HaberlerSiyasetBakan Güler, Gezi Parkı"ndaki Olaylarla İlgili Soruları Cevapladı

Bakan Güler, Gezi Parkı"ndaki Olaylarla İlgili Soruları Cevapladı

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarda 1 kişinin öldüğü iddiasını yalanlayarak, “Hastanelere biber gazından etkilenen veya çeşitli travma ile ilgili olarak başvuruların olduğu söylendi” dedi.

Bakan Güler, Gezi Parkı"ndaki Olaylarla İlgili Soruları Cevapladı
İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarda 1 kişinin öldüğü iddiasını yalanlayarak, “Hastanelere biber gazından etkilenen veya çeşitli travma ile ilgili olarak başvuruların olduğu söylendi” dedi.

Bakan Güler, konuya ilişkin TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gezi Parkı ile ilgili kararın Belediye Meclis’inde alındığını belirten Güler, “CHP’nin onayı olan yayalaştırma dışında herhangi bir inşaat faaliyeti yok. Ancak belli grupların ısrarla kanunsuz eylem yapmalarına ilişkin polisin çeşitli uyarılarına rağmen dağılmamaları üzerine dağıtılması zorunlu hale gelmiş. Bu dünde oldu, bugünde oluyor. Milletvekillerimizin bir kısmı bu olayların içerisinde bulundular. Kendilerini polisimiz nereye gitmek istiyorlarsa oraya gidebileceklerini ama beraberlerinde o protesto ekiplerini bulunamayacaklarını söylediler. Bazı yerlerde bu konuya olumlu cevaplar verildi, bazı yerlerde maalesef olmadı” dedi.

Bir gazetecinin ‘Orantısız güç olduğu iddiaları var’ yönündeki sözleri üzerine Güler, “Bu iddialar elbette ki inceletirim. Polisin hangi hallerde güç kullanacağı kanunda bellidir. Ama ısrarla polise saldırı, duvarların yıkılması, barikatların aşılması sözkonusu olduğunda polis oradaki kanunsuz eyleme izin vermeme konusunda kanuni görevini yapmakla mükelleftir. Eğer burada orantısız bir güç kullanılıyorsa bunların hepsinin tespiti yapılır, şikayetleri yapılır, incelemesi yapılır. Ben bu olayların bu şekilde cereyan etmesini asla tasvip etmiyorum. Herkesi bu konuda sağduyulu olmaya davet ediyorum. Projeyi beğenmiyor olabilirsiniz, Büyükşehir Belediyesi’nde bu konunun tartışmaları yapılır, yargı yolları vardır, değişik yolları vardır, ama zor kullanarak baskı kullanılırsa bunun önüne geçilirse burada polisin bu kanunsuz eyleme karşı yapacakları var” diye konuştu.

Alınan karaları beğenmeyenlerin yargı yoluna başvurabileceğini söyleyen Bakan Güler, AVM yapılacağı iddialarını ilişkin, “Olabilir de. Ama ben oraya ne yapılacağını bilmiyorum. Koruma Kurulu’ndan geçecek. Kurul’un kararı da yargıya tabi. Belediye Meclisi ihale edecek. Bunların hepsi ayrı bir yargı konusu” dedi.

“Polisin müdahalesi oradaki grup dağılana kadar devam edecek mi?” yönündeki soruya Güler, “Polisimiz o kanunsuz eylem yapılan yerlerde bir barikat kurdu” yanıtını verdi. Güler, “Gözaltına alınanlar oldu mu?” yönündeki soruya ise, “Henüz daha sonuç almadım. Değişik yerlerde gözaltı olduğunu biliyorum” karşılığını verdi.

Milletvekillerine davranış konusunda polisin her türlü talimatı aldığını ifade eden Güler, “Kanunsuz bir eylem konusu da illa arkasındaki gruplarla birlikte girmek istiyorum derse milletvekillerine yine sözümüz yok. O kendi hukuki prosedür içerisinde devam eder. Türkiye’deki bu işle ilgili protestoları hoş karşılarım. Herkes kanunun öngördüğü şekilde protesto yapabilir, ama bunların kanunlarda çizilmiş ölçüsü var. Biz hiç kimseye hakkını kullanmayın demiyoruz. Ama itidale davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Güler, İstanbul Emniyet Müdürü’nün görevden alındığı iddiasını yalanladı. Polisin vatandaşla sürekli karşı karşıya gelmesini istemediklerini belirten Güler, “Bir kanunsuz eylem konusunda polisin yasal görevini herkesin anlayışla karşılaması lazım” dedi. Türkiye’nin çeşitli yerlerde eylemlerin yapılacağı yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine Güler, “Kanuni sınırlar içinde yapılacak hiçbir eyleme itirazımız olmaz. Tam tersini o eylemi yapanların bu konuda özgürlükleri en iyi şekilde kullanmaları konusunda polis en iyi tedbirleri alır. Ama iş kanunsuz olduğunda kendilerine uyarılarda bulunulur ve kanun ne öngörüyorsa polisin düzenin savunucudur, biz kanun uydurmuyoruz” dedi.

“Soruşturma başlatıldı mı?” yönündeki soruya Güler, “Önce inceleme. Olayla ilgili tespitler var fotoğraflar alınıyor, bunların hepsin incelemesi yapılacak” yanıtını verdi.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıTürkiye’nin üretmeden tüketen bir ülke oldu iddiasıDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiDavutoğlu'ndan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli'ye "saldırı" tepkisiCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağızCumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında reformları kamuoyuyla paylaşacağızAhmet Davutoğlu: "Hukuk mücadelemizi verir ve geri adım atmayız"Ahmet Davutoğlu: "Hukuk mücadelemizi verir ve geri adım atmayız"Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ silahlı saldırıya uğradıGelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Özdağ silahlı saldırıya uğradı
SIRADAKİ HABER