HaberlerSağlıkYatağan'da domuz gribinden bir kişi öldü, iki kişinin tedavisi sürüyor

Yatağan'da domuz gribinden bir kişi öldü, iki kişinin tedavisi sürüyor

Muğla'nın Yatağan ilçesinde yüksek ateş ve halsizlik şikâyetiyle başvurduğu hastaneden İzmir'e sevk edilen kişi hayatını kaybetti. Kavak Mahallesi'nde yaşayan, 3 Mart 2015'te Yatağan Devlet Hastanesi'ne giden 58 yaşındaki Rasim Kaya, bir süre tedavi gördükten sonra domuz gribi şüphesiyle İzmir'deki özel bir hastaneye sevk edildi.

Yatağan'da domuz gribinden bir kişi öldü, iki kişinin tedavisi sürüyor

Burada 20 Mart'ta domuz gribi teşhisi koyulan Kaya, dün akşam hayatını kaybetti. Kadıköy Mahallesi'nde oturan 66 yaşındaki Yaşar Sarıkaya da aynı şikâyetlerle Yatağan Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Tahliller sonucunda, H1N1 virüsü taşıdığı şüphesiyle tek kişilik bir odada gözetim altına alındı. Aynı ilçede yaşayan 65 yaşındaki Hüseyin Kocabıyık, aynı şikayetlerle Yatağan Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Burada durumu ağırlaşan Kocabıyık, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, yaptığı açıklamada, ölen Rasim Kaya'nın viral enfeksiyona bağlı yüksek ateş ve halsizlik şikâyetiyle Yatağan Devlet Hastanesi'ne gittiğini, buradaki tedavisinin ardından İzmir'deki özel bir hastaneye sevk edildiğini söyledi. Hastanenin başhekiminden edindikleri bilgiye göre Kaya'nın, domuz gribi sebebiyle dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdiğini aktaran Tekin, "Kaya, 3 Mart tarihinde Yatağan Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Burada 10 gün burada kaldıktan sonra İzmir'e sevk edildi, 20'sinde domuz gribi teşhisi koyuldu, 24'ünde de yaşamını yitirdi. Şu an bu şüpheyle iki hastanın daha Muğla'da tedavileri sürüyor. Domuz gribinin, diğer viral enfeksiyonlardan herhangi bir farkı yok. Her yıl gripten çok sayıda ölüm gerçekleşiyor. Kanser tedavisi gören veya kronik rahatsızlığı bulunan hastalar, bağışıklık sisteminin çökmesi nedeniyle viral enfeksiyonlarla ölebiliyor. Bu nedenle vatandaşlarımız bol sıvı tüketerek, bol miktarda vitamin alarak ve spor yaparak kendilerini domuz gribi ve diğer viral enfeksiyonlardan koruyabilir." dedi. (cihan)

İLGİLİ HABERLER

Kısıtlamadan muaf tutulan vatandaşlar kan bağışında bulunduKısıtlamadan muaf tutulan vatandaşlar kan bağışında bulunduAşılananların sayısı yarından itibaren il il takip edilebilecekAşılananların sayısı yarından itibaren il il takip edilebilecekMahalle halkı salgın hastalık endişesi taşıyorMahalle halkı salgın hastalık endişesi taşıyorBakanlıktan GDO'lu 2 soya ve bir mısır çeşidine onayBakanlıktan GDO'lu 2 soya ve bir mısır çeşidine onaySokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle sokaklarda sessizlik hâkimSokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle sokaklarda sessizlik hâkim
SIRADAKİ HABER