HaberlerSiyasetBaşkanlık Divanı'na İçtüzük kitabını fırlattı: Saygısızlık değil uyarı dedi

Başkanlık Divanı'na İçtüzük kitabını fırlattı: Saygısızlık değil uyarı dedi

12.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni öncesi usul tartışması açılmasını isteyen CHP'li Engin Altay gerginlik sırasında İçtüzük fırlatmasının demokratik tepki olduğunu savundu. Altay, "Bu bir saygısızlık değil uyarı" dedi.

Başkanlık Divanı'na İçtüzük kitabını fırlattı: Saygısızlık değil uyarı dedi

CHP Grup Bşkvekili Engin Altay, 12.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yemin etmeden hemen önce Genel Kurul salonunda yaşanan gerginlikle ilgili basın toplantısı düzenledi. Altay, usul tartışması açmayan Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in İçtüzüğü ayaklar altına alıp çiğnediğini savundu. Altay, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in söz isteyen milletvekiline meramını sorması ve onu dinlemesi gerektiğini söyledi. Altay, tavrını demokratik tepki olarak değerlendirdi: "Bu içtüzüğü fırlatmam benim demokratik tepki hakkımı kullanmamdır. Çiçek'in 'törene katılırsınız katılmazsanız' açıklaması da abestir."

Halkın diktatör değil cumhurbaşkanı seçtiğini söyleyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay CHP'nin salonu terk etmesiyle ilgili "Muhalefetin 'partili cumhurbaşkanına' tavır koymasından daha doğal bir şey olamaz." değerlendirmesini yaptı. Altay amaçlarının Erdoğan'ı uyarmak olduğunu savundu: "Anayasa ortadayken partili Cumhurbaşkanlığı yapılamaz. Anayasa ve hukuka ne kadar saygı gösterirsen biz sana iki katı saygı göstereceğiz. Bu tavır Cumhurbaşkanı'na saygısızlık ve onu tanıma değil, Anayasa'ya bağlı kalması konusunda bir uyarıdır."

HÜKÜMET'TEN İLK DEĞERLENDİRME

CHP'nin protestosuna Hükümet'ten ilk tepki Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler'den geldi. İşler, tavrı 'saygısızlık' olarak değerlendirdi: "İsminde halkın geçtiği bir partinin halkın iradesine saygısızlık yapması hiç yakışmamıştır. Bu tavırla hem 77 milyona kendilerini rezil ettiler, hem de dünyaya CHP'nin bu yüzünü göstermiş oldular."

DEMİRTAŞ: NEZAKET ÖTESİ

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da Meclis'te CHP'nin tavrına ilişkin soruları yanıtladı. Demirtaş, protestonun anlaşılabilir olduğunu söyledi, ancak İçtüzük fırlatılmasını nezaketsizlik olarak niteledi: "Böylesine bir günde protesto veyla katılmama gibi bir tavır anlaşılır, parti kararı almışlarsa saygı duyarız ancak kitapçık fırlatma nezaket ötesi bir durumdur." (rsfmradio)

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER