HaberlerSağlıkTiroid cerrahisinde kalıcı ses kısıklığına çözüm

Tiroid cerrahisinde kalıcı ses kısıklığına çözüm

​Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat, Tiroid cerrahisinde en çok korkulan kalıcı ses kısıtlığı riskinin tecrübeli ellerde yüzde 1’in altına indirgenebileceğini belirtti.

Tiroid cerrahisinde kalıcı ses kısıklığına çözüm

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev alan akademisyenler kendi branşlarında tıbbi ve cerrahi müdahalelere devam ediyor. 

Doç. Dr. Kanat, Tiroid cerrahisinde sinir monitörizasyonu kullanılarak ses kısıklığı riski en alt düzeye indirgenme işlemi hakkında bilgiler aktardı.

Tiroid cerrahisinde hem doktorların hem de hastaların en çok korktuğu durumun kalıcı ses kısıklığı olduğunu belirten Doç. Dr. Burhan Hakan Kanat, Bu durumun nedeninin ses tellerini uyaran sinirin tiroid bezine olan yakın komşuluğu olup diseksiyon sırasında bunun hasar görmesi olduğunu, tecrübeli ellerde bu riskin yüzde 1’in altına indirgenebileceğini belirtti.

Kanat, “Biz hastanemizde tiroid cerrahisinde bu siniri ameliyat sırasında monitörize ediyoruz. Bu sayede sinirin anatomik haritasını ortaya koyup, çalışıp çalışmadığını, herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bu yöntem sinirin gözle görülmesine tamamlayıcı bir rol üstlenerek cerraha yardım etmektedir. Sinirin fonksiyonu hakkında fikir verir.” dedi.

“Avrupa’da nerdeyse yüzde 80-90 oranında bu yöntem standart olarak uygulanmaktadır”

Avrupa’da bu yöntemin yaygın olarak kullanıldığını belirten Kanat, “Sinir monitörizasyonunun en faydalı olduğu hastalar ise daha önce boyun cerrahisi geçirmiş olanlar, tiroid kanseri olanlar, nüks vakalar ve büyük guatrı olan hastalardır. Bugün Avrupa’da nerdeyse yüzde 80-90 oranında bu yöntem standart olarak uygulanmaktadır. Bu yöntem hem hastaya daha fazla güven vermekte hem de cerraha yardımcı olmaktadır. Ayrıca ameliyat süresini de kısaltmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kanat, bu yöntemi Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de kullandıklarını belirtti.  

İLGİLİ HABERLER

3 Mart "Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı Günü" öncesinde DSÖ'den "işitme kaybı" uyarısı3 Mart "Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı Günü" öncesinde DSÖ'den "işitme kaybı" uyarısıMardin’de 233 kişi organ bağışı başvurusunda bulunduMardin’de 233 kişi organ bağışı başvurusunda bulunduİstanbul Valiliğinden "kısıtlama" açıklamasıİstanbul Valiliğinden "kısıtlama" açıklamasıCerrahpaşa Tıp Fakültesine 30 hasta bakıcı alınacakCerrahpaşa Tıp Fakültesine 30 hasta bakıcı alınacakRestoran ve kafeler hangi saatler arasında açık olacak?Restoran ve kafeler hangi saatler arasında açık olacak?
SIRADAKİ HABER