HaberlerSiyasetBeşir Atalay: Kendime has sebeplerimle affımı arz etmiştim

Beşir Atalay: Kendime has sebeplerimle affımı arz etmiştim

62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini Yalçın Akdoğan'a devreden Beşir Atalay, görevinden ayrılmasına ilişkin, "3. dönem içindeyiz. Seçime kadar sürse sürecekti. Ama ben kendim hem Cumhurbaşkanımıza hem yeni Başbakanımızdan affımı arz etmiştim kendilerine, kendime has sebeplerimle. Sağolsunlar da onlar bu anlayışı gösterdiler." dedi. Atalay, Başbakanlık Merkez Bina'daki makamında görevini Yalçın Akdoğan'a telsim etti. Devir teslim töreninde kısa bir açıklama yapan Atalay, "Bugün bildiğiniz

Beşir Atalay: Kendime has sebeplerimle affımı arz etmiştim
62. Hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini Yalçın Akdoğan'a devreden Beşir Atalay, görevinden ayrılmasına ilişkin, "3. dönem içindeyiz. Seçime kadar sürse sürecekti. Ama ben kendim hem Cumhurbaşkanımıza hem yeni Başbakanımızdan affımı arz etmiştim kendilerine, kendime has sebeplerimle. Sağolsunlar da onlar bu anlayışı gösterdiler." dedi.

Atalay, Başbakanlık Merkez Bina'daki makamında görevini Yalçın Akdoğan'a telsim etti. Devir teslim töreninde kısa bir açıklama yapan Atalay, "Bugün bildiğiniz gibi AK Parti 62. Hükümetini açıkladı. Rabbim hayırlar eylesin inşallah. Bu AK Parti'nin 5. hükümeti. Bu yeni hükümet içinde ben görev almamış oldum. Yalçın Akdoğan, benim değerli kardeşim, bu oda onu, o da bu odayı çok iyi bilir. Ben kendisine hem bu odayı hem de bu görevi devrediyorum. 18 Kasım 2002 yılında 58. Hükümet kurulduğunda geldim bu odaya oturdum. Değişik görevlerde bulundum. 12 yıla yaklaşıyor. 9 yıl bu odada oturmuş oldum. Bu oda küçüktür ama içi çok doludur. Çok hatıralar vardır bu odada. Ben de hamdolsun bu odada çok verimli günler günler geçirdim. 12 yıl az değil. Bu kutlu hareketi Rabbim nasip etti. Burada rol aldım. Elimden geleni yaptım. 12 yıla yakın bir süre sonunda da iç ferahlığıyla, onurla bu görevden ayrılıyorum. Yeni bir hükümet kuruluyor. 3. dönem içindeyiz. Seçime kadar sürse sürecekti. Ama ben kendim hem Cumhurbaşkanımıza hem yeni Başbakanımızdan affımı arz etmiştim kendilerine, kendime has sebeplerimle. Sağolsunlar da onlar bu anlayışı gösterdiler." dedi.

Atalay, "Türkiye demokrasisi, sivilleşme, normalleşmede benim ana kaygı alanım oldu. Özgürlüklerin artması, insan haklarının geliştirilmesi, AB sürecine başından beri destek verdim. Daha nice yapılacak işler var. Yeni arkadaşlarım bunları yürütecek. Bizde bir dava ahlakı vardır. Sabah yeni Başbakanımızla bir araya geldik. Partimize, davamına hepimiz hangi katkıları verirsek her safhada verimli oluruz. Bundan sonra da şüphesiz partimin emrindeyim." diye ekledi.

Beşir Atalay, görevi devrettiği Yalçın Akdoğan için de şu ifadeleri kullandı: "Yalçın Akdoğan siyasi hayatın içinde en çok iletişim içinde olduğum arkadaşlarımdan birisidir. Yalçın Bey bu siyaset içinde yetişmiş bir arkadaşımız. Yeni kabineye büyük desteği olacaktır. Yeni bir enerji bu kabineyi hiç gözümüz arkada kalmadan yönetecektir. Kendisini tebrik ediyorum. Yeni doğmuş Hatice Kübra için hayırlı olsun."

Yalçın Akdoğan ise, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bayrak yarışında bayrağı devraldık. Bayrak yarışında aynı takımda yer alanlar birbirine devrederler. Bize hangi görev verilirse bu uğurda mücadele etmeyi vazife biliriz. 12 yılda AK Parti iktidarı sessiz projelerini hayata geçirdiyse bunun altında Beşir Atalay'ın imzası vardır. 12 yılda biz çok zor zamanlar geçirdik. Bu zamanlarda o süreçleri birlikte atlattık. Beşir Bey derdi olan, davası olan demokrat bir insandır. Bir olay meydana geldiğinde benim alanım değildir demez hem teyakkuza geçer. Yeni Türkiye'nin inşasında bu rolü üstleniyoruz. Önümüzde yapacak çok iş var. Hükümet programı pazartesi günü açıklanacak. Bizler projeleri gerçekleştirmek için el birliğiyle hareket edeceğiz. Sıkıntılı günler içinde bundan sonra da ilk arayacağım kişi Beşir Atalay'dır. Allah bizi mahcup etmesin. İnşallah buna layık olalım. Atalay, bizim hocamızdır. Bundan sonraki süreci de el birliğiyle yürütmeye devam edeceğiz."

"Çözüm sürecini siz mi yürüteceksiniz" diye sorulması üzerine Akdoğan, "Henüz iş bölümü yapılmadı" cevabını verirken, Atalay ise "Sayın Başbakanımız, 'İlk Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Yardımcılarımızın görevleri belirlenecek' dedi." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER