluluk ve esenlik dolu günler dileği temennisinde bulundu.

Bayramların, toplumsal barışı ve kardeşliği pekiştirdiğini, sevgi ve saygı bağlarını güçlendirdiğini dile getiren Çiçek, küslerin barıştığı, açların doyurulduğu, yoksulların gözetildiği, komşuların ve akrabaların unutulmadığı bayramların birlik ve beraberliğin gelişmesine ve toplumsal bağların güçlenmesine katkı sağladığını vurguladı.

Uzakların yakınlaşmasına vesile olan bu kutlu günlerde, ayrılıkların sona ermesi, çocukların yüzünün gülmesi, anne babaların hasretinin dinmesinin en temel dilekleri olduğunu belirten Çiçek, şöyle devam etti: "Üzülerek ifade etmek istiyorum ki geçmiş bayramlarda olduğu gibi, bu bayram da içimizi burkan olaylara tanık oluyoruz. Bu olayların, çoklukla Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda meydana gelmesi burukluğumuzu artırmaktadır. Bizleri de etkileyen bu gelişmeler, geleceğimizi de şekillendirmektedir. Özellikle Ortadoğu ve Afrika'da meydana gelen bu olaylara, başta batılı ülkeler olmak üzere, uluslararası kuruluşların duyarsız, tepkisiz ve sağır kalması bizleri derinden üzmektedir. Etrafımızı ateşten bir çembere çeviren bu gelişmelere, bizlerin duyarsız kalması beklenmemelidir. Suriye'de üç yıldır bitmeyen iç savaş nedeniyle 200 bine yakın insan hayatını kaybederken, milyonlarca Suriyeli evinden, barkından uzak, sersefil bir şekilde yaşamak zorunda kalmıştır. Keza Irak'ta bir türlü kurulamayan devlet düzeni nedeniyle yönetimde istikrarın sağlanamaması, aralarında Türkmen kardeşlerimizin de olduğu onbinlerce insanı, öldürülmemek için güvensiz bir şekilde hayatta kalma mücadelesi vermeye sürüklemiştir. Gazze'de ise İsrail devletinin terörizm boyutlarına varan saldırıları nedeniyle yüzbinlerce Filistinli evsiz, barksız ve yurtsuz bırakılmıştır. Çocuk, kadın demeden masum insanların acımasızca katledildiği Gazze'de yaşananlar, tarihe utanç vesikası olarak kaydolacaktır. Afganistan'da, Pakistan'da, Somali'de, Nijerya'da, Libya'da bir türlü sona ermeyen çatışmaların mağdurları genellikle kadınlar ve çocuklar olmaktadır."

Sıkıntıların Ramazan ayında da devam ettiğini anlatan Çiçek, sıcak sofralarımızda iftar yaparken, onların bu bayramı da yürekleri buruk bir şekilde karşılayacağına dikkat çekti. İslam dünyasının içinde bulunduğu bu hazin durumun, Ramazan Bayramı'nı sevinç içinde kutlamaya imkan vermediğinin altını çizen Çiçek, "Temennimiz, kardeş halkların çektikleri ızdırapların bir an önce sona ermesidir. Huzur ve sükuna hasret kalan dost ülkelerin topraklarında akan kanın bir an evvel durmasını, insanların endişesiz bir şekilde, günlerini güvenli ve özgür bir şekilde geçirdiklerini görmeyi temenni ediyorum." diye konuştu. Çiçek, bayramda, trafik yoğun olacağı için herkesin daha dikkatli araç kullanmasını da istedi.


İLGİLİ HABERLER

AK Parti Mardin 7. Olağan İl Kongresi yapıldıAK Parti Mardin 7. Olağan İl Kongresi yapıldıCumhurbaşkanı Erdoğan: Potansiyelimizi büyüme ve istihdam odaklı harekete geçiriyoruzCumhurbaşkanı Erdoğan: Potansiyelimizi büyüme ve istihdam odaklı harekete geçiriyoruzTürkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıTürkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağızCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağız
SIRADAKİ HABER