HaberlerSiyaset12. Cumhurbaşkanı Erdoğan mazbatasını alıp yemin etti

12. Cumhurbaşkanı Erdoğan mazbatasını alıp yemin etti

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurul’da mazbatasını alıp Cumhurbaşkanlığı yeminini etti. Tören başlamadan önce muhalefet partililer dışarıya çıktı.

12. Cumhurbaşkanı Erdoğan mazbatasını alıp yemin etti
12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurul’da mazbatasını alıp Cumhurbaşkanlığı yeminini etti. Tören başlamadan önce muhalefet partililer dışarıya çıktı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yönettiği oturumda Erdoğan’a mazbatasını en yaşlı Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı verdi.

Erdoğan daha sonra Anayasa'nın 103. Maddesine göre Cumhurbaşkanlığı yeminini şöyle yaptı:

"Cumhurbaşkanı sıfatıyla, devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma büyük Türk milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

Yemin sonrası İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanlığı makam aracının forsu açıldı, Cumhurbaşkanlığı forsu Meclis gönderine çekildi. Ardından 101 pare top atışı yapıldı.

İLGİLİ HABERLER

Saadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptıGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin Gaziantep İl Başkanlığının açılışını yaptı
SIRADAKİ HABER