HaberlerSiyasetBakan Avcı'ya İmam Hatip'e yerleştirilen gayri müslim iddiası soruldu

Bakan Avcı'ya İmam Hatip'e yerleştirilen gayri müslim iddiası soruldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı’na, Özel Pangaltı Ermeni Ortaokulu mezunu Arda Christof A.’nın, Ayazağa Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne, Ermeni asıllı başka bir veli K.B.’nin kızı Şişli Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesine kaydedildiği iddialarını sordu.

Bakan Avcı'ya İmam Hatip'e yerleştirilen gayri müslim iddiası soruldu
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı’na, Özel Pangaltı Ermeni Ortaokulu mezunu Arda Christof A.’nın, Ayazağa Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne, Ermeni asıllı başka bir veli K.B.’nin kızı Şişli Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesine kaydedildiği iddialarını sordu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan lise yerleştirmelerinde, tercih yapan öğrencilerden çoğunun istediği liseye yerleşemediği haberlerinin basına yansıdığını, bir kısmının tercihlerinde olmayan uzak semtlerdeki okullara yerleştirilirken, gayrimüslim öğrenciler de imam hatip liselerine otomatik olarak kaydedildiği iddiasını hatırlattı.

CHP’li Tanrıkulu, Özel Pangaltı Ermeni Ortaokulu mezunu Arda Christof A.’nın TEOG’dan 257.3422 puan aldığını, özel okula gitmek istediği için tercih yapmayan Arda’nın Ayazağa Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Ermeni asıllı başka bir veli K.B.’nin kızı Şişli Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne kaydedilmiştir. Uzmanlara göre yüzdelik dilimler yanıltmış, dilimlere düşen öğrenci sayısı artmış, öğrenciler 1-2 dilim alta yerleştirilmiştir. 5 hafta sürecek nakil döneminde yerleştiği okuldan memnun olmayan öğrenciler boş kontenjanı olan başka bir devlet lisesine ya da özel okula naklini isteyebilecektir. Devlet okullarında nakil için puan üstünlüğü ya da yüzdelik dilimlere bakılmayacağı, her hafta boş kontenjanı olan bir okul tercih edilebileceği ve ilk hafta istediği okula nakil yaptıramayan öğrencinin kaydının, ilk yerleştirildiği okulda kalacağı ifade edilmektedir. Öğrenciler ikinci ve diğer haftalarda da tek okula olmak şartıyla nakil başvurusu yapabilecektir. Devlet okulundan başka devlet okuluna gitmek isteyenler, e-okul üzerinden nakil başvurusu yaptıracaktır.”

BAKAN NABİ AVCI'YA TEOG SORULARI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bu bağlamda şu soruları yöneltti:

"Özel Pangaltı Ermeni Ortaokulu mezunu Arda Christof A.’nın, Ayazağa Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne, Ermeni asıllı başka bir veli K.B.’nin kızı Şişli Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi kaydedildiği iddiaları doğru mudur?
Türkiye genelinde, hata yapılarak imam hatip liselerine yerleştirilen gayrimüslim öğrenci sayısı nedir?
TEOG sisteminde, hatalı bir şekilde gayrimüslim öğrencilerin imam hatip liselerine yerleştirilmesi önlenemez bir durum mudur?
TEOG sistemi nakil işlemlerinde velilerden bağış, yardım veya ücret talep edilecek midir?
Velilere TEOG sistemi ile ilgili bilgilendirilme yapılmış mıdır? E-okul işlemlerinde velilere kim ya da kimler yardımcı olacaktır?
Devlet okullarında nakil için puan üstünlüğü ya da yüzdelik dilimlere bakılmayacak olunmasının sebebi nedir?
TEOG yerleştirmeleri sonucu oluşan boş kontenjanlara, kontenjandan daha fazla nakil talebi olursa hangi kriterlere göre yerleştirme yapılacaktır?
Veliler TEOG sistemi yerleştirme, nakil işlemleri ile ilgili şikayetlerini nereye yapmalıdır?

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER