HaberlerSiyasetBülent Arınç'tan bakanlar kurulundan istifa iması

Bülent Arınç'tan bakanlar kurulundan istifa iması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, 'istifa ettiği' şeklinde yorumlanan ifadeler kullandı. Yeni kabinede görev alıp almayacağı sorulan Bülent Arınç, "Yeni bir başbakan geliyor. Yeni başbakan hükümetini teşkil edecektir. Mutlaka çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ona da imkan sağlamak için bizim bazı düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekiyordu. Ben bana yakışanı yaptım. Herşey yeni başbakanımızın takdirinde." dedi.

Bülent Arınç'tan bakanlar kurulundan istifa iması
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, 'istifa ettiği' şeklinde yorumlanan ifadeler kullandı. Yeni kabinede görev alıp almayacağı sorulan Bülent Arınç, "Yeni bir başbakan geliyor. Yeni başbakan hükümetini teşkil edecektir. Mutlaka çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ona da imkan sağlamak için bizim bazı düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekiyordu. Ben bana yakışanı yaptım. Herşey yeni başbakanımızın takdirinde." dedi.

Arınç, bu açıklamasının bir istifa olarak mı anlaşılması gerektiğini sorulması üzerine ise "Nasıl istersen anla. Yorum serbest. Doğru olanı yaptık. Usul böyledir. Yeni başbakanımız varsa, yeni başbakanımızın kendi ekibini seçme hakkının verilmesidir. Bu, hem bir önceki başbakanımız için sağolsun o bizi tercih etmiş, başbakan yardımcısı olarak görevlendirmiştir. Hem ona bir teşekkür hem de yeni başbakanımıza rahat olun, çalışma arkadaşlarınızı rahatlıkla seçin. Biz size de teşekkür ediyoruz dedik. Bu, benim için güzel birşey." cevabını verdi. Arınç'ın bu cevabı, istifa dilekçesini vermiş olması olarak yorumlandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında son kez özel gündemle toplanan 61. hükümetin bakanlar kurulu toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Bülent Arınç, bir basın toplantısı düzenledi. Burada gazetecilerin sorularını da cevaplayan Arınç'a, yeni kabinede yer alıp almayacağı da soruldu.

İSTİFA AÇIKLAMASI OLARAK YORUMLANDI

Arınç, kendisine yöneltilen soruyu şu şekilde cevapladı: "Çok güzel soru. 12'den vurdun. 5 yıl meclis başkanlığı yaptım, 5 buçuk yıldan beri de başbakan yardımcısıyım. Nezaketen de olsa bir gerçeği ifade etmemiz gerekir. Sayın Erdoğan ile bu hükümette bulunduk. Onun gidiyor olmasıyla aslında bizim de ona veda etmemiz lazım. Bu, siyasi etik bakımından da doğrudur. Yeni bir başbakan geliyor. Yeni başbakan hükümetini teşkil edecektir. Mutlaka çalışma arkadaşlarını kendisi seçecektir. Ona da imkan sağlamak için bizim bazı düşüncelerimizi ifade etmemiz gerekiyordu. Ben bana yakışanı yaptım. Herşey yeni başbakanımızın takdirinde. Bugüne kadar çok iyi bakan arkadaşlarımızla çalıştık. Bundan sonra bütün bakan arkadaşlarımızın aynı hedefe mutlaka daha hızlı koşacaklarını düşünüyorum. Şahsımla ilgili takdiri hem bugünkü başbakanımız hem de yarın görevi devralacak başbakanımız en iyi şekilde takdir ederler. Biz onlar için en doğrusunu söylemiş olduk. Umarım dikkate alacaklardır."

Ardından Arınç'a, İzmir'de Askeri Casusluk Operasyonu kapsamında kendisinin de izlendiğinin ortaya çıkması ve polislere teşekkür edilmesi gerektiği yönündeki açıklaması hatırlatılarak, bugün soruşturmayı yapan polislerin gözaltına alınmasını nasıl değerlendirdiği soruldu. Arınç, "O zaman o konuyla ilgili olarak ne söylemişsem doğru söylemişimdir. Ama şu andaki soruşturmaların o olayla bağlantısını herhalde siz yanlış biliyorsunuz. Başka bir iddia neticesinde soruşturmanın başladığını ve devam ettiğini biliyorum." şeklinde konuşmakla yetindi.

"ALMANYA'NIN DİNLEMESİ BAKANLAR KURULUNDA GÖRÜŞÜLMEDİ"

Ardından Arınç'a, Alman istihbaratının Türkiye'yi dinlediğinin ortaya çıkması hakkında, konunun bakanlar kurulunda görüşülüp görüşülmediği ve tepki gösterilip gösterilmeyeceği soruldu. Arınç, konunun bakanlar kurulunda görüşülmediğini belirterek, "Bakanlar Kurulu gündemimizde yoktu ama konu önemli olduğu için ben dışişleri bakanımızla ayrıca görüştüm. Kendisi 3-4 gün evvel bir yurt gezisi sırasında bu konuyla ilgili tepkilerini iletmişti. İzahat bekliyoruz, açık doyurucu net bir izahat bekliyoruz. Bunun üzerine bazı görüşmeler yapıldı. Alman istihbarat yetkililerine de tekrar bizimle bir araya geleceğini biliyoruz. Bizim hem başbakanından hem de etkili bakanlarından Almanya ile geçmişten bu yana iyi ilişkileri bulunan bir ülkenin bir dost ülke olarak kabul edildiği söylenen bir ülkenin, eğer iddia edildiği şekilde bir dinleme olmuşsa ne zamandır, ne sebeple olmuştur, sonuçları nedir, bunlar konusunda ciddi bir izahat beklediğimiz, en üst noktadan bu işi dışişleri bakanı yapabilirdi, kendilerine iletilmiştir. Onlar da konu üzerindeki hassasiyetlerini ifade etmişlerdir. Bizim onlara söylediğimiz istihbaratta bulunan kurum ve kişilerin bu konuda bir araya gelmeleri görüşmeleri önümüze bir rapor koymalarıdır. Zannediyorum önümüzdeki çok yakın bir aşamada kamuoyuna iletmiş olacağız." ifadelerini kullandı.

Arınç'a son olarak, istifa yönünde açıklaması konusunda yeni bir soru yöneltildi. Arınç, şunları ifade etti: "Yeni başbakan kendi ekibini kurabilmesi daha rahat çalışabilmesi için veda etmemiz gerekiyor ben de bana yakışanı yaptım dediniz. İstifa olarak mı anlamamız gerekir?" sorusu yöneltilen Arınç, "Nasıl istersen anla. Yorum serbest. Doğru olanı yaptık. Usul böyledir. Yeni başbakanımız varsa yeni başbakanımızın kendi ekibini seçme hakkının verilmesidir. Bu hem bir önceki başbakanımız için sağolsun o bizi tercih etmiş, başbakan yardımcısı olarak görevlendirmiştir. Hem ona bir teşekkür hem de yeni başbakanımıza rahat olun, çalışma arkadaşlarınızı rahatlıkla seçin. Biz size de teşekkür ediyoruz dedik. Bu benim için güzel bir şey." cevabını verdi.


İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER