HaberlerSağlıkVan İl Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu artan vakalara dikkat çekti

Van İl Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu artan vakalara dikkat çekti

Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, vakalardaki artış ve yayılımın; yemek davetleri, ziyaretler, kalabalık ortamlarda bulunma ve maskesiz dışarı çıkmaktan kaynaklandığına vurgu yaptı.

Van İl Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu artan vakalara dikkat çekti

Sünnetçioğlu, ülke genelinde olduğu gibi kent genelinde de bir süredir vaka sayılarındaki artışın süreklilik arz ederek devam ettiğini belirterek daha dikkatli olunması uyarısında bulundu.

İl Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu, gelinen aşamada virüsün yayılmasını engellemenin en önemli yolunun pozitif kimseleri ve bunların temaslılarının birbirlerinden ve geri kalan toplumdan en az 10 gün süre ile izole etmekten geçmekte olduğunu ifade etti.

Sünnetçioğlu, "Bu amaca yönelik tüm kamu görevlilerinin yanı sıra muhtarlarımıza, imamlarımıza, site ve apartman yöneticilerimize de önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir." dedi.

Coronavirus salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Müdürlüğü olarak öneriler doğrultusunda, toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski ve sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla açıklamalar yaptıklarını hatırlatan Sünnetçioğlu, şu uyarılarda bulundu:

"Coronavirus; en yakınımızdaki akrabamız, arkadaşımız ve komşularımızdan bulaşıyor. Vakaların önemli kısmının, yemek davetleri, akraba ve komşulara yapılan ev ziyaretleri ile kalabalık yerlerde bulunma ve maskesiz dışarı çıkmaktan kaynaklanıyor. Bunların yanı sıra, geniş katılımlı cenaze definleri, taziye ve hasta ziyaretleri de hastalığın en çok bulaştığı durumların başında gelmektedir. Hastanelerde hastalarımızın sağlığını düşünüyorsak onlara virüsü bulaştırmayalım. Kalabalıktan uzak durarak kişisel hijyenimize dikkat edelim. Eş, dost, akraba ve komşu ziyaretlerini erteleyelim, taziye ve hasta ziyaretlerini erteleyelim, evimiz dışında kapalı mekanlardan uzak duralım, bireysel tedbirlerimizi en üst seviyede tutalım."

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER