HaberlerSiyasetBakan Akar Türkiye ve Irak arasındaki iş birliğinin önemine dikkat çekti

Bakan Akar Türkiye ve Irak arasındaki iş birliğinin önemine dikkat çekti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Irak’taki temaslarına devam ediyor.

Bakan Akar Türkiye ve Irak arasındaki iş birliğinin önemine dikkat çekti

Cumhurbaşkanlığındaki görüşmenin ardından Bakan Akar ve Orgeneral Güler’in sonraki durağı Irak İçişleri Bakanlığı oldu. Burada, törenle karşılanan Bakan Akar, Irak İçişleri Bakanı Osman Ali Ferhud El Ganimi ile görüştü.

Bakan Akar ve beraberindeki heyeti “barışın başkenti” olarak nitelendirdiği Bağdat’ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Iraklı Bakan El Ganimi, geçmişte Bakan Akar ile birçok görüşme gerçekleştirdiğini, karşılıklı ziyaretlerde bulunduklarını anımsattı.

Irak İçişleri Bakanı Ganimi, Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i misafir olarak görmediklerini de sözlerine ekledi.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ise gösterilen misafirperverlikten duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Iraklı Bakan Ganimi’nin Irak’ın güvenliği için yaptıklarının en yakın şahitlerinden olduklarını dile getiren Bakan Akar, “Siz ve personeliniz Irak’ın DAİŞ’ten temizlenmesinde büyük fedakârlık, kahramanlık gösterdiniz. Bundan sonra da yapacağınız çalışmalarla başta DEAŞ, PKK olmak üzere diğer terör örgütlerinden bu güzel coğrafyayı temizlemekle Iraklı kardeşlerimizin sulha- sükûna kavuşmasına katkı sağlayacağınıza inanıyoruz. Bu konuda da Türkiye olarak gereken desteği vermeye hazırız.” dedi.

Bakan Akar görüşme sonrasında DAİŞ ile mücadele sırasında hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıt ile müzeyi de ziyaret etti. Burada şeref defterini imzalayan Bakan Akar, deftere şunları yazdı:

“Resmî görüşmeler yapmak üzere dost, kardeş ve komşu ülke Irak’ta bulunmaktan ve Irak İçişleri Bakanlığını ziyaret etmekten büyük memnuniyet duydum. Türkiye ile Irak arasındaki güçlü dostluk ilişkileri, köklü tarihî, siyasi ve kültürel bağlar bulunmakta ve iki ülke arasındaki iş birliği, bölgemizdeki istikrar ve güvenliğin sağlanması açısından kritik önem taşımaktadır. Bu doğrultuda ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin önümüzdeki dönemde çok daha ileri seviyelere ulaşacağına inanıyorum. Bu vesileyle Irak İçişleri Bakanı Osman Ali Ferhud El Ganimi’ye ve Irak İçişleri Bakanlığının kıymetli mensuplarına gösterdikleri yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür eder, sağlık ve esenlikler dilerim.”

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisi
SIRADAKİ HABER