HaberlerSiyasetAhmet Türk Demokratikleşme Paketini Değerlendirdi

Ahmet Türk Demokratikleşme Paketini Değerlendirdi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı ve Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 'Demokratikleşme paketi' ile ilgili yaptığı açıklamada, “Aylardan beri kamuoyunun beklediği paket açıklandı. Bu paket Kürt sorunu ve çözüme katkı sunacak paket olmaktan uzak" dedi.

Ahmet Türk Demokratikleşme Paketini Değerlendirdi
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı ve Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 'Demokratikleşme paketi' ile ilgili yaptığı açıklamada, “Aylardan beri kamuoyunun beklediği paket açıklandı. Bu paket Kürt sorunu ve çözüme katkı sunacak paket olmaktan uzak" dedi.

DTK Genel Başkanı ve Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, 'Demokratikleşme Paketi'ni Mardin'in Derik ilçesi Gündoğdu köyünde bulunan taziye çadırı önünde yorumladı. Türk, paketin Kürt halkının beklentilerini karşılayacak bir anlayıştan, bir yaklaşımdan çok uzak olduğunu gördüklerini belirterek, "Evet küçük şeyler var, zaten bunlar toplumun vicdanında meşru olan şeylerdir. Mesela Kürt alfabesindeki 3 harfin ilave edilmiş olması zaten bu mücadelemizle meşrulaştırdığımız bir şey yine köy isimlerinin serbest bırakılması, bugün zaten Kürtlerin kendi köyleri ve kendi yaşadıkları yerde eski isimleri kullandığını biliyoruz. Yine anadilde eğitimin önü açılmıyor, sadece özel okullarda bir eğitimin yapılması konusunda bir şey var, zaten geçmişte de bu tür imkanlar vardı. Kısacası toplumsal beklentiyi karşılayacak ve toplumu rahatlatacak bir paket olmaktan uzaktır. Bugün binlerce Kürt siyasetçisi fikirlerinden, düşüncelerinden dolayı tutuklu bulunuyor. Kendilerini ifade ettikleri için bugün binlerce insanımız içeride, bunların dışarıya çıkması veya o fikir inanç özgürlüğü sağlanması konusunda bir yenilik yok. Hala o insanlarımız, o düşüncelerinden dolayı kimliğini savunduğu için, inkar politikasına karşı çıktığı için, düşüncelerini dile getiren insanlar bugün yine yargılanmaya devam edecek. Bu bir yenilik değildir. Bu bir açılım değildir. Bu gerçekten toplumsal barışı ve uzlaşıyı sağlayacak bir anlayıştan uzak olan bir pakettir. Elebtte ki biz doğru şeyleri her zaman desteklemeye hazırız. Gerçekten toplumsal uzlaşıyı sağlayacak, barışı sağlayacak projelerin yanında olduğumuzu her zaman ifade ettik. Ancak bu gün bu beklentiler adeta boşa çıkmıştır. İzin verirseniz bu paketi bir şeye benzetmek istiyorum. Bir kabağa baktığınız zaman çok büyük gözüküyor, görkemli görünüyor ama kabağı ikiye böldüğünüz zaman bakıyorsunuz içi bomboş, bu paketin de içi bomboştur. Umut ediyoruz ki bu anlayıştan vazgeçerler. Bu paket eksik bir pakettir, doğru bir paket değildir. Kucaklayıcı bir paket değildir. Zihinsel olarak bir değişim, dönüşüme ihtiyaç vardır. Kürtlere bakışın değişmesi lazım. Bu gün Kürtlerin iradesi ile ortak gönüllü bir birlikteliği korumanın yolunu, önünü açmaları gerekiyor. Kürtlerin iradesiyle Türk ve Kürt halkının kardeşliğini sağlayalım, barışını sağlayalım. Ortadoğu'ya baktığımızda Türk'ün Kürt'e, Kürt'ün Türk'e ihtiyacı var. Umut ediyorum ki bugün Türkiye’de demokrasiyi savunanlar demokratik bir Türkiye’yi isteyen herkes bu pakete karşı düşüncelerini ortaya koyar, bu paketin yetersizliği konusunda gerçekten tavrını geliştirir" diye konuştu.

İlkokullarda okutulan andımızın kaldırılması konusunda da yorum yapan Ahmet Türk, bunun doğru bir karar olduğunu söyledi. Türk, "Andımız sadece Kürtlerin tepkisini almıyor, demokrasi inancı olan herkesin karşı çıktığı bir anttır. Türk halkı da buna karşı çıkıyor. Böyle bir saçmalık olmaz, altı yaşındaki çocuklarımızın beynini yıkayan bir mantık, ırkçı bir söylem. Buna zaten herkes karşı çıkıyor. Elbetteki onun değişmesi gerekiyordu" şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER